Trzy nagrody główne, trzy wyróżnienia specjalne i aż 16 wyróżnień przyznano podczas 8. Ogólnopolskiego Przeglądu „Przygrywka” w Toruniu. Rekordowa pod wieloma względami edycja festiwalu zgromadziła ponad 170 uczestników i 3000 widzów!
8. edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Dyplomów i Egzaminów Muzycznych Wyższych Szkół Artystycznych „PRZYGRYWKA” o Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego dobiegła końca. Festiwal z roku na rok coraz bardziej się rozrasta, zarówno pod względem liczby uczestników, widzów, ale też jakości oferowanych spektakli, które zaskakują formą oraz prezentowanym poziomem. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 170 studentów szkół artystycznych z Warszawy, Krakowa, Olsztyna, Łodzi, Wrocławia, Bydgoszczy, Gdyni oraz Poznania. Prezentowane przez nich spektakle były niezwykle różnorodne, przez co dostarczały widzom całej gamy emocji – od strachu, złości, przez wzruszenia i nostalgię, aż po szczerą radość. Różnorodne były również formy wyrazu artystycznego wykorzystywane przez młodych adeptów.
Prezentowany wysoki poziom wydarzeń zaskoczył również samych jurorów. Tegoroczną edycję oceniali: Janusz Grzywacz, Katarzyna Jamróz, Tomasz Lewandowski oraz Anna Wołek. Komisja konkursowa postanowiła przyznać więc, poza nagrodami głównymi, trzy wyróżnienia specjalne i aż 16 wyróżnień, w tym 13 wyróżnień indywidualnych. Za najlepszy dyplom uznano spektakl „Dom Bernardy Alba” ze Studium Musicalowego Capitol we Wrocławiu w reż. Kamila Przybosia, a w kategorii Najlepszy Egzamin nagrodzono „Merry crisis – polska opowieść wigilijna” z Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława w Krakowie w reż. Weroniki Kowalskiej. Tytuł najlepszego aktora otrzymał zaś Kacper Jan Lechowicz z Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie za spektakl „Warszawa płonie” w reż. Ady Branieckiej i Marcina Januszkiewicza.
Jury, nie mogąc wyłonić jednej najlepszej aktorki, postanowiło przyznać liczne wyróżnienia artystkom i artystom, którzy zrobili najlepsze wrażenia na komisji konkursowej. Szczególne wyróżnienie otrzymała Wiktoria Wojtas z Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie za kompozycję i wykonanie utworu w spektaklu „Surowiec – Szekspir”. Wśród nagród znalazły się również wyróżnienia specjalne, które otrzymali: Weronika Kowalska, reżyserka egzaminu „Merry Crisis – polska opowieść wigilijna”, za wrażliwość i kreatywność pedagoga oraz umiejętność przekazania młodym adeptom, że teatr to zespół i współpraca, studenci i kompozytor za współpracę przy stworzeniu muzyki do spektaklu „Surowiec – Szekspir”, oraz Łukasz Matuszyk za stworzenie muzyki do dyplomu „Dom Bernardy Alba”.
Spektakle, które zostały dodatkowo wyróżnione to: dyplom „Niewinność” (Policealne Studium Aktorskie im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie, reż. Jerzy Jan Połoński), egzamin „Zbyt nisko by spadać” (Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, reż. Natalia Kujawa oraz egzamin „Surowiec – Szekspir” (Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, reż. Rafał Dziwisz)
Pełna lista wszystkich nagrodzonych jest dostępna na stronie: https://www.teatrmuzyczny.torun.pl/1602/werdykt
Nagrody pieniężne ufundował Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, który objął wydarzenie honorowym patronatem.