EN

15.04.2021, 18:33 Wersja do druku

Gdańsk. Spotkanie w Teatrze Szekspirowskim poświęcone Jerzemu Limonowi - 23 kwietnia

Gdański Teatr Szekspirowski organizuje cykl spotkań "Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle". Pierwsza część, 23 kwietnia, poświęcona zostanie życiu i twórczości, zmarłego w marcu, twórcy i dyrektora GTS Jerzego Limona.

mat. teatru

Inne aktualności

Cykl spotkań, transmitowany online, rozpocznie się 23 kwietnia, w 457. rocznicę urodzin Williama Szekspira. Pierwszą debatę zatytułowano "Jerzy Limon/Prospero".

"Jesteśmy bezradni wobec tragicznego, przedwczesnego, niesprawiedliwego odejścia profesora Jerzego Limona. Powodów do bezradności mamy coraz więcej: pandemia, degeneracja życia politycznego, dewastacja środowiska naturalnego, nierówności społeczne, marginalizacja sztuki i myśli, szerząca się głupota. Zapewne dlatego pragnieniem profesora było, żeby w Teatrze Szekspirowskim odbywały się debaty na temat bezradności filozofa. Filozofa, czyli człowieka myślącego i wrażliwego, starającego się zrozumieć całą złożoność i zawikłanie świata" - poinformowała w czwartek rzecznik prasowy GTS Magdalena Hajdysz.

Podkreśliła, że podczas dyskusji omówione zostanie "pełne energii i rozmachu wizjonerskie dzieło i twórczość" Jerzego Limona.

"Chcemy, żeby ta rozmowa była naszym pożegnaniem z nim. Ale też wspólnym przemyśleniem wyzwań i zadań, które nam pozostawił. Jak profesor postrzegał współczesną kulturę? Jakie problemy w niej dostrzegał? Jak próbował na nie odpowiadać? Jakie zadanie stawiał dziś przed Szekspirem? Z jaką bezradnością się mierzył? Co możemy zrobić, żeby dzieło profesora twórczo kontynuować?" - wyjaśniła Hajdysz.

Na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, porozmawiają o tym krytyk teatralny i selekcjoner w Konkursie o Złotego Yoricka Łukasz Drewniak; historyk literatury, pisarz, wydawca, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Stanisław Rosiek oraz reżyserka teatralna, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie Anna Augustynowicz.

Na 24 kwietnia zaplanowano międzynarodowe spotkanie pt. "Człowiek teatru i literatury - dorobek Jerzego Limona we wspomnieniach artystów, reżyserów i akademików" z udziałem gości m.in. z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Francji, Węgier oraz Polski.

W części pierwszej pt. "Jerzy Limon, człowiek teatru" uczestniczyć będą m.in. Alicja i Grzegorz Bral z Teatru Pieśń Kozła, reżyser teatralny i filmowy Javor Gardev, dyrektor artystyczny grupy Parrabola Phillip Parr oraz dyrektor NTGent Luk Perceval.

W części drugiej pt. "Jerzy Limon – naukowiec/badacz" wystąpią m.in. naukowcy z Wlk. Brytanii - Michael Dobson (Shakespeare Institute, Uniwersytet w Birmingham) i Pavel Drabek (University of Hull), z USA - Jay Halio (Uniwersytet Delaware) i Peter Holland (Uniwersytet Notre Dame), Manfred Pfister z Freie Universitat Berlin, George Szonyi z Uniwersytetu Segedyńskiego (Węgry) oraz kierownik Zakładu Badań nad Sztukami Scenicznymi w Instytucie Anglistyki i Amerykanistyki Uniwersytetu Gdańskiego prof. Tomasz Wiśniewski.

Wszystkie wydarzenia będą transmitowane stronie YouTube i profilu Facebook Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Kolejne spotkania w ramach cyklu "Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle" będą odbywały się raz w miesiącu. Łącznie będą to cztery dyskusje z finałem podczas 25. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Gośćmi majowego spotkania będą Agata Bielik-Robson i Tomasz Stawiszyński, a tematem ich rozmowy, inspirowanej "Burzą" Szekspira, będzie "Zemsta i sprawiedliwość".

Prof. Jerzy Limon, anglista, pisarz, tłumacz, twórca i dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego zmarł 3 marca br. roku, w wieku 70 lat. Został pochowany 27 marca na Cmentarzu Komunalnym w Sopocie.

Źródło:

PAP