Z ostatniej chwili:
"Soundwork" w reż. Wojciecha Blecharza w TR Warszawa
fot. Krzysztof Bieliński

Volver - to już nieaktualne

- Scena teatralna w Buenos Aires jest ogromna, mamy wielu dramaturgów i reżyserów, miesięcznie wystawia się tutaj około tysiąca spektakli - mówi Matias Umpierrez, dyrektor i kurator Międzynarodowego Festiwalu Dramaturgicznego EUROPA + AMERYKA w Buenos Aires, w rozmowie z Jackiem Kopcińskim w Teatrze.

JACEK KOPCIŃSKI Festiwal, którym kierujesz, ma wyjątkową formułę. Spotykają się na nim dramatopisarze z Europy i reżyserzy, a także autorzy z Ameryki Południowej. Skąd wziął się pomysł na to, by wystawiać w Argentynie nową dramaturgię europejską? MATIAS UMPIERREZ W teatrze argentyńskim w większości przypadków reżyserzy są jednocześnie autorami. Jeżeli grywa się sztuki autorów zagranicznych, to raczej w teatrze komercyjnym. W Buenos, przy Avenida Corrientes, stale wystawiane są teksty brytyjskie i amerykańskie, należą one jednak do nurtu broadwayowskiej komedii. Natomiast duża część ważnych reżyserów działających w teatrze publicznym i niezależnym właściwie nigdy nie inscenizuje obcych sztuk. Nasz kontakt z zagraniczną dramaturgią jest więc rzadki, właściwie jej nie znamy. Postanowiliśmy to zmienić i uczynić Buenos Aires miejscem spotkania pisarzy ze świata z argentyńskimi reżyserami i autorami.

Warszawa. PUBLICZNOŚĆ 2016. Prezentacja raportu z badania

Ile polski widz teatralny jest w stanie zapłacić za bilet do teatru? Jaka jest "cena zaporowa"? Skąd publiczność czerpie informacje o propozycjach teatralnych? Na co najczęściej chodzi do teatru? To tylko niektóre pytania, jakie przed publicznością teatrów biorących udział w akcji "Bilet za 400 groszy", postawili autorzy badania przeprowadzonego na zlecenie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

Szczecin. Anna Garlicka zrezygnowała z Kontrapunktu

Po 19 latach kierowania festiwalem Anna Garlicka zrezygnowała z organizowania Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt w Szczecinie. Nowy organizować mają Marek Sztark i Paweł Niczewski.

Warszawa. W listopadzie premiera "Jaskini" w Studio

W STUDIO teatrgalerii trwają próby do spektaklu inspirowanego m.in. "Jesienną sonatą" Ingmara Bergmana, "Notatkami z podziemia" Fiodora Dostojewskiego i "Wybrańcem" Tomasza Manna. Premiera "Jaskini" w reż. Arka Tworusa odbędzie się 3 listopada.

Warszawa. Festiwal Made in POLIN, czyli muzeum w pigułce

Instalacja Joanny Rajkowskiej, koncerty, spacery, wystawa komiksów, słuchowisko - w weekend odbędzie się festiwal Made in POLIN.

Białystok. "Carmen" wraca do opery

Do repertuaru Opery i Filharmonii Podlaskiej wraca "Carmen" Bizeta. W tytułowej roli zobaczymy trzy znakomite wokalistki, w tym jedną z Ukrainy. Każdy będzie mógł wybrać termin, w którym będzie mógł posłuchać arii Carmen z wykonaniu wybranej solistki. Najbliższe spektakle - już w ten weekend.