EN
5.04.2022, 08:32 Wersja do druku

Ukraina. W wyniku rosyjskiej inwazji ucierpiały przynajmniej 53 obiekty dziedzictwa kulturowego z listy UNESCO

Inne aktualności

W wyniku inwazji Rosji na Ukrainę uszkodzone lub częściowo zniszczone zostały co najmniej 53 obiekty dziedzictwa kulturowego - wynika z danych UNESCO. Jednym z bardziej dotkniętych rosyjską inwazją miast jest Charków. Tam ucierpiały m.in. Pomnik Holokaustu, Narodowy Teatr Opery i Baletu, Muzeum Sztuki.

Po ataku Rosji na Ukrainę międzynarodowe instytucje kulturalne podjęły szereg inicjatyw mających na celu ochronę obiektów i wartości kulturowych, między innymi poprzez stworzenie systemu satelitarnego monitoringu obiektów dziedzictwa kulturowego i zabytków.

Ukraina: uszkodzono ponad 50 obiektów z listy UNESCO

Zastępca dyrektora generalnego UNESCO do spraw kultury Ernesto Ottone Ramirez przekazał: To najnowsza lista, ale nie jest wyczerpująca, ponieważ nasi eksperci nadal weryfikują szereg raportów.

Wśród uszkodzonych dóbr dziedzictwa narodowego jest 29 obiektów związanych z kultem religijnym, 16 zabytkowych budynków, cztery muzea i cztery pomniki. Pięć dotkniętych rosyjską inwazją obiektów znajduje się w obwodzie czernihowskim, kolejne pięć - w obwodzie kijowskim, a 18 - w obwodzie charkowskim. Pozostałe uszkodzone obiekty znajdują się w obwodach: sumskim, żytomierskim, zaporoskim, donieckim i ługańskim. Dane UNESCO nie obejmują obiektów w Mariupolu i Chersoniu.

Tytuł oryginalny

Ukraina: w wyniku rosyjskiej inwazji ucierpiały przynajmniej 53 obiekty dziedzictwa kulturowego z listy UNESCO

Źródło:

„Gazeta Wyborcza” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Justyna Bryczkowska / IAR

Data publikacji oryginału:

04.04.2022

Wątki tematyczne