Dwunastu artystów i pracowników Teatru Scena STU w Krakowie zostało uhonorowanych przez szefową MKiDN Hannę Wróblewską Medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Złote Medale otrzymali: muzyk i kompozytor Janusz Grzywacz oraz aktorka, piosenkarka Beata Rybotycka-Jasińska.
Inne aktualności
- Kraków. „Aida” – premiera w Operze Krakowskiej 21.02.2025 18:02
-
Kielce. Zdjęcia Pawła Edelmana do „Skóry po dziadku” Pakuły 21.02.2025 17:50
- Zakopane. Spektakl kabaretowo-muzyczny „Międzyczas” wg utworów Jonasza Kofty i premiera płyty 21.02.2025 16:09
- Warszawa. Ukraińskie „Dziady” w Teatrze Dramatycznym 21.02.2025 16:08
- Szczecin. W marcu premiera „Pół na pół” w Teatrze Polskim 21.02.2025 16:05
- Warszawa. Niepokojące plany dotyczące czeskiego Instytutu Teatralnego 21.02.2025 16:00
-
Lublin. Nowy cykl czytań performatywnych w Teatrze Osterwy 21.02.2025 15:42
-
Katowice. Wkrótce finał 2. edycji projektu WyspianKiss w Teatrze Śląskim 21.02.2025 14:36
-
Wrocław. Opera zachęca do wsparcia Ukrainy podczas spektaklu „Carmen” 21.02.2025 14:34
-
Teatr TV. Premiera spektaklu „Matki. Pieśń na czas wojny” w reż. Marty Górnickiej – w poniedziałek 21.02.2025 14:34
- Katowice. W Teatrze Żelaznym próbują „Misia Kubusia i przyjaciół” 21.02.2025 14:07
- Białystok. Dziś premiera „Transport. Connecting Flights" w BTLu 21.02.2025 13:39
- Warszawa. Słuchowisko „Oni” w 140. urodziny Witkacego w Teatrze Studio i radiowej Dwójce 21.02.2025 13:32
-
Wałbrzych. W rocznicę agresji Rosji na Ukrainę Teatr Dramatyczny zaprasza na spektakl o wojnie i pokoju 21.02.2025 13:18
Srebrne Medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" otrzymali: Konrad Mastyło, Grzegorz Mielczarek i Andrzej Róg.
Brązowymi Medalami "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" uhonorowani zostali: Andrzej Deskur, Łukasz Rybarski, Wiesław Smełka, Grzegorz Suski, Robert Szykier-Koszucki, Marcin Zacharzewski i Dorota Zięciowska.
Janusz Grzywacz to absolwent filologii polskiej w Państwowej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej) oraz Państwowej Szkoły Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu.
Twórca i autor większości repertuaru grupy jazzowo-rockowej "Laboratorium", z którym nagrał 10 płyt oraz wystąpił na ponad 100 koncertach w kraju i na najważniejszych festiwalach na świecie. Oprócz nagrań z "Laboratorium" zrealizował 3 płyty solowe: "Młynek kawowy", "Muzyka osobista" oraz "Pan Twardowski".
W 1979 r. rozpoczął komponowanie muzyki dla teatru i telewizji. Napisał muzykę do ponad 100 spektakli teatralnych. Od 1980 r. współpracuje z Teatrem Scena STU w Krakowie. Napisał muzykę do wielu legendarnych spektakli, m.in. "Głosy przeszłości", "Ubu Król", "Mgła", "Makijaż", "Pan Twardowski", "Czekając na Godota", "Rozmowy przy wycinaniu lasu" oraz "Hamlet".
Jest również autorem muzyki do wielkich widowisk plenerowych organizowanych przez Fundację Teatru STU: Dnia Polskiego EXPO w Sewilli w 1992 r., Zimowej Uniwersjady w Zakopanem w 1993 r. oraz innych znaczących widowisk. Współpracował z działającym przy Teatrze STU Studiem Nagrań Dźwiękowych, w którym swoje płyty nagrywali: Marek Grechuta, Jarosław Śmietana, Zbigniew Seifert, Lech Janerka, Maanam, Chłopcy z Placu Broni, Kobranocka i Izabela Trojanowska.
Jego piosenki śpiewają m.in. Renata Przemyk, Kasia Groniec, Janusz Radek, Marian Opania oraz Piotr Fronczewski. Współpracuje z Jarosławem Śmietaną, Markiem Bałatą, Jorgosem Skoliasem. W 2014 r. miało miejsce prawykonanie jego "Koncertu na wiolonczelę, elektronikę i orkiestrę smyczkową" w ramach 5. Puławskiego Festiwalu Muzycznego "Wszystkie Strony Świata".
Jest wykładowcą krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych, gdzie realizował widowiska muzyczne z udziałem studentów. Jest członkiem Rad Programowych oraz jurorem Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Festiwalu Fama w Świnoujściu i Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.
W 2005 r. został odznaczony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Beata Rybotycka-Jasińska to absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.
Występowała w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie, Teatrze Ludowym w Krakowie, Teatrze na Woli w Warszawie, ale też w Piwnicy pod Baranami oraz Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.
W 1991 r. dołączyła do zespołu aktorskiego Teatru Scena STU. Współpracowała z takimi reżyserami jak Jerzy Stuhr, Krzysztof Nazar, Jerzy Jarocki i Marta Stebnicka. Na deskach teatru stworzyła wiele znakomitych kreacji w bardzo różnorodnym repertuarze, zarówno klasycznym (dramat), jak i współczesnym (komedia).
Zagrała m.in. Podstolinę w "Zemście" A. Fredry, Winnie w "Szczęśliwych dniach" S. Becketta, Judy Garland w "Judy Garland. Na końcu tęczy" P. Quiltera, Marię Lebiadkin w adaptacji "Biesów" F. Dostojewskiego, Gertrudę w "Hamlecie" W. Szekspira.
Obecnie występuje w dwóch spektaklach: "Sługa dwóch panów" oraz "Małe zbrodnie małżeńskie" w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. W czerwcu 2025 r. premierę będzie miał spektakl "Dom weselny" w reż. Roberta Glińskiego, w którym aktorka wystąpi w duecie z Joanną Żółkowską.
Podczas autorskich recitali wykonuje przede wszystkim utwory krakowskich kompozytorów: Jana Kantego Pawluśkiewicza, Grzegorza Turnaua, Andrzeja Sikorowskiego, Andrzeja Zaryckiego oraz Zbigniewa Preisnera. Śpiewała w "Nieszporach Ludźmierskich" Jana Kantego Pawluśkiewicza oraz "Mszy polskiej" Hadriana Filipa Tabęckiego. Zaśpiewała również w filmie "Lista Schindlera" w reż. Stevena Spielberga.
Uczestniczy w wielu przedsięwzięciach artystycznych. W 2016 r. wystąpiła w koncercie "2016 DOKĄD" w reżyserii Zbigniewa Preisnera na scenie Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Należy do stałego składu wykonawców koncertu kolęd Zbigniewa Preisnera oraz koncertów Jacka Cygana, z którymi występuje cyklicznie w całej Polsce.
W 2005 r. została odznaczona Brązowym, zaś w 2016 r. Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".