EN

21.02.2025, 15:42 Wersja do druku

Lublin. Nowy cykl czytań performatywnych w Teatrze Osterwy

Nowy cykl „Sprawdzam!”, w ramach którego Teatr im. Juliusza Osterwy będzie prezentował zapomniane, grane bardzo rzadko lub wcale polskie teksty dramatyczne powstałe przed 1989 rokiem, rozpocznie się 27 lutego. 

fot. mat. teatru

Czytanie performatywne „Uciekła mi przepióreczka” w reż. Jerzego Machowskiego 27 lutego 2025 r. (czwartek), godz. 18.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej.  

„Uciekła mi przepióreczka” Stefana Żeromskiego to jeden z najważniejszych polskich dramatów napisanych w XX wieku. Powstał w 1924 roku z myślą o Juliuszu Osterwie. Tekst ten przeszedł do historii i legendy polskiego teatru właśnie dzięki twórcy Reduty, który nie tylko przygotował prapremierę sztuki i zagrał w niej główną rolę, ale także później objeżdżał z nią cały kraj zadając przy tej okazji sobie i publiczności pytanie o rolę polskich elit i ich społeczne zaangażowanie. Dziś warto wrócić do tej nieco zapomnianej komedii, by zapytać o to, co się stało z etosem polskiej inteligencji oraz wynikającym z niego nakazem pracy i poświęceń na rzecz dobra wspólnego. Wyreżyserowane przez Jerzego Machowskiego czytanie odbędzie się w setną rocznicę prapremiery Przepióreczki w warszawskim Teatrze Narodowym 27 lutego 1925 roku.

Czytanie to otworzy cykl „Sprawdzam!”, w ramach którego Teatr im. Juliusza Osterwy będzie prezentował zapomniane, grane bardzo rzadko lub wcale polskie teksty dramatyczne powstałe przed 1989 rokiem. Chcemy przy okazji tych czytań sprawdzać, dlaczego i czy słusznie niektóre teksty zniknęły z polskich scen, czy w ogromnym zasobie polskiej literatury dramatycznej nie kryją się sztuki, które można (a nawet należy) na nowo wprowadzić do repertuaru? Zwłaszcza, że często ich zniknięcie było spowodowane nie tylko zmianami teatralnych gustów i konwencji, ale także polityką czy działaniami cenzury.

Dzień wcześniej, 26 lutego, Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie organizuje panel dyskusyjny „Gdzie Uciekła nam przepióreczka”, w którym wezmą udział badacze twórczości Żeromskiego. Spotkanie odbędzie się w Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie (w tzw. Ochronce) o godz. 16.00. 

Źródło:

Materiał nadesłany