"Dom z moich snów" w reż. Bartłomieja Ostapczuka, Teatr Pantomimy Mimo w Warszawie
fot. Katarzyna Chmura/mat. teatru

Kobieca twarz wojny

Ukraiński dramat ostatnich lat ściśle związany jest z manifestacją doświadczenia wojennego. Niemal każdy tekst z omawianej antologii dotyczy tego tematu, co jest odzwierciedleniem nie tylko życia wschodnich sąsiadów, lecz i redaktorskiego wyboru - o publikacji "Współczesna dramaturgia ukraińska. Od A do Ja" Wydawnictwa ADiT pisze Irina Lappo w miesięczniku Teatr.

Antologia "Współczesna dramaturgia ukraińska. Od A do Ja" w sposób nieoczywisty, lecz natarczywy odsyła do słynnej książki Swietłany Aleksijewicz Wojna nie ma w sobie nic z kobiety. Rymują się przez wojnę i przez kobiecość. W wyróżnionej przez tłumaczkę i redaktorkę formacji dramatopisarskiej obok torującego drogę Pawła Arje znalazły się głównie kobiety. Dzięki tej antologii patrzymy na wojnę oczami kobiet. Na wojnę, która toczy się gdzieś daleko, na wschodzie Ukrainy, lecz wchodzi w krwiobieg życia codziennego całego kraju, w samą tkankę literatury, sztuki i teatru, przez skórę.

Kraj. "Pavarotti" - film o słynnym śpiewaku od 2 sierpnia w kinach

Śpiewał z Carrerasem, Domingo, Zucchero i Bono, wypełniał stadiony i najważniejsze sale koncertowe; zarzucano mu romans z popkulturą. 2 sierpnia na ekrany kin wejdzie dokumentalny film "Pavarotti" w reżyserii laureata Oscara Rona Howarda.

Łódź. "Szalone nożyczki" od 20 lat na scenie Teatru Powszechnego

W tym roku łódzki Teatr Powszechny świętuje 20-lecie komedii "Szalone nożyczki", która na deskach tej sceny wystawiana jest nieprzerwanie od 1999 roku. Rekordzista wśród widzów obejrzał ją 16 razy. Urodziny tytułu zaplanowano na piątek.

Wrocław. Teatralna premiera na Nowych Horyzontach

Teatr Muzyczny Capitol we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Nowe Horyzonty przygotowuje światową prapremierę spektaklu "Chroma: Księga kolorów" według książki Dereka Jarmana. Spektakl można będzie oglądać na Scenie Restauracja już od 27 lipca.

Kraków. Jubileuszowe, 10. Krakowskie Miniatury Teatralne tuż, tuż

Już tylko kilka dni dzieli nas od inauguracji dziesiątej, jubileuszowej edycji Krakowskich Miniatur Teatralnych, organizowanych przez Krakowskie Forum Kultury.

Gdańsk. Parada Artystów, czyli Korkoro świętuje siedzibę

Teatr Korkoro zacumował w porcie! Mamy siedzibę! Otwieramy okno a korkorowy wicher wieje w wyobraźnię wolnej twórczości! - informuje gdyński teatr. 20 lipca Teatr Korkoro wraz z Teatrem w Oknie zapraszają na Paradę Artystów.