EN

18.03.2023, 09:09 Wersja do druku

Daję słowo

O „Śnie srebrnym Salomei”, premierze legnickiego Teatru im. Modrzejewskiej, rozmawiają Jakub Moroz i Przemysław Skrzydelski

Moroz: W zasadzie powinniśmy zacząć od przyznania się, że nadrabiamy zaległości. Nie zdarzyło się jeszcze, abyśmy omawiali tytuł z takim opóźnieniem. „Sen srebrny Salomei” w reżyserii Piotra Cieplaka miał premierę w legnickim Teatrze Modrzejewskiej w listopadzie ubiegłego roku. My natomiast wykorzystujemy sytuację, że teraz został wystawiony w ramach Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi.

Skrzydelski: Nasze opóźnienie to – zaznaczmy – rzecz trochę wstydliwa, bo ten „Sen…” podejmuje ważny, bieżący temat, i to w sposób ryzykowny i zaskakujący. Zaskakujący z kilku powodów. O tym za chwilę. Zadaję też sobie pytanie: jaki czort podkusił dyrektora Jacka Głomba, że podsunął Cieplakowi ten dramat Słowackiego do realizacji – to à propos ryzyka.

Moroz: Myślisz o hermetyczności tekstu wieszcza?

Skrzydelski: Może nawet niekoniecznie? Zaiste z hermetycznością Słowackiego polski teatr w ostatnich latach radzi sobie brawurowo, że przywołam tylko wersję „Snu…” z Teatru Studio autorstwa Michała Zadary (2018).

Moroz: Kiedy to reżyser na tablicy wyrysowywał i przekładał na łopatologicznie racjonalny język mistyczne wątki dzieła? I przy tym od czasu do czasu brzdąkał na gitarze?

Skrzydelski: To, co ty znasz jedynie z mojego wspomnienia, ja musiałem wysiedzieć. Ach, te stracone godziny. Historia teatru jest wybrukowana straconymi godzinami widza, który zawsze ma dobre intencje.

Moroz: Mówiąc już poważnie, to historia teatru po 1989 r. na szczęście odnotowała bardziej udane inscenizacje „Snu…”. Za chwilę minie trzydzieści lat od premiery słynnego przedstawienia Jerzego Jarockiego ze Starego Teatru.

Skrzydelski: Cieplak postępuje jednak inaczej niż Jarocki i radykalnie inaczej, niż wyobrażalibyśmy sobie na scenie ten tekst dzisiaj. Oczami wyobraźni już widzę „Sen…” w ujęciu Jana Klaty… Rozbuchane widowisko, w którym krew leje się hektolitrami, a mocny beat nadaje rytm wymyślnym torturom zadawanym na proscenium. No i obok kamery, które pokazują to wszystko w zbliżeniu na wielkim ekranie.

Moroz: O tak, Klata pasowałby tu jak ulał, tym bardziej że nieraz dotykał tematu konfliktów społecznych i wojny. Ale czy to kameralny i ascetyczny wymiar spektaklu Cieplaka skłania cię do mówienia o zaskoczeniu?

fot. Karol Budrewicz/mat. teatru

Skrzydelski: Tak, to jest zaskakujące. Konwencja, którą wybrał Cieplak, wydaje się nie na czasie, wbrew modzie. Bo oglądamy teatr słowa w niemal czystej postaci, co więcej: teatr racji i sporu. Odważyłbym się też powiedzieć, że to konwencja, którą kojarzę raczej z dawniejszym Cieplakiem, kiedy to reżyser starał się przekonywać, że nośnikiem emocji na scenie jest przede wszystkim właśnie słowo. Zapewne w znacznym stopniu postępuje tak do dziś, ale zauważ, że w jego niedawnych przedstawieniach można dostrzec spory rozstrzał między środkami teatralnymi, na które się decydował. Jakby z tytułu na tytuł dobierał inny ich zestaw po to, by za wszelką cenę udowodnić, że teatr służy najrozmaitszym celom. Cieplak ostatnio bardziej badał teatr, niż był pewien rozwiązań, które akurat stosował. A na pewno nie do końca wiedział, jakie ma dzisiaj oczekiwania sam widz. No bo jak tu porównywać „Woyzecka” Büchnera (2020) z „Wieczorem Trzech Króli” Szekspira (2021)  z tej samej sceny Teatru Narodowego? Oczywiście ze sporą dozą racji można stwierdzić, że to propozycje dla różnej publiczności: ta pierwsza dobija nas swoim mrokiem, brakiem nadziei, druga zaś jako muzyczna zabawa bez większych pretensji otwiera przed nami pogodne niebo. Ale mimo wszystko to inne teatralne światy i dwie skrajnie inne strategie wchodzenia w tkankę tekstu dramatycznego. Cieplak umie robić prawie każdy rodzaj teatru, więc ciągle próbuje czerpać z różnych możliwości, z różnym skutkiem. Raz komplikuje, myli tropy, a raz odpuszcza, stawiając bardziej na zewnętrzną formę, szybszy przekaz.

Moroz: Dla mnie jednak chyba większym zaskoczeniem zdaje się materia historyczna podjęta przez reżysera. Słowacki przypomina ponure epizody koliszczyzny z 1768 r. – rewolty ruskiego chłopstwa i kozaków przeciw polskiej szlachcie oraz duchowieństwu. W ich wyniku mogło zginąć nawet 200 tys. Polaków i Żydów. W odwecie wojsko koronne przy udziale oddziałów rosyjskich rozprawiło się z buntownikami. Opowiadać o tym teraz, gdy Ukraińcy heroicznie bronią podstaw własnego bytu przed putinowską Rosją, a Polacy okazują im pomoc każdego rodzaju – to wymaga dobrych racji. Zwłaszcza że sugestywne obrazy zbrodni, jakie poeta nam podsuwa, nie mogą nie zlać się z rzezią wołyńską. Nie chcę popadać w egzaltację, ale teraz odbieramy „Sen…” całkiem inaczej. Myślę, że historia po raz kolejny, zaklęta w literackiej metaforze, ujawnia swoje surowe, potężne oblicze. Teatr jakoś musi temu sprostać, jeśli twórca chce użyć teatru do ukazania tak mocnej metafory. Nagle teatr staje się czymś bardzo serio. To sprawa czasu i miejsca, i na pewno jakiejś odpowiedzialności.

Skrzydelski: Słowacki nie unika rachunku ukraińskich krzywd. Polacy mówią o Ukrainie niemal jak kolonizatorzy albo co najmniej aroganccy właściciele, posiadacze Ukrainy; słychać to w słowach Regimentarza. Krzywda chłopska i upokorzenie, wynikające z wiecznego uginania się przed szlachecką elitą, są aż nadto oczywiste. Poeta skrystalizował je w postaci Semenki, gniewnego sługi Regimentarza, który staje się przywódcą buntu.

Moroz: I tu, w związku z sięganiem po ten dramat właśnie teraz, można zapytać: a gdzie są w tym wszystkim Rosjanie? Wszak historycy utrzymują, że koliszczyzna była sprowokowana przez carskich polityków i wojskowych, grających na etniczno-klasowych uprzedzeniach, które buzowały na południowo-wschodnich kresach Rzeczypospolitej.

Skrzydelski: Słowacki, a za nim reżyser odsuwają Rosjan od konfliktu tak, że zamienia się on bez reszty w konfrontację polsko-ukraińską (przy całej świadomości pewnej ahistoryczności w ujmowaniu narodowości Ukraińców i Polaków w XVIII w.) i szlachecko-chłopską. Cieplak nie pozostawia co do tego wątpliwości, pozwalając Regimentarzowi wygłosić słowa o rezygnacji z pomocy, jaką w tłumieniu buntu zaproponowały wojska carskie. Polacy sami poradzą sobie z rebelią Ukrainy.

fot. Karol Budrewicz / mat. teatru

Moroz: Zwróćmy jednak uwagę na redakcję samego tekstu. Cieplak i Robert Urbański zdecydowali się na obszerne skróty. To nieco ponad półtorej godziny teatru.

Skrzydelski: Domagasz się filologicznej czci dla dramatu wieszcza?

Moroz: Nie, bo udało się ocalić zarówno jego spójność, jak i rytm.

Skrzydelski: W tym punkcie zgłaszam jednak wątpliwość, właściwie jedyną poważną wątpliwość. Ten „Sen…” zaczyna się tak skromnie, że można go pomylić ze scenicznym czytaniem sztuki. Odniosłem wrażenie mało angażującej wymiany fraz. Szczególnie że głos z offu podpowiada widzom moment i miejsce zdarzeń – zresztą do końca będziemy w ten sposób informowani – i brzmi to nieco na wyrost, zbyt formalnie. Aktorom zaś długo zajmuje, zanim odważniej wejdą w tekst, tak jakby chcieli uniknąć jego wymiaru psychologicznego, który przecież i tak się pojawia, bo Cieplakowi, jak już powiedziałem, chodzi o emocje niesione przez słowo, czasem przez symboliczny gest. Wydaje mi się, że przez pierwszych kilkanaście minut, nawet dłużej, aktorzy nie są pewni, jak do tego podejść, choć wyjątkiem jest tu Bogdan Grzeszczak jako Regimentarz, znakomity już na początku.

Moroz: To, co tobie przeszkadza, mnie wydaje się zaletą. Sądzę, że mamy do czynienia ze świadomie poprowadzoną linią rozwoju akcji i kształtu inscenizacyjnego, który podąża od skromnej, nawet ogołoconej, retoryki na granicy deklaratywności do rozbuchanej emocjonalnie pieśni Wernyhory jako domykającego memento. Jest coś sugestywnego w tej realizacji, coś, co natychmiast mnie przekonało. Chyba przede wszystkim wiara w teatr jako akt wyobraźni. To motyw niemal Brookowski. Wystarczy widz, a po drugiej stronie aktor, który zarysowuje jedynie rzeczywistość, aby stworzyć dla nas cały świat.

Skrzydelski: Tak, masz rację. Przyznaję. Jakieś rozumowanie Petera Brooka niewątpliwie daje się tu uchwycić. Ten namysł nad rolą słowa, jego zadaniami wobec widza, rezultatem, które ono musi osiągnąć. I znów chyba obaj jesteśmy zaskoczeni, bo język Słowackiego, barokowy w swoim zagmatwaniu erotyki i mistyki, zbrodni i bajkowości, jawi się jako wręcz niemożliwy do złagodzenia. A jednak w legnickim spektaklu ulega temu złagodzeniu i osiąga wymiar liryczny, skupiony i chwilami nad wyraz refleksyjny.

Moroz: I uważam, że właśnie ten rodzaj aktorskiej ekspresji o tym decyduje.

fot. Karol Budrewicz/mat. teatru

Skrzydelski: Prześledźmy zatem role.

Moroz: Dla mnie najważniejsi są wspomniany przez ciebie Bogdan Grzeszczak, lecz i Mateusz Krzyk jako Semenko. Obaj reprezentują siły ścierające się w dramacie, ale obaj wymykają się prostej ocenie. Regimentarz niby chroni i mści bezbronnych, lecz nie jest wolny od władczej pogardy. Jego skaza charakteru ujawnia się też w maniackim uporze, z jakim chce wydać Leona (Bartosz Bulanda) za księżniczkę Wiśniowiecką (Gabriela Fabian). Regimentarz ma w sobie coś z pamiętliwego księgowego. Jego stosunek do rzeczywistości nie służy jednak życiu. Pamięć ofiar rzezi, na którą się powołuje, nosi piętno kultu śmierci, skierowanego przeciw przyszłości. To przestroga – wyraźny głos w debacie o trudnej polsko-ukraińskiej historii.

Skrzydelski: Semenko jest jego intrygującym przeciwnikiem. Mateusz Krzyk gra kogoś zarażonego złem, lecz i kogoś, w kim zło nie wytrysło ot, tak sobie, ale rodzi się z krzywdy podbitej uczuciem nie do spełnienia z powodu klasowej wyższości wybranki. Można również spostrzec, że jest w nim paradoksalna czystość czy idealizm, ukazane zwłaszcza w obliczu śmierci.

Moroz: Inny jeszcze typ Kozaka reprezentuje Sawa Pawła Wolaka. To postać rozdarta. Trwa w wierności polskiemu królowi, ale spokoju nie dają mu ukraińskie korzenie. Musi i chce zachować dworskie zasady, jednak popełnia mezalians, łącząc się tajemną więzią z księżniczką Wiśniowiecką. Z kolei Leon, oficjalny konkurent do jej ręki, ma w sobie coś rozleniwionego i niemal głupiego. Pod koniec wybrzmiewają jego cierpienie i motyw kary, którą ponosi za lekkomyślność i brak uczuć.

Skrzydelski: Gabrieli Fabian zaś udaje się zbudować rolę złączoną z pozornie sprzecznych pierwiastków: elegancji i skłonności do buntowniczego przekraczania norm swojej klasy. Intrygująca jest także Salomea Gruszczyńska Magdy Biegańskiej. To młoda szlachcianka nieznająca życia, przez własną naiwność wikłająca się w życiową tragedię, ale i osoba z niemal chłopską trzeźwością stąpająca po ziemi, mimo to ulegająca widzeniom, przepowiedniom.

Moroz: Paradoksy wszystkich postaci, niepokojące w swej istocie, bo podlegające nieoczywistym wyrokom boskim, są kolejnym dowodem na to, że Cieplakowi udało się uchwycić samą esencję dramatu. Niby romantyzm Słowackiego przy pierwszym skojarzeniu wymaga innej skali, innej przestrzeni – a jednak.

Skrzydelski: No tak, ale umówmy się: tę inną, monumentalną skalę nagle dostrzegamy w proroctwie (przejmująco wyśpiewanym przez Joannę Gonschorek i Zuzę Motorniuk), gdy w finale odległym od tego, który zapisał Słowacki, Wernyhora zapowiada przebudzenie Ukrainy.

Moroz: I nie jest to łatwy, publicystyczny hymn, jakim wygodnie byłoby dziś skwitować wiele przedstawień, które mają sprawę do załatwienia. Bo po takim nie przeszłyby ciarki po plecach.


Ocena: Moroz: 4 + / 6;  Skrzydelski: 4 / 6

fot. mat. teatru

Juliusz Słowacki, „Sen srebrny Salomei”

reż.: Piotr Cieplak

współpraca dramaturgiczna: Robert Urbański

scenografia i kostiumy: Andrzej Witkowski

muzyka: Paweł Czepułkowski

Teatr im. Heleny Modrzejewskiej (Scena Gadzickiego)

premiera: 19 listopada 2022 r.

pokazy w Łodzi 16 i 17 marca 2023 r. w ramach XXIX Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

Poprzednie rozmowy Skrzydelskiego i Moroza:

„Między ziemią a niebem”. Rozmowa o „Matce Joannie od Aniołów”, reż. Wojciech Faruga, Teatr Narodowy

„Gombro na oparach”. Rozmowa o „Ślubie”, reż. Radosław Rychcik, Teatr Zagłębia

„Bandaż na krwawiące serce”. Rozmowa o „Lazarusie”, reż. Jan Klata, Teatr Capitol we Wrocławiu

„Wszystko, czego dziś chcesz”. Rozmowa o „Oszustach”, reż. Jan Englert, Och-Teatr

„Ćwiczenia z nienawiści”. Rozmowa o „Sonacie jesiennej”, reż. Grzegorz Wiśniewski, Teatr Narodowy

„Czas kochania, czas umierania”. Rozmowa o „Trzech wysokich kobietach”, reż. Maksymilian Rogacki, Teatr Polski w Warszawie

„Wuefiści kontra literaci”. Rozmowa o „Końcu z Eddym”, reż. Anna Smolar, Teatr Studio

„Walka postu z karnawałem”, rozmowa o „Czerwonych nosach”, reż. Jan Klata, Teatr Nowy w Poznaniu

„Czyja to właściwie kwestia?”, rozmowa o „M. G.”, reż. Monika Strzępka, Teatr Polski w Warszawie

„Rozpacz i zmierzch”, rozmowa o „Trzech siostrach”, reż. Jan Englert, Teatr Narodowy

„Ocalony?”. Rozmowa o „Powrocie do Reims”, reż. Katarzyna Kalwat, Nowy Teatr w Warszawie

„Wojna to ich największa rozkosz”, rozmowa o „Lilli Wenedzie”, reż. Grzegorz Wiśniewski, Teatr Wybrzeże

„Jarzyna 2020/2021 – zestaw do wyświetlania”, rozmowa o „2020: Burzy”, reż. Grzegorz Jarzyna, TR Warszawa

„Teatr wtrąca się w turystykę”, rozmowa o „Biegunach”, reż. Michał Zadara, Teatr Powszechny w Warszawie 

„Strefa zgniotu”, rozmowa o „Kraszu”, reż. Natalia Korczakowska, Teatr Studio

„Oldschool dla oldboyów”, rozmowa o „Fataliście”, reż. Wojciech Urbański, Teatr Dramatyczny w Warszawie

„Kilka ciepłych chwil”, rozmowa o „Minettim”, reż. Andrzej Domalik, Teatr Polonia

„Majestat na manowcach”, rozmowa o „Królu Learze”, reż. Wawrzyniec Kostrzewski, Teatr Dramatyczny w Warszawie

„Tuląc nieobecnych”, rozmowa o „Odysei. Historii dla Hollywoodu”, reż. Krzysztof Warlikowski, Nowy Teatr w Warszawie

„Eseje znad Styksu”, rozmowa o „3SIOSTRACH”, Reż. Luk Perceval, TR Warszawa, Narodowy Stary Teatr

„Ziemio, przebacz”, rozmowa o „Pikniku pod Wiszącą Skałą”, reż. Lena Frankiewicz, Teatr Narodowy

„Rewolta w podrygach”, rozmowa o „Biesach”, reż. Paweł Miśkiewicz, Narodowy Stary Teatr

Polska plaża". Rozmowa o „Don Juanie”, reż. Mikołaj Grabowski, Teatr Ateneum

„Babski stan”, rozmowa o „Uszedłem tylko ja sam”, reż. Agnieszka Glińska, Teatr Dramatyczny w Warszawie

„Falowanie i spadanie”. Rozmowa podsumowująca sezon 2020/2021

„Prawdziwe kłamstwa”, rozmowa o „Balkonie”, reż. Jan Klata, Teatr Wybrzeże

„Spokojnie, to tylko początek sezonu”, rozmowa o „Jak wam się podoba”, reż. Krzysztof Rekowski, Teatr Jaracza w Olsztynie

„Wirówka z toksynami”, rozmowa o „Tramwaju zwanym pożądaniem”, reż. Małgorzata Bogajewska, Teatr Ochoty

„Wtopa w ciemnościach”, rozmowa o „Życie jest snem”, reż. Paweł Świątek, Teatr Imka

„Rach-ciach”, rozmowa o „Inteligentach”, reż. Wojciech Malajkat, Scena Mała Warszawa

„Dzielenie przez zero”, rozmowa o „Krumie”, reż. Małgorzata Warsicka, Teatr Polski w Bielsku-Białej

„Ente piętro świadomości”, rozmowa o „Twarzą w twarz”, reż. Maja Kleczewska, Teatr Powszechny w Warszawie i Teatr Polski w Bydgoszczy

„Poszaleć bez okazji”, rozmowa o „Don Kichocie”, reż. Igor Gorzkowski, Teatr Soho

„Poczciwa norma”, rozmowa o „Wachlarzu”, reż. Maciej Englert, Teatr Współczesny w Warszawie

„Nie zaznasz spokoju”, rozmowa o „Śniegu”, reż. Bartosz Szydłowski, Teatr Łaźnia Nowa, Studio, Śląski, Szekspirowski

„Chichot zza winkla”, rozmowa o „Zamku”, reż. Paweł Miśkiewicz, Teatr Narodowy

„Dziecko z kąpielą”, rozmowa o „Pułapce”, reż. Wojciech Urbański, Teatr Dramatyczny w Warszawie

„Przecena dla bystrych”, rozmowa o „Dziadach”, reż. Maja Kleczewska, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

„Świat jako kłębek nerwów”, rozmowa o „Wiśniowym sadzie”, reż. Krystyna Janda, Teatr Polski w Warszawie

„Ludzie, którzy jątrzą”, rozmowa o „Młodziku”, reż. Igor Gorzkowski, Teatr Ochoty

„Kisiel w miodzie cukrem doprawiony”, rozmowa o „Wieczorze Trzech Króli”, reż. Piotr Cieplak, Teatr Narodowy

„Spopieleni”, rozmowa o „Rewizorze”, reż. Jurij Murawicki, Teatr Dramatyczny w Warszawie

„Opowieści z meblościanki”, rozmowa o „Bowiem w Warszawie”, reż. Marcin Liber, Teatr Studio

„Ponad wszelką wątpliwość”, rozmowa o „Kto chce być Żydem?”, reż. Wojciech Malajkat, Teatr Współczesny w Warszawie

„Oświeć mnie, oświeć”, rozmowa o „Wyszedł z domu”, reż. Marek Fiedor, Wrocławski Teatr Współczesny

„Teatr jest tylko formą (miłości)”, rozmowa o „Przybyszu”, reż. Wojciech Kościelniak, Teatr Rampa

„Głos sponad”, rozmowa o „Don Juanie”, reż. Piotr Kurzawa, Teatr Polski w Warszawie

„Namiastka życia, przedsionek śmierci”, rozmowa o „Judaszu”, reż. Adam Sajnuk, Teatr WARSawy

„Żegnajcie, bogowie”, rozmowa o „Sztuce intonacji”, reż. Anna Wieczur, Teatr Dramatyczny w Warszawie

„Zagraj to jeszcze raz, wolniej”, rozmowa o „Don Juanie”, reż. Radosław Rychcik, Teatr Nowy w Łodzi

„Snuj się, snując”, rozmowa o „Mieszkaniu na Uranie”, reż. Michał Borczuch, Nowy Teatr w Warszawie

„Przeklęte rzemiosło”, rozmowa o „Baronie Münchhausenie dla dorosłych”, reż. Maciej Wojtyszko, Teatr Narodowy

„Na koniec i tak zostajemy sami”, rozmowa o „Filoktecie ex machina”, reż. Agata Koszulińska, Teatr Powszechny w Warszawie

„Siódmy stopień oddalenia”, rozmowa o „Wiśniowym sadzie”, reż. Małgorzata Warsicka, Teatr Jaracza w Łodzi

„Podług zasług”, rozmowa o „Byku”, reż. Robert Talarczyk, Szczepan Twardoch, Teatr Studio, Łaźnia Nowa, Śląski, Instytut Grotowskiego

Trud pokrzepiania”, rozmowa o „Historyji o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim”, reż. Jarosław Gajewski, Teatr Osterwy w Lublinie

„Koniec i początek”, rozmowa o „Mama zawsze wraca”, reż. Marek Kalita, Muzeum Polin

„Nagość króla”, rozmowa o „Imagine”, reż. Krystian Lupa, Teatr Powszechny w Warszawie i Teatr Powszechny w Łodzi

„Bezpieczny wirus”, rozmowa o „Ożenku”, reż. Janusz Gajos, Och-Teatr

„Przy okazji, do kolacji”, rozmowa o „Mężu i żonie”, reż. Krystyna Janda, Teatr Polonia

„Rękopis znaleziony w zgliszczach”, rozmowa o „Los Endemoniados/Biesach”, reż. Marcin Wierzchowski, Teatr Kochanowskiego w Opolu

„Nowe sytuacje”, rozmowa o „Marii Stuart”, reż. Grzegorz Wiśniewski, Teatr Narodowy

„Walczę, więc jestem”, rozmowa o „Zamku”, reż. Franciszek Szumiński, Teatr Dramatyczny w Warszawie

„Zdążyć powiedzieć wszystko”, rozmowa o „To wiem na pewno”, reż. Iwona Kempa, Teatr Ateneum

„Wszyscy jesteśmy Polskami”, rozmowa o „Dniu świra”, reż. Piotr Ratajczak, Teatr Ateneum

„Zaklęcia prowincjonalne”, rozmowa o „Tomie na wsi”, reż. Wojciech Rodak, TR Warszawa

„Warzenie”, rozmowa o „Ulissesie”, reż. Maja Kleczewska, Teatr Polski w Poznaniu

„Słodkie omnibusy”, rozmowa o „Odpowiedzialności”, reż. Michał Zadara, Teatr Powszechny w Warszawie

„Czekając na cud”. Rozmowa podsumowująca sezon 2021/2022

„Pani Ontologia Landrynka”, rozmowa o „A komórka dzwoni”, reż. Maciej Englert, Teatr Współczesny w Warszawie

„Złapani na ściemie”, rozmowa o „Fanatykach prawdy”, reż. Piotr Ratajczak, Teatr Ochoty

„Kierunek Amnezja”, rozmowa o „Życiu pani Pomsel”, reż. Grzegorz Małecki, Teatr Polonia

„Wzrastając”, rozmowa o „Olimpie”, reż. Wojciech Kościelniak, Teatr Collegium Nobilium

„Niezbadane wyroki”, rozmowa o „Kto chce być Żydem?”, reż. Jacek Braciak, Teatr Powszechny w Łodzi

„Po jedenaste”, rozmowa o „Dekalogu”, reż. Wojciech Faruga, Teatr Narodowy

„Miłość i jakość”, rozmowa o „żONie”, reż. Adam Sajnuk, Scena Mała Warszawa

„Pierwsza przymiarka do czarów”, rozmowa o „Pustostanach”, reż. Hanna Kłoszewska, Teatr Ochoty

„Noc karmi się twoim lękiem”, rozmowa o „Alicji w krainie snów”, reż. Wawrzyniec Kostrzewski, Teatr Ateneum

„Bzdety i sztankiety”, rozmowa o „Księgach Jakubowych”, reż. Michał Zadara, Teatr Narodowy

„Teatr wtrąca się w mykologię”, rozmowa o „Grzybach”, reż. Weronika Szczawińska i Piotr Wawer jr, Teatr Powszechny w Warszawie

„Bankruci za wszelką cenę”, rozmowa o „Wiśniowym sadzie”, reż. Łukasz Kos, Teatr Horzycy w Toruniu

„Zło, którym się karmię”, rozmowa o „Łaskawych”, reż. Maja Kleczewska, Teatr Śląski

„Pigułka na nowy rok”, rozmowa o „Moim roku relaksu i odpoczynku”, reż. Katarzyna Minkowska, Teatr Dramatyczny w Warszawie

„Splendor, morał i kapelusz”, rozmowa o „Mizantropie”, reż. Jan Englert, Teatr Narodowy

„Ukryte pod spodem”. Rok teatralny 2022 podsumowują Skrzydelski z Morozem

„Zabijaj w kolorze”, rozmowa o „The Act of Killing”, reż. Jan Klata, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Moralizm i grafomania. Rok teatralny 2022 podsumowują Skrzydelski z Morozem – suplement

„Fruwając z aniołami”, rozmowa o „Z ręką na gardle”, reż. Anna Sroka-Hryń, Teatr Współczesny w Warszawie

„Zwarcie na zadany temat”, rozmowa o „Kto się boi Virginii Woolf?”, reż. Anna Skuratowicz, Teatr Ochoty

„Ile procent normy?”, rozmowa o „Tangu”, reż. Wawrzyniec Kostrzewski, Teatr Polski w Warszawie

„Nie myśl o mnie źle”, rozmowa o „Grze”, reż. Norbert Rakowski, Teatr Garnizon Sztuki

„Być w kropce”, rozmowa o „Arce i ego”, reż. Lucy Sosnowska, Teatr Dramatyczny w Warszawie

„Skowyt w słoneczny dzień”, rozmowa o „Wzrusz moje serce”, reż. Artur Tyszkiewicz, Teatr Ateneum

„Teatr przestał się wtrącać”, rozmowa o „Przedwiośniu”, reż. Paweł Łysak, Teatr Powszechny w Warszawie

„Baśń o niezawinionym”, rozmowa o „Zanurzeniu”, reż. Marcin Wierzchowski, Teatr Śląski

Źródło:

Materiał własny