Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej XV edycja

Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej XV edycja (od 29.06.2008 do 12.07.2008)

Organizator

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

ul. Kilara 29, 41-902 Bytom

1. SPEKTAKLE FESTIWALOWE

SCENA GŁÓWNA Śląski Teatr Tańca ul. Żeromskiego 27

29.06 g. 19.30 Śląski Teatr Tańca (Polska)
"Kroniki Sąsiedzkie"
30.06 g. 19.30 Henrik Kaalund (Dania)
"On The Verge"
01.07 g. 19.30 Eiko & Koma z pianistką Margaret Leng Tan (USA)
"Mourning"
02.07 g. 19.30 LeeSaar The Company (USA/Izrael)
"Gesiha"
g. 20.45 Yossi Berg & Oded Graf (Izrael)
"Heroes"
03.07 g. 19.30 Compagnie Drift (Szwajcaria)
" Amours et Delices"
04.07 g.19.30 Liss Fain Dance (USA)
"Crossing", "Line Between Night and Day", "Looking Looking",
"River at the End of the Land"
05.07 g. 19.30 Compagnie Drift (Szwajcaria)
"Machine a sons"
06.07 g. 19.30 Quorum Ballet (Portugalia)
"4 pieces by Daniel Cordoso"
g. 20.45 Okoem Dance Company (Rosja)
"Valhalla"
07.07 g. 19.30 Studio Contemporary Dance Company (Chorwacja)
"The Woman Who Speaks too Much"
g. 20.30 Chikako Kaido (Niemcy)
"Beyond the death"
08.07 g. 19.30 Teatr Novogo Fronta (Czechy)
"ZWISCHENMENSCH"
09.07 g. 19.30 Dawid Lorenc PREMIERA (Polska)
" Solo",
g. 20.15 Hybrid Authorship Project (USA)
"The Merry Chase, or the Recursive Synthesis of an Illusion"
10.07 g. 19.30 Y-Space (Hongkong)
"Air and Breath II"
11.07 g. 19.30 Laboratorium Choreograficzne ŚTT (Polska)
"Przelotnie"
g. 20.45 Lubelski Teatr Tańca (Polska)
"48/4"

12.07 g. 19.30 Milena Ugren Koulas (Cypr)
"Nothing"
g. 20.00 Idan Cohen (Izrael)
"Joy ride", "A year in a fish life", "My sweet little fur"

Scena w Elektrociepłownia Szombierki, ul. Kosynierów 27, Bytom-Szombierki

29.06 g.21.15 Nora Chipaumire (USA)
"Chimurenga" "Manifesto"

30.06 g.17.00 "Śląsk - Walia. Kopalnia Tańca" - projekt - wstęp wolny
01.07 g. 21.15 Karolina Kroczak (Polska)
"Rzęsy"
g. 21.30 Katarzyna Kizior, Szymon Osiński (Polska)
"Duet",
g. 21.45 Studio Teatru Fizycznego przy Śląskim Teatrze Tańca PREMIERA (Polska)
"Elektrokosmos"
02.07 g. 17.00 Georg Blaschke (Austria)
"body.building.places"
03.07 g. 21.15 Johannes Wieland Company (USA)
"New you"
04.07 g. 21.15 Śląski Teatr Tańca PREMIERA (Polska)
07.07 g. 21.30 Trajal Harrell (USA)
"Quartet for the End of time"
09.07 g. 21.15 Mobius Strip Theatre (Tajwan)
10.07 g. 21.00 Anna Piotrowska (Polska)
"look_4_faces"
g. 21.45 Studio Teatru Fizycznego przy Śląskim Teatrze Tańca (Polska) - wstęp wolny
"Elektrokosmos"
11.07 g. 22.15 Mobius Strip Theatre (Tajwan)

Plac przed Teatrem UL Żeromskiego 27, 41 - 902 Bytom
29.06 g.19.00 Młodzież z Domu Nadziei (Polska) - projekt społeczny ŚTT
"Ostatni Taniec"

Galeria Kronika Rynek 26, Bytom
05.07 g. 16.00 - 19.00 Lisa Hinterreithner "Between screens" (Austria) - wstęp wolny
INSTALACJA MULTIMEDIALNA

Scena przy ul. Alojzjanów 27, Bytom
30.06 g. 21.00 Trajal Harrel (USA)
"Showpony"

Rynek w Bytomiu
08.07 g. 16.00 - 18.00 Y - Space (Hongkong)
"Air and Breath I"

2. WARSZTATY TANECZNE
30 czerwca - 11 lipca 2008

Warsztaty taneczne mają na celu zapoznanie tancerzy z różnorodnością technik tańca, poszerzenie zakresu słownictwa ruchowego, a w rezultacie mają ułatwić poszukiwania indywidualnego stylu oraz wyposażyć uczestników w odpowiedniej jakości wiedzę z zakresu kompozycji tańca, koncepcji tanecznych, pojęcia przestrzeni - itp.

Nauczyciele:
1. John Uzans - Taniec Współczesny (Australia/Hongkong)
2. Byron van Jones - Lyrical Jazz (USA/Niemcy)
3. Georg Blaschke - Taniec współczesny (Austria)
4. Werner Bechter - Body Mind Centering (Austria)
5. Caro Diallo - Taniec afrykański (Senegal/Szwajcaria)
6. Kazuko Yamazaki - Nihon Buyo (USA)
7. Nora Chipaumire - Taniec współczesny z el. afrykańskiego (USA)
8. Louise Frank - Technika Limona (Holandia)
9. Victoria Fox - Taniec współczesny (Wielka Brytania)
10. Aisa Lafour - Taniec brzucha (Holandia)
11. Henrik Kaalund -Warsztaty choreograficzne (Dania)
12. Tomasz Rodowicz - Głos i ruch (Polska)
13. Slava Krichmariev - Balet radziecki(Rosja)
14. Joe Alter - Taniec Współczesny, Improwizacja
15. Jacek Łumiński - Polska Technika Tańca Współczesnego(Polska)
16. Janusz Skubaczkowski - Taniec Współczesny(Polska)
17. Barbara Sier Janik - Balet (Polska)
18.Anka Majcher - Taniec współczesny(Polska)
19. Sylwia Hefczyńska - Lewandowska - Taniec współczesny (Polska)
20. Sebastian Zajkowski - Taniec współczesny(Polska)
21. Anna Achimowicz - Gyrokinesis (Polska)
22. Farah Holz - Taniec indyjski (Niemcy)
23. Matthew Westerby -Release based - Contemporary Technique (Wielka Brytania/USA)
24. Trajal Harrell - Critical Choreography (USA)
25. Eric Geiger - Taniec Współczesny (USA)
26. LeeSaar The Company - Taniec Współczesny (USA/Izrael)
27. Margherita d'Amelio - Tarantella (Niemcy)
28. Alex Cheung - Harmonia poprzez ruch (Chiny)
29. Noibis Licea - Afro Cuban (Kuba/USA)
30. Pavel Zustiak - Present Body (USA)
31. Liam Clancy - Kompozycja (USA)
32. Chikako Kaido - Taniec współczesny (Niemcy)
33. NeTTheatre - Tehilim (Polska)






3. PROJEKTY SPOŁECZNE
30 czerwca - 11 lipca 2008

IX Międzynarodowe Warsztaty Tańca Integracyjnego z udziałem osób niepełnosprawnych ruchowo.
Od 1999 roku corocznie organizowane są integracyjne warsztaty taneczne dla osób niepełnosprawnych ruchowo i tancerzy pełnosprawnych. Dzięki tym warsztatom doszło do wyłonienia kilkunastoosobowej grupy, działającej pod nazwą Integracyjny Teatr Tańca "Kierunek", powiększającej się co roku o nowych tancerzy.

Prowadzenie:
Gesel Mason (USA),
Victoria Fox (Wielka Brytania/UK)

Przebieg warsztatów:
prowadzenie : Gesel Mason
30.06- 4.07.2008 ( I tydzień warsztatów)
7.07-11.07.2008 ( II tydzień)
w godzinach: 10:00- 13:00

prowadzenie: Victoria Fox
7.07- 11.07.2008 (II tydzień)
w godzinach: 14:00- 17:00

Miejsce: Wyższa Szkoła Humanistyczno- Ekonomiczna, sala
gimnastyczna Ul. Alojzjanów 1,Bytom

WARSZTATY TERAPII PRZEZ RUCH i WARSZTATY CHOREOTERAPII PSYCHOLOGICZNEJ
z udziałem osób z zaburzeniami psychicznymi,
Terapia przez ruch jest zaliczana do elementów art-terapii. Tutaj podstawowe elementy tańca: ruch i rytm stają się drogą do uzyskania harmonii ciała i umysłu, ułatwiają poznanie siebie i swoich emocji, a także komunikację interpersonalną z innymi ludźmi. "Terapia przez ruch" jest swojego rodzaju psychologicznym użyciem ruchu, gdzie ciało i dusza stanowią jedność to proces powodujący fizyczną i psychiczną integrację osoby. Włączając do zajęć elementy tańca współczesnego dajemy uczestnikom możliwość tworzenia ich własnych kompozycji tanecznych, krótkich improwizacji, które mają swoje zastosowanie w przygotowywanych spektaklach.
warsztaty adresowane do pedagogów, terapeutów fizjoterapeutów itp.
Celem zajęć jest poznanie technik terapeutycznego oddziaływania przez sztukę taneczną na osoby niepełnosprawne.

Prowadzenie:
Matthew Westerby (Wielka Brytania / USA),
Liam Clancy (Wielka Brytania/UK)

Przebieg warsztatów:

Prowadzenie: Liam Clancy
30.06- 4.07.2008 ( I tydzień warsztatów)
7.07-11.07.2008 ( II tydzień)
w godzinach: 9:30- 12:00
Miejsce: Państwowa Szkoła Budownictwa - sala gimnastyczna,
Ul. Powstańców Śląskich 6 , Bytom
(zajęcia z podopiecznymi Warsztatów Terapii Zajęciowej z ul. Powstańców Śląskich 17)

Prowadzenie: Matthew Westerby
30.06- 4.07.2008 ( I tydzień warsztatów)
7.07-11.07.2008 ( II tydzień)
w godzinach: 13:30- 16:00

Miejsce: Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych
Ul. Dworcowa 7, Bytom



WARSZTATY TAŃCA DLA SENIORÓW
warsztaty z różnych form tanecznych adresowane do osób starszych pragnących rozpocząć lub powrócić do przygody z tańcem. Proponujemy urozmaicony pakiet zajęć z tańca współczesnego, towarzyskiego, improwizacji ruchowej, tańców dawnych, tańców w kręgu, tańców integracyjnych.

Prowadzenie:
Sylwia Hefczyńska-Lewandowska,
Korina Kordova,
Katarzyna Rybok,
Ewelina Dąbrowska

Przebieg warsztatów:
07.07.2008
13.30-14.30 taniec współczesny Korina Kordova
15:00-16:30 tańce w kręgu Ewelina Dąbrowska
08.07.2008
13.30-14.30 improwizacja Katarzyna Rybok
15:00-16:30 taniec współczesny Sylwia Hefczyńska- Lewandowska
09.07.2008
13.30-14.30 techniki relaksacyjne Katarzyna Rybok
15:00-16:30 taniec współczesny Korina Kordova
10.07.2008
13.30-14.30 taniec współczesny Korina Kordova
15:00-16:30 tańce w kręgu Ewelina Dąbrowska
11.07.2008
13.30-14.30 taniec współczesny Korina Kordova
15:00-16:30 tańce dawne Katarzyna Rybok

Miejsce: Gimnazjum nr 4 (mała sala gimnastyczna-lekkoatletyczna)
ul. Powstańców Śląskich 2, Bytom


4. MIĘDZYNARODOWE SEMINARIUM HISTORYKÓW
i KRYTYKÓW TAŃCA oraz WARSZTATY PISANIA O TAŃCU
30 czerwca - 11 lipca 2008

W ramach seminarium omówione zostaną m.in. kwestie: postrzegania tańca, języka opisu tańca i przemian wyobraźni w XX wieku.
Oferta warsztatowa kierowana jest do osób zainteresowanych pisaniem o tańcu (studentów filologii polskiej, dziennikarstwa, podyplomowych studiów dziennikarskich, teatrologii). Celem warsztatów dziennikarskich jest kształcenie osób, które w przyszłości podejmą tematykę tańca w publikacjach z wykorzystaniem różnych gatunków dziennikarskich. W ramach seminarium omówione zostaną m.in. kwestie: postrzegania tańca, języka opisu tańca i przemian wyobraźni w XXI wieku.
Szczegółowy program w załączeniu


WARSZTATY DZIENNIKARSKIE:
Roman Pawłowski (Gazeta Wyborcza / Polska) - recenzent teatralny
Gaby Aldor (Izrael) - krytyk, dramaturg, recenzent treatralny

TEORIA TAŃCA:
Joanna Szymajda (Polska)
Agnieszka Jelewska (Polska) - UAM, Poznań
Henrik Kaalund (Dania)
Dariusz Górski (Polska)
Hilke Diemer (Holandia) - Codarts
Chrissie Harrington (UK) - Suffolk College

HISTORIA TAŃCA
Don McDonagh (USA) - krytyk "The New York Times"
George Jackson (USA) - krytyk "Dance Magazine"
Stuart Sweeney (UK) - portal criticaldance

BIBLIOGRAFIA TAŃCA:
Leslie Getz (USA)

KRYTYKA TAŃCA
Idan Cohen (Izrael)


5. MIĘDZYNARODOWE WARSZTATY MENEDŻERÓW SZTUKI
7 - 11 lipca 2008

Warsztaty adresowane są do menedżerów, artystów, osób zarządzających instytucjami kultury i studentów wydz. zarządzania, kulturoznawstwa, itp.
W programie warsztatów: fundrising (zdobywanie funduszy na realizację projektów artystycznych), przygotowanie profesjonalnej oferty, omówienie zagadnień dot. polityki kulturalnej, lobbyingu,
Seminarium prowadzone będzie przez Catherine Peila - Dyrektor Projektów Międzynarodowych ŚTT
z udziałem zaproszonych gości, m.in.:
David Guion / USA - Konsultant ds. Rozwoju (Columbus, Ohio)
Iwona Alter / USA - Elmer's Products, Inc. (Ohio, USA) Johnson & Johnson, Shiseido
Ewa Satalecka / Polska - artysta grafik
Katarzyna Zdanowicz - trener Narodowego Centrum Kultury
Przemysław Smyczek - Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
Krzysztof Roman - Elektrownia Bytom S.A.
Paul Nagle / USA - Dyrektor ds. Komunikacji i Polityki Kulturalnej w biurze członka Rady Miasta Nowy Jork
Cheles Rhynes /USA - artysta niezależny
Gesel Mason / USA - artysta niezależny
Joe Alter /USA - artysta niezależny
Noibis Licea - artysta niezależny
Jordan Peimer /USA - Skirball Foundation

sesja poranna: godz. 10 00 - 13 00 (z przerwą 15 min.)
sesja popołudniowa: godz. 14 00 - 17 00
6. MAŁA KONFERENCJA TAŃCA
30 czerwca - 4 lipca 2008

warsztaty taneczne adresowane do dzieci w wieku 7 - 11 lat.
W ramach warsztatów dzieci będą poznawać podstawy techniki tańca współczesnego, jak również taniec orientalny i rozrywkowy. Zajęcia są dostosowane do potrzeb i umiejętności dzieci.
Prowadzenie:
Brookes Smiley (USA),
Wanda Gala (USA),
Korina Kordova (Brazylia),
Magdalena Górnicka (Polska)





IMPREZY TOWARZYSZĄCE:

1. 5 lipca 2008, g.11.00 - Ogólnopolski Turniej Tańca Hip-Hop, Bytom, Rynek
(w przypadku deszczu, impreza zostanie przeniesiona do budynku Śląskiego Teatru Tańca, Bytom, ul. Żeromskiego 27);

2. 29 czerwca - 12 lipca 2008 - pokonkursowa wystawa prac laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego na Projekt Plakatu XV edycji Konferencji-Festiwalu Tańca;

Archiwum

Pokaż 12 kolejnych artykułów