EN

20.05.2024, 18:15 Wersja do druku

Wrocław. Zarząd województwa odwołał dyrektora Opery Tomasza Janczaka

Zarząd województwa dolnośląskiego podjął uchwałę o odwołaniu dyrektora Opery Wrocławskiej Tomasza Janczaka. Władze zarzucają dyrektorowi „naruszenie przepisów prawa w związku z zajmowanym stanowiskiem”. Nowy dyrektor zostanie wyłoniony w konkursie.

Inne aktualności

W połowie kwietnia zarząd województwa dolnośląskiego podjął uchwałę o zamiarze odwołania Tomasza Janczaka z funkcji dyrektora Opery Wrocławskiej. „Zamiar odwołania dyrektora pozytywnie zaopiniował minister kultury, który jest organem współprowadzącym Operę Wrocławską” – powiedział w poniedziałek PAP rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego Michał Nowakowski.

W poniedziałek zarząd województwa dolnośląskiego podjął właściwą uchwałę o odwołaniu Janczaka. Jednocześnie rozpisano konkurs na nowego dyrektora Opery Wrocławskiej.

Tomasz Janczak objął funkcję dyrektora Opery Wrocławskiej w lipcu 2023 r. Kierował wówczas tą placówką w duecie z reżyserem teatralnym i operowym Michałem Znanieckim, który został zastępcą dyrektora ds. artystycznych. W wyniku konfliktu z Janczakiem Znaniecki zrezygnował ze stanowiska jesienią ubiegłego roku.

Zarząd województwa dolnośląskiego zarzuca Janczakowi „naruszenie przepisów prawa”. Według władz województwa polegało ono m.in. na „powołaniu Rady Programowo-Artystycznej Opery Wrocławskiej bez przedstawicieli województwa oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego”.

Janczak zdaniem władz województwa miał też „odstąpić od realizacji umowy zawartej z województwem dolnośląskim w sprawie określenia warunków organizacyjno-finansowych oraz programu działania Opery Wrocławskiej poprzez: brak współpracy z proponowanym w umowie na zastępcę ds. artystycznych Michałem Znanieckim; brak złożenia w terminie informacji z realizacji programu działania Opery na koniec każdego roku kalendarzowego trwania kadencji, nie później niż do końca stycznia roku następnego; brak stosownego nadzoru nad pracami przy wniosku o dofinansowanie w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko; brak podjęcia stosownych działań mających na celu uregulowanie kwestii związanych z prawidłowym funkcjonowaniem zapisów regulaminu organizacyjnego określającego organizację wewnętrzną instytucji (element sporu zbiorowego pomiędzy pracodawcą a pracownikami)”.

Dyrektor Janczak odpiera zarzuty zarządu województwa dolnośląskiego. Zapewniał publicznie, że „żadna z tych tez, żadne z tych zarzutów nie są zgodne z prawdą" i że „będzie walczył o swoje dobre imię”.

Źródło:

PAP