EN

2.12.2020, 18:41 Wersja do druku

Poznań. Od środy XIII Festiwal Ukraińska Wiosna wirtualnie

Po raz pierwszy w grudniu i po raz pierwszy wirtualnie - w środę w Poznaniu rozpoczyna się XIII Festiwal Ukraińska Wiosna. Program tegorocznego wydarzenia odnosi się do relacji polsko-ukraińsko-białoruskich.

mat. organizatora

Inne aktualności

Festiwal Ukraińska Wiosna w Poznaniu to jeden z największych festiwali kultury ukraińskiej w Polsce. Monika Nawrocka-Leśnik ze Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego "Polska-Ukraina" wyjaśniła, że tegoroczne wydarzenie będzie wyjątkowe - nie tylko odbywa się po raz pierwszy w grudniu, ale i po raz pierwszy wirtualnie.

"Program tegorocznej edycji oparty jest na relacjach polsko-ukraińsko-białoruskich, bo trudno pozostać obojętnym wobec tego, co się obecnie dzieje na Białorusi. Tym bardziej, że nie tak dawno z podobnymi problemami mierzyli się Ukraińcy, a jeszcze wcześniej Polacy" - wskazała.

"Będzie tym bardziej wyjątkowo, ponieważ po raz pierwszy Festiwal odbędzie się w sieci. Liczymy jednak, że dzięki temu dotrzemy do większej liczby odbiorców. Że teraz każdy będzie mógł wziąć udział w Ukraińskiej Wiośnie bez względu na to, gdzie jest - w Poznaniu, Warszawie, Kijowie czy Mińsku" - dodała.

Nawrocka-Leśnik tłumaczyła, że w ramach tegorocznego festiwalu powstanie m.in. nowy mural w Poznaniu. W trakcie wydarzenia dla "wirtualnych uczestników" przygotowano m.in. serię podcastów Piotra Pogorzelskiego.

"Były dziennikarz Polskiego Radia Piotr Pogorzelski, którego wciąż zajmują przede wszystkim państwa byłego Związku Radzieckiego, podejmie kwestie, które dzieją się w trójkącie Polska-Ukraina-Białoruś. Rozmawiać ze swoimi gośćmi - wśród których będzie m.in. Paweł Kowal, Agnieszka Romaszewska, Marta Jaroszewicz, Aleś Zarembiuk i Myroslava Keryk - będzie o polityce, migracji oraz kulturze w służbie rewolucji" - podkreśliła Nawrocka-Leśnik.

Tegoroczny Festiwal zostanie zainaugurowany oficjalnie w środę o godz. 20. Pierwszym z wydarzeń będzie właśnie podcast Piotra Pogorzelskiego. Gośćmi dziennikarza będą dyrektor telewizji Biełsat Agnieszka Romaszewska-Guzy i prof. Paweł Kowal z PAN. Podcastu można będziecie posłuchać m.in. na profilu festiwalu w mediach społecznościowych oraz na YouTube.

W trakcie festiwalu można będzie zobaczyć również spektakl "Sensualista" w choreografii Alisy Makarenko oraz wziąć udział w warsztatach on-line, które są połączeniem psychologii, improwizacji i tańca współczesnego. Makarenko poprowadzi warsztaty tańca wraz z Natalią Trafankowską; baletnicą Teatru Wielkiego w Poznaniu. W trakcie wydarzenia zaplanowano także premierę klipu polsko-ukraińskiego zespołu Dagadana i białoruskiej artystki Aleny Kadanovej.

XIII Festiwal Kultury "Ukraińska Wiosna" dofinansowano ze środków budżetu Miasta Poznania oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Jowsa

Wątki tematyczne