Czeski Instytut Teatralny (ATI) jest jedną z najstarszych, o znaczącym dorobku tego typu instytucją w Europie. Pod wieloma względami działalność ATI pozostaje wzorcowa dla innych struktur o podobnych celach w licznych krajach europejskich, w tym w Polsce. Wyrażamy zaniepokojenie pospiesznym wdrażaniem planu połączenia ATI z innymi instytucjami kultury w Czechach wraz z wyraźnym pomniejszeniem rangi Instytutu, budżetu i możliwości samodzielnego działania – czytamy na stronie AICT.
Dość przypomnieć, że ATI ma na swoim koncie organizację praskich Quadriennalle Scenografii (od roku 1967), prowadzenie katedry teatrologicznej, dokumentacji archiwalnej i teatralnych cykli wydawniczych. Szczególne znaczenie ma czasopismo Theatre Revue (Divadelní revue), a także inne przedsięwzięcia, jak choćby stworzenie zaplecza organizacyjno-programowego niedawnego Kongresu IATC/AICT w Brnie, o którego dokonaniach i randze mówili wszyscy uczestnicy tego międzynarodowego spotkania.
Wyrażamy przekonanie, że utrzymanie działalności ATI w dotychczasowej skali leży w interesie teatru czeskiego i widzów oraz jest ważnym aspektem europejskiej wymiany kulturalnej.
W imieniu polskiej sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych
dr Tomasz Miłkowski, przewodniczący polskiej sekcji, wiceprzewodniczący honorowy IATC