"Jutro przypłynie królowa" w reż. Piotra Łukaszczyka we Wrocławskim Teatrze Współczesnym
fot. Natalia Kabanow/mat. teatru

Anioł i lalka

Nie wyrzekam się, żywionego od dzieciństwa, przeczucia, że w aktorze jest coś anielskiego, albo że aktor j e s t aniołem. Nawet tak zwany szmirus. Ponieważ zawsze jest posłańcem (angelos) jakiejś - przewyższającej go - transcendencji - pisze Bogusław Kierc, aktor i poeta, w kwartalniku Teatr Lalek.

Dziecko przyszło do teatru lalek. Uszczęśliwia je bycie w teatrze. W tym teatrze. Wie, że w tym teatrze grają lalki. A raczej - wie, że w tym teatrze aktorzy grają lalkami. I najważniejsza jest dla niego ta gra. Nie przeszkadza mu to, że widzi czubki głów nad krawędzią parawanu, że blikują czempurity (nie zna jeszcze tego słowa: widzi druty. Słyszę te czary słów: blikują-czempurity-widzi-druty).

Sztokholm. Rozpoczęła się ceremonia noblowska

W sztokholmskiej filharmonii rozpoczęła się ceremonia wręczenia Nagród Nobla, podczas której Olga Tokarczuk - piąta polska laureatka w dziedzinie literatury - odbierze dyplom i złoty medal z rąk króla Karola XVI Gustawa. Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla za 2018 r.

Warszawa. Prezydent skierował list gratulacyjny do Olgi Tokarczuk

Prezydent Andrzej Duda skierował we wtorek do Olgi Tokarczuk, w dniu wręczenia jej literackiej Nagrody Nobla, list gratulacyjny. "Chcę wyrazić radość, że Akademia Szwedzka uhonorowała Pani twórczość, w której zagadnienia uniwersalne i polska wrażliwość tak znakomicie się dopełniają" - napisał prezydent.

Warszawa. Premiera "Biesów" na Scenie na Woli

- Ta powieść otwiera przed nami przestrzenie przemyśleń, pytań - i właściwie nie sposób dotknąć ich wszystkich. Reżyser zawsze przegra z wielkością "Biesów" - powiedział PAP Janusz Opryński, autor adaptacji i reżyser nowego przedstawienia na Scenie na Woli. Premiera "Biesów" - w piątek.

Warszawa. Piotr Gliński Gliński: Olga Tokarczuk jest wybitnie utalentowaną osobą

Olga Tokarczuk jest wybitnie utalentowaną osobą i dlatego słusznie dostała Nagrodę Nobla - powiedział we wtorek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Podkreślił, że ceni pisarkę przede wszystkim za "warsztat i język".

Kraków. Solowy spektakl taneczny "Simone"

Nowohuckie Centrum Kultury i Krakowskie Centrum Choreograficzne zapraszają 18 grudnia o godz. 19.00 na spektakl "Simone" Anny Godowskiej i Sławka Krawczyńskiego.