EN

9.10.2020, 15:55 Wersja do druku

Warszawa. Wkrótce premiera "Ławy przysięgłych" w Teatrze Ateneum

Inne aktualności

Na Scenie 20, nowej przestrzeni Teatru Ateneum, trwają próby do spektaklu "Ława przysięgłych" Ivana Klimy w reż. Jakuba Krofty. Premiera odbędzie się 24 października, kolejne spektakle planowane są na 25, 27, 28 i 29 października.

Sprawa na pozór wydaje się prosta. Oto sądowa ława przysięgłych, złożona ze zwykłych ludzi od sklepikarki po fryzjera, ma orzec, czy pewien obywatel zamordował swoją narzeczoną czy nie zamordował. Okoliczności wskazują, że raczej nie, i że zrobił to całkiem ktoś inny. Problem w tym, że sąd, dla którego pracuje ława przysięgłych, jest trochę dziwny. Zdaje się oczekiwać, że ława wyda werdykt nie mający się nijak do rzeczywistości, i robi wszystko, żeby tak właśnie się stało. W związku z czym sprawa zaczyna się wikłać i plątać, zmierzając w stronę horroru i absurdu.

Ta czarna komedia napisana została w latach 60. przez znanego czeskiego pisarza i dramaturga, ale że była niecenzuralna, bo demaskowała niecne praktyki sądowe czasów komunizmu, miała kłopoty z przebiciem się na deski sceniczne. Tymczasem okazuje się, że zdumiewająco pasuje także do naszych czasów… Polską prapremierę przygotowują rodacy Ivana Klimy, czeski reżyser Jakub Krofta i scenograf Jan Štepanek.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne