EN

26.04.2024, 11:08 Wersja do druku

Warszawa. „Policzone i Policzeni 2024” - rusza badanie liczby artystów

„Policzone i Policzeni 2024” to projekt badawczy, który pozwoli oszacować, ilu artystów i twórców zawodowych jest w Polsce - poinformowało w piątek MKiDN w mediach społecznościowych. W badaniu mogą wziąć udział wszyscy artyści, twórcy i wykonawcy. Zebrano już dane od 3000 artystów.

fot. mat. organizatora

"Policzone i Policzeni 2024" – to projekt badawczy, który pozwoli oszacować, ilu jest w Polsce artystów i twórców zawodowych, poznać warunki ich życia i pracy i lepiej zrozumieć ich potrzeby. Wyniki będą podstawą do opracowania ustawy o statusie artysty zawodowego oraz systemu wsparcia artystów w wymiarze społecznym i socjalno-ekonomicznym - podało w piątek w mediach społecznościowych MKiDN.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzi badanie we współpracy z kierowaną przez prof. Dorotę Ilczuk grupą badawczą przy Centrum Badań nad Gospodarką Kreatywną Uniwersytetu SWPS.

"Jesteśmy na półmetku badań. Zebraliśmy dane już od 3 tys. artystów, a ponad 6 tys. ankiet jest jeszcze w trakcie wypełniania. Zależy nam na zebraniu jak największej ilości informacji i dotarciu do całego środowiska artystycznego w Polsce" - mówi prof. Dorota Ilczuk.

Ankietę można wypełnić na stronie liczymysie.webankieta.pl. "Jest ona anonimowa i całkowicie bezpieczna. Wyniki są agregowane w ramach zawodów artystycznych, a badacze na ich postawie badają sytuację poszczególnych branż. W badaniu mogą wziąć udział także organizacje zrzeszające artystów i artystki. Ankieta dla organizacji jest dostępna pod adresem: artysta.webankieta.pl. Informacji można również udzielić badaczom, którzy skontaktują się organizacją" - podał resort kultury.

W badaniu mogą wziąć udział wszyscy artyści, twórcy i wykonawcy niezależnie od dziedziny sztuki, w której działają.

Według MKiDN badanie jest częścią prac na ustawą o statusie artysty zawodowego. Projekt ustawy ma rozwiązać istotną dla środowiska kwestię włączenia artystów zawodowych do systemu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych i pozwoli uprościć procedury wydawania decyzji administracyjnych o statusie artysty i o przyznaniu uprawnienia do dopłaty do składek na ubezpieczenia społeczne.

Źródło:

PAP