EN

14.06.2021, 15:55 Wersja do druku

USA. Zmarł Ned Beatty, świetny aktor drugoplanowy

Inne aktualności

Zagrał 166 ról filmowych i telewizyjnych, zapewniał, że nie chce być gwiazdą. W wieku 83 lat zmarł Ned Beatty, jeden z najwybitniejszych aktorów charakterystycznych w Hollywood. Pisze Marta Górna w Gazecie Wyborczej.

– Gwiazdy nigdy nie podają publiczności podkręconej piłki. A podkręcone są najlepsze – mówił dziennikowi "New York Timesa" w 1977 r., tłumacząc, dlaczego woli być aktorem drugoplanowym. – Kiedy jesteś gwiazdą, tracisz efektywność, stajesz się przewidywalny. A ja lubię zaskakiwać widzów – dodał.

W niedzielę, w wieku 83 lat zmarł Ned Beatty, jeden z najbardziej cenionych aktorów charakterystycznych w Hollywood. Informację o jego śmierci potwierdził magazyn Hollywood Reporter. 

Oscar za niespełna 6 minut 

Swą jedyną nominację do Oscara zdobył właśnie za najlepszą rolę drugoplanową. Jego występ w "Sieci" Sidneya Lumeta trwał jedynie 5 minut i 53 sekundy, ale to wystarczyło, by Beatty walczył o statuetkę m.in. z Laurence'em Olivierem i Jasonem Robardsem, który ostatecznie w tej kategorii zwyciężył rolą w dramacie "Wszyscy ludzie prezydenta". Zabawne, bo i w tym filmie Beatty zagrał. Lata 70. były najbardziej owocne w jego karierze. 

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Nominację do Oscara dostał za 6 minut na ekranie. Zmarł Ned Beatty, świetny aktor drugoplanowy

Źródło:


Link do źródła

Autor:

Marta Górna

Data publikacji oryginału:

14.06.2021 09:44

Wątki tematyczne