EN

24.05.2021, 15:41 Wersja do druku

Poznań. Do 2023 r. powiat poznański wesprze Teatr Muzyczny kwotą 2 mln zł

Inne aktualności

Powiat poznański wesprze finansowo Teatr Muzyczny w Poznaniu i do 2023 roku przekaże na ten cel 2 mln zł. W poniedziałek prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, oraz starosta powiatu poznańskiego Jan Grabkowski podpisali umowę w tej sprawie.

- Po wielu miesiącach pandemii na nowe spektakle w Teatrze Muzycznym czekają nie tylko mieszkańcy Poznania, ale i regionu – podkreślił w poniedziałek prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

- Dlatego niezmiernie cieszy mnie płynące z powiatu poznańskiego wsparcie. Inwestycja poprawi komfort widzów i całego zespołu, ale otworzy też nowe możliwości przed Teatrem, pozwalając na realizację spektakli z jeszcze większym rozmachem i na jeszcze wyższym poziomie. Wierzę, że nową siedzibę Teatru Muzycznego, która stanie w samym sercu miasta, będą tłumnie odwiedzać goście z całej Polski - dodał.

Starosta poznański Jan Grabowski powiedział, że „Teatr Muzyczny w Poznaniu od 65 lat zaprasza na spektakle mieszkańców całego regionu oferując rozrywkę na najwyższym poziomie”.

- To sprawia, że Metropolia Poznań stanowi prężny ośrodek kulturalny. Naturalnym staje się usankcjonowanie współpracy samorządów z tak istotną instytucją, jak również wsparcie finansowe, jakie jej przekażemy. Łącznie do 2023 roku powiat poznański przeznaczy na ten cel w ramach umowy, 2 miliony złotych – wyjaśnił.

Umowę dotyczącą finansowania podpisano w poniedziałek.

Dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu Przemysław Kieliszewski wyraził wdzięczność powiatowi poznańskiemu, a w szczególności staroście Janowi Grabkowskiemu „za dostrzeżenie metropolitalnej funkcji i roli Teatru Muzycznego”.

- Już dziś dużą część naszych widzów stanowią mieszkańcy gmin powiatu poznańskiego. Podobnie będzie w nowym Metropolitalnym Teatrze – wskazał.

Rzeczniczka Starostwa Powiatowego w Poznaniu Katarzyna Wozińska-Gracz przypomniała, że pierwszą deklarację o współpracy przedstawiciele obu samorządów podpisali już w grudniu 2020 roku. W tym samym miesiącu odbyła się premiera wyjątkowego koncertu organizowanego przez powiat poznański i Teatr Muzyczny pt. "Bądźmy razem. Koncert dla pracowników służby zdrowia". Wydarzenie to dedykowane było lekarzom, pielęgniarkom, laborantom, administracji szpitali, ratownikom medycznym i dyspozytorom pogotowia - wszystkim, którzy każdego dnia stawiają czoła pandemii oraz walczą o zdrowie i życie mieszkańców i mieszkanek miasta i powiatu.

Obecnie trwają prace związane z budową nowej siedziby Teatru Muzycznego. Budynek stanie przy poznańskiej Akademii Muzycznej, u zbiegu ulic Św. Marcin i Skośnej. Ma mieć 1,2 tys. miejsc na głównej widowni, do tego 300 miejsc na widowni kameralnej i dodatkową przestrzeń na ok. 150-200 osób.

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Jowsa

Data publikacji oryginału:

24.05.2021

Wątki tematyczne