EN

21.02.2025, 14:36 Wersja do druku

Katowice. Wkrótce finał 2. edycji projektu WyspianKiss w Teatrze Śląskim

Powoli zbliża się finał 2. edycji projektu rezydencji artystycznych w Teatrze Śląskim w Katowicach - WyspianKiss, który w tym roku odbędzie się 15 i 16 marca 2025 na Scenie w Malarni. Celem projektu jest zainicjowanie twórczego dialogu pomiędzy młodymi artystami, autor(k)ami tekstów i reżyser(k)ami, a także zapewnienie im instytucjonalnego wsparcia w realizacji projektów.

fot. mat. teatru

Nazwa projektu pochodzi od patrona Teatru Śląskiego - Stanisława Wyspiańskiego, który znalazł się w sercu Górnego Śląska tylko raz, przejazdem, gdyż na dworcu w Krakowie źle go poinformowano. Wspomniał o tym na pocztówce wysłanej z Katowic 12 lipca 1898 roku do przyjaciela Lucjana Rydla. 

Odwołując się do tej korespondencji, WyspianKiss wciela w życie słowa Wyspiańskiego, przekształcając ich znaczenie. Ideą rezydencji jest zaproszenie młodych artystów do teatralnej eksploracji Górnego Śląska, która nie będzie miała przypadkowego charakteru.

Projekt Wyspiankiss trwa cały rok i składa się z kilku etapów oraz różnych wydarzeń.

Przez cały rok odbywają się kilkumiesięczne warsztaty dramatopisarskie w ramach Szkoły Pisania Sztuk prowadzonej przez Artura Pałygę, dramaturga Teatru Śląskiego. Te warsztaty kończą się finałem Szkoły Pisania Sztuk, czyli przeglądem szkiców scenicznych w formie konkursowej. W tym roku finał Szkoły Pisania Sztuk odbędzie się po raz siódmy.

Jednym z elementów Wyspiankiss jest nagroda Teatru Śląskiego przyznawana podczas Forum Młodej Reżyserii, organizowanym przez Akademię Sztuk Teatralnych w Krakowie, polegająca na zaproszeniu najlepszych studentów i studentek reżyserii do realizacji szkiców scenicznych na podstawie najlepszych tekstów powstających w ramach Szkoły Pisania Sztuk.

Twórcza kooperacja uczestników Szkoły Pisania Sztuk oraz osób studiujących reżyserię odbywa się w ramach rezydencji reżysersko - dramatopisarskiej, która kończy się finałem WyspianKiss (będącym zarazem finałem Szkoły Pisania Sztuk). W ramach finału WyspianKiss prezentowane są nie tylko szkice sceniczne, odbywają się również dyskusje i inne wydarzenia towarzyszące. W tym roku będą to m.in. spotkania, speed dating i slam dramaturgiczny, a także premiera spektaklu "Chłopacy" w reżyserii Krzysztofa Zyguckiego, laureata 1. edycji WyspianKiss.

Szczegółowy program tegorocznej, 2. edycji WyspianKiss 

15 marca

13.00 Prawo autorskie w praktyce dramatopisarza, dramaturga i teatru / spotkanie z Agnieszką Lubomirą Piotrowską

15.00 „Seks, dragi, neonaziści” Hanny Kopiec, reż. Julia Nowak / szkic sceniczny

16.30 „Współlokatorki” Doroty Bator, reż. Dominik Gorbaczyński / szkic sceniczny

19.00 „Chłopacy” / spektakl w reż. Krzysztofa Zyguckiego

21.00 Kopalnia debiutu / panel dyskusyjny po spektaklu „Chłopacy” z udziałem Elżbiety Manthey, Justyny Czarnoty-Misztal, Remigiusza Brzyka, Krzysztofa Zyguckiego, Miłosza Markiewicza i Bartosza Cudaka

16 marca

12.00 Speed Dating z Wyspiańskim / wydarzenie organizowane we współpracy z Akademią Sztuk Teatralnych w Krakowie i Gildią Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych

15.00 „Liczby pierwsze” Stefana Szulca, reż. Eliasz Niezgoda / szkic sceniczny

16.30 „Zapytaj (o) Martę” Jagody Plachetki, reż. Klaudia Gębska / szkic sceniczny

18.00 Po Weselu. Slam Dramaturgiczny / z udziałem Jolanty Janiczak, Marzeny Sadochy, Jana Czaplińskiego, Mariusza Gołosza i Artura Pałygi

20.00 Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród

***

Kuratorem projektu WyspianKiss jest Bartosz Cudak, a inicjatorem i prowadzącym Szkołę Pisania Sztuk - Artur Pałyga.

Organizator: Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach i Miasto Katowice

Współorganizatorzy: Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie i Agencja Dramatu i Teatru ADiT

Patronat honorowy: Forum Dyrektorów Teatrów Województwa Śląskiego

W tym roku partnerami projektu są: Teatr Rozrywki w Chorzowie, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Polskie Radio Katowice, Fundacja Teatru Śląskiego „Wyspiański”, ASP Katowice, Gildia Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych.

Patroni medialni: "Gazeta Wyborcza", "Dialog - Miesięcznik poświęcony dramaturgii współczesnej", "Czas Kultury", Radio Chillizet oraz portal teatralny e-teatr.

Źródło:

Materiał nadesłany