EN

14.06.2024, 10:47 Wersja do druku

Łódź. Piąte spotkanie z twórczością Gombrowicza w Powszechnym

Inne aktualności

Z okazji Roku Witolda Gombrowicza, Teatr Powszechny proponuje kolejne spotkanie z literaturą jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 15 czerwca od godz. 16.

Podczas piątego już spotkania fragmenty „Ferdydurke" i „Listu do ferdydurkistów" przeczytają Jan Wojciech Poradowski i Ewa Sonnenburg. Teatr w ramach spotkań zaprasza na pyszną kawę, herbatę i ciasto.

„Ferdydurke" to bez wątpienia jeden z najważniejszych utworów Gombrowicza, Utwór w momencie wydania-ze względu na swoje awangardowe podejście do formy - budził kontrowersje, miał tylu zwolenników, ilu adwersarzy. Dziś „Ferdydurke" (wraz z pojawiającymi się w powieści „gębą" i „pupą" czy zdaniem „Słowacki wielkim poetą był") znajduje się w kanonie utworów literatury XX wieku. Jest jednym najważniejszych dziel, w których Witold Gombrowicz opisuje okres formowania się człowieka.

- Skupimy się na tym, co znaczy uzyskiwanie „formy" i jakie niesie z sobą ograniczenia i zachęty do większego niż zazwyczaj operowania humorem. Spojrzymy na to, co dla Gombrowicza w tym utworze znaczył „dogmat" i jaka jest jego rola w tworzeniu „indywidualnego" i „zbiorowego" bohatera, czym jest edukacja „tłumu" i kształtowanie „jednostki". Postaramy się też zwrócić uwagę na to, jak bardzo w momencie publikacji powieści Gombrowiczowi zależało, nawet niekiedy obsesyjnie, na uważnym i wytrącającym ze schematów, aktywnym i czujnym czytaniu - mówi dramaturg Michał Pabian, odpowiedzialny za koncepcję spotkań i wybór tekstów.

Bilet na spotkanie w Teatrze Powszechnym kosztuje jedynie złotówkę.

Tytuł oryginalny

Piąte spotkanie z twórczością Gombrowicza w Powszechnym

Źródło:

„Kocham Łódź” nr 137