EN

29.09.2021, 08:18 Wersja do druku

Rosja. Instytut Polski rozpoczął sezon Narodowym Czytaniem "Moralności pani Dulskiej"

Inne aktualności

Narodowym Czytaniem "Moralności pani Dulskiej" rozpoczął we wtorek sezon Instytut Polski w Moskwie. Na ten sezon instytut planuje dyskusję o postaci Adama Czartoryskiego i pokaz filmowy o stanie wojennym 1981 r. - powiedział szef placówki Piotr Skwieciński.

Fragmenty dramatu Gabrieli Zapolskiej interpretowali pracownicy Instytutu Polskiego i aktorzy: Magdalena Tarasowa, Anna Kuzminskaja i Jegor Rybakow. Narodowe Czytanie połączono z elementami aktorskimi i filmowymi; spotkanie odbyło się w Teatrze Nacji, jednej z najciekawszych scen teatralnych Moskwy.

Wcześniej we wrześniu Narodowe Czytanie organizowała w Moskwie rosyjska Polonia. "Moralność pani Dulskiej" jest w Rosji dobrze znana i gości w repertuarze teatrów; w tym sezonie wystawia ją w Moskwie Teatr przy Bramie Nikickiej. W czasach ZSRR, w 1987 roku powstał na podstawie dramatu Zapolskiej film telewizyjny.

Jak powiedział PAP Skwieciński, kolejnym wydarzeniem Instytutu Polskiego będzie dyskusja na temat relacji polsko-żydowskich z udziałem historyków z Polski i ekspertów z Rosji. Następnie odbędzie się niewielka konferencja naukowa o postaci Czartoryskiego, który - jak wskazał szef Instytutu Polskiego - "był symbolem pewnej próby dogadania się, zbliżenia polsko-rosyjskiego i w pewnym momencie wydawało się, że ta próba wygrywa".

- Później, jak wiadomo, nie wygrała. Sam książę Czartoryski musiał zmienić radykalnie swoją politykę i stał się na ostatnie 30 lat swojego życia przywódcą polskich niepodległościowców - przypomniał Skwieciński.

Szef Instytutu Polskiego wskazał, że stan wojenny, którego 40. rocznica mija w grudniu br., był "ważnym wydarzeniem również jeśli chodzi o relacje polsko-radzieckie i polsko-rosyjskie". Z tej okazji odbędzie się organizowana przez instytut projekcja filmowa.

Wszystkie trzy wydarzenia, ze względów epidemicznych, prawdopodobnie odbędą się online. - Nie chcemy się do tego formatu przyzwyczajać, nie przyzwyczajamy się - ale trzeba; trudno byłoby zawiesić działalność na kołku, dlatego staramy się działać i robić to, co możemy. Mam nadzieję, że już niedługo będzie możliwość stopniowego wychodzenia z tego formatu działania - powiedział Skwieciński.

Instytut Polski planuje też na obecny sezon koncerty i wydarzenia kulturalne. Niedawno zorganizował w Moskwie koncert jazzowy kwartetu Natalii Skworcowej "Tribute to Komeda", który był dużym sukcesem; jak zapowiedział Skwieciński, instytut będzie kontynuował takie wydarzenia.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne