EN

4.04.2022, 19:57 Wersja do druku

Piotr Gliński złożył życzenia Wojciechowi Michniewskiemu z okazji 75 urodzin

Jest Maestro artystą niezwykle wszechstronnym i szczególnie cenionym, poza repertuarem klasycznym, za interpretacje muzyki współczesnej - napisał minister kultury Piotr Gliński w liście do obchodzącego jubileusz 75. urodzin dyrygenta i kompozytora Wojciecha Michniewskiego.

Inne aktualności

"Proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia z okazji jubileuszu siedemdziesiątych piątych urodzin oraz wyrazy głębokiego uznania dla Pańskiej dotychczasowej działalności twórczej, której echa wciąż rozbrzmiewają na najważniejszych muzycznych scenach" - napisał szef MKiDN.

Wspomniał m.in. o "wspaniałych kreacjach" na drodze artystycznej Wojciecha Michniewskiego, które "na trwałe zapisały się w skarbnicy dokonań kultury polskiej”.

"Jest Maestro artystą niezwykle wszechstronnym i szczególnie cenionym, poza repertuarem klasycznym, za interpretacje muzyki współczesnej, o czym świadczyć może Nagroda Związku Kompozytorów Polskich przyznana za wieloletnie i kreatywne towarzyszenie polskiej muzyce współczesnej" - ocenił wicepremier Gliński.

Przypomniał, że Michniewski dyrygował w niemal wszystkich krajach Europy, obu Ameryk oraz w Azji, prowadząc zarówno koncerty symfoniczne, jak i spektakle operowe, w tak renomowanych salach jak Filharmonia Berlińska, Teatro alla Scala w Mediolanie, Barbican Hall w Londynie i Teatro Colon w Buenos Aires. "W pamięci słuchaczy pozostają liczne prawykonania i spektakle pod Pańskim kierownictwem muzycznym, realizowane we współpracy z czołowymi polskimi zespołami — Teatrem Wielkim — Operą Narodową, Filharmonią Narodową, Sinfonią Varsovią, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach czy Operą Bałtycką" - dodał.

Docenił także muzyczną wyobraźnię artysty, która miała ucieleśniać się "także poprzez kompozycje naznaczone własnym, niepowtarzalnym językiem muzycznym". Wśród najwybitniejszych utworów Wojciecha Michniewskiego Piotr Gliński wymienił "Szeptet", za który w 1975 roku kompozytor otrzymał nagrodę Radia i Telewizji Włoskiej - Premio RAI.

"Gratulując licznych sukcesów twórczych, szczególny podziw pragnę wyrazić również dla bogatej spuścizny w postaci licznych nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. W znakomitej większości spotkały się one z uznaniem słuchaczy i krytyków, jak choćby albumy uhonorowane Nagrodą Muzyczną Fryderyka czy też nagranie DVD Madame Curie, które otrzymało Prix Charles Münch — L’Orphée du Prestige Lyrique de L'Europe, przyznaną przez francuską Académie du Disque Lyrique" - napisał Gliński. Przypomniał, że w 2005 roku artysta został uhonorowany Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Wicepremier podkreślił wagę wieloletniej działalności pedagogicznej Michniewskiego realizowanej na Wydziale Dyrygentury Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

"Chyląc czoła przed wspaniałym dorobkiem twórczym, życzę Panu dalszej owocnej pracy na rzecz polskiej kultury, realizacji wszelkich planów osobistych i zawodowych, a także dużo zdrowia oraz wszelkiej pomyślności" – podsumował minister Piotr Gliński.

Źródło:

PAP