EN

10.09.2020, 14:54 Wersja do druku

Warszawa. Laureaci Konkursu Chopinowskiego wystąpią w październiku

Inne aktualności

W oczekiwaniu na kolejną edycję Konkursu Chopinowskiego, przesuniętą z powodu pandemii na rok 2021, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza na cykl mistrzowskich recitali i koncertów kameralnych zatytułowany "Przed Wielkim Konkursem".

Cykl dziesięciu wieczorów otworzy Seong-Jin Cho, zwycięzca z 2015 roku, który zagra w Filharmonii Narodowej 1 października, w dniu pierwotnie planowanej inauguracji konkursu. - Jest to zarazem Międzynarodowy Dzień Muzyki - zauważył Laskowski.

W programie kolejnych wieczorów znajdą się występy Nelsona Goernera (nagroda krytyków, 1995), Lukasa Geniusasa (II nagroda, 2010), Marca Laforeta (II nagroda, 1985), Yulianny Avdeevej (zwyciężczyni z 2010 roku), Philippe'a Giusiano (zwycięzca z 1995 roku), Gabrieli Montero (III nagroda, 1995), oraz znakomitego fińskiego pianisty Olli Mustonena.

17 października, w rocznicę śmierci Fryderyka Chopina, Instytut Chopina tradycyjnie zaprasza do Bazyliki św. Krzyża, aby przed sercem kompozytora wysłuchać tym razem nie Requiem W.A. Mozarta, a koncertu poetycko-muzycznego w wykonaniu Szymona Nehringa (wyróżnienie, Konkurs w 2015 roku) oraz Jana Englerta.

Wieczór będzie dedykowany pamięci kompozytora w 171. rocznicę śmierci oraz papieżowi Janowi Pawłowi II w roku 100. rocznicy jego urodzin. W programie koncertu utwory Fryderyka Chopina oraz poezja Cypriana Kamila Norwida i Czesława Miłosza.

Zwieńczeniem cyklu będzie nawiązanie do finałów Konkursu poprzez prezentację dwóch koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina w wersji kameralnej w interpretacji Kevina Kennera, zwycięzcy Konkursu z 1990 roku, oraz Apollon Musagcte Quartet i kontrabasisty Sławomira Rozlacha. Będzie to jednocześnie galowa prezentacja najnowszego nagrania koncertów Chopina dokonana przez tych artystów dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Koncerty odbędą się w dniach 1-19 października. Recitale i koncerty, za wyjątkiem recitalu Olli Mustonena oraz koncertu 17 października, będą miały miejsce w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej i wszystkie, poza koncertem w Bazylice św. Krzyża obejrzeć będzie można on-line. Więcej informacji na muzyka.nifc.pl.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne