Na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego w Warszawie 23 października odbędzie się „Salon Poezji: Serhij Żadan”. Wiersze ukraińskiego poety interpretować będą: Eliza Borowska, Joanna Trzepiecińska, Tomasz Błasiak, Marcin Jędrzejewski i Michał Kurek.
Inne aktualności
- Włochy. W Rzymie uczczono 50. rocznicę premiery spektaklu „Umarła klasa” Tadeusza Kantora 06.11.2025 19:55
- Warszawa. Joga i warsztaty w Teatrze 21 06.11.2025 18:20
- Opole. Norbert Rakowski i Teatr im. Jana Kochanowskiego w międzynarodowym projekcie DRAMAFEST 2025 06.11.2025 18:16
- Warszawa. STUDIO teatrgaleria: Sztuka wolności za murami więzienia 06.11.2025 16:47
- Kraków. Gilbert Grape na scenie Teatru Ludowego – opowieść o rodzinie i trudnych wyborach 06.11.2025 16:32
-
Warszawa. „Polski Focus” na Międzynarodowym Festiwalu Dramaturgii Współczesnej DramaFest w Meksyku
06.11.2025 16:23
- Kraków. Proces zabójcy prezydenta w dniu Święta Niepodległości 06.11.2025 15:57
- Lublin. Wystawa prac Stanisława Szukalskiego od piątku w Galerii Gardzienice 06.11.2025 15:55
- Białystok. Teatr Dramatyczny weźmie udział w 11. edycji International Bitola Shakespeare Festival w Macedonii Północnej. 06.11.2025 15:42
- Katowice. Premiera „Masary” Szczepana Twardocha – opowieści o dorastaniu, samotności i hejcie - w sobotę 06.11.2025 15:22
-
Lublin. Wystartowały Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca
06.11.2025 15:02
- Legnica. Wkrótce premiera „Systemu Sulta” w reż. Mateusza Pakuły na Scenie na Piekarach 06.11.2025 14:48
-
Wrocław. Nabór scenariuszy do Konkursu Off na 46. PPA przedłużony do 13 listopada
06.11.2025 14:41
- Warszawa. Teatr WARSawy świętuje lata scenicznych sukcesów tytułami, które nie schodzą z afisza 06.11.2025 14:35
"Serhij Żadan to ukraiński pisarz, poeta, eseista, aktywista… człowiek instytucja, popularny na Ukrainie niczym gwiazdy rocka, w Polsce znany jako jeden z najwybitniejszych przedstawicieli współczesnej literatury ukraińskiej. W marcu 2022 Komitet Nauk o Literaturze PAN nominował go do Literackiej Nagrody Nobla" - przypomniano w informacji przesłanej PAP przez specjalistkę ds. PR teatru Martę Antczak.
"Obdarzony niezwykłym darem obserwacji, twórca – zarówno w swej poezji jak i tekstach prozatorskich– relacjonuje losy i myśli zwykłych Ukraińców. Pisze o uwikłanych w codzienność urzędnikach, młodzieży marzącej o lepszej przyszłości, przedsiębiorcach robiących szemrane interesy, o ludziach z półświatka wyrzuconych na margines życia" - napisano. Podkreślono, że jest "bezlitosnym prześmiewcą posowieckich absurdów".
Wyjaśniono, że obecnie Serhij Żadan przebywa w Charkowie, gdzie bierze czynny udział w obronie swojego kraju. "Wraz z przyjaciółmi z Polski i Europy organizuje koncerty charytatywne, podczas których zbierane są fundusze na zakup sprzętu dla ukraińskiego wojska. W mediach społecznościowych relacjonuje, dzień po dniu, wojenną rzeczywistość swego rodzinnego miasta" - czytamy w informacji.
Salon Poezji będzie złożony z interpretacji niepublikowanych wierszy Serhija Żadana w przekładzie Jacka Podsiadły. "Utwory układają się w opowieść o Jurze Soyferze – urodzonym w 1912 r. w Charkowie dziennikarzu i pisarzu żydowskiego pochodzenia. Soyfer w dzieciństwie przeniósł się z rodziną, uciekającą przed bolszewicką rewolucją, do Wiednia. Tworzył w języku niemieckim, pisał wiersze, sztuki teatralne, polityczne teksty satyryczne dla kabaretów. Działał w antyfaszystowskim ruchu oporu" - napisano. W wieku 26 lat zmarł na tyfus w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie.
Opieka artystyczna - Svitlana Oleshko. Wystąpią: Eliza Borowska, Joanna Trzepiecińska, Tomasz Błasiak, Marcin Jędrzejewski i Michał Kurek.
Początek spotkania - 23 października o godz. 12 na Scenie Kameralnej im. Sławomira Mrożka Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.
Przypomniano, że Teatr Polski w Warszawie bierze udział w organizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego programie rezydencji artystycznej dla twórców z Białorusi i Ukrainy.