Inne aktualności
- Kraków. „Aida” – premiera w Operze Krakowskiej 21.02.2025 18:02
-
Kielce. Zdjęcia Pawła Edelmana do „Skóry po dziadku” Pakuły 21.02.2025 17:50
- Kraków. Artyści i pracownicy Teatru Scena STU uhonorowani Medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” 21.02.2025 16:26
- Zakopane. Spektakl kabaretowo-muzyczny „Międzyczas” wg utworów Jonasza Kofty i premiera płyty 21.02.2025 16:09
- Warszawa. Ukraińskie „Dziady” w Teatrze Dramatycznym 21.02.2025 16:08
- Szczecin. W marcu premiera „Pół na pół” w Teatrze Polskim 21.02.2025 16:05
- Warszawa. Niepokojące plany dotyczące czeskiego Instytutu Teatralnego 21.02.2025 16:00
-
Lublin. Nowy cykl czytań performatywnych w Teatrze Osterwy 21.02.2025 15:42
-
Katowice. Wkrótce finał 2. edycji projektu WyspianKiss w Teatrze Śląskim 21.02.2025 14:36
-
Wrocław. Opera zachęca do wsparcia Ukrainy podczas spektaklu „Carmen” 21.02.2025 14:34
-
Teatr TV. Premiera spektaklu „Matki. Pieśń na czas wojny” w reż. Marty Górnickiej – w poniedziałek 21.02.2025 14:34
- Katowice. W Teatrze Żelaznym próbują „Misia Kubusia i przyjaciół” 21.02.2025 14:07
- Białystok. Dziś premiera „Transport. Connecting Flights" w BTLu 21.02.2025 13:39
- Warszawa. Słuchowisko „Oni” w 140. urodziny Witkacego w Teatrze Studio i radiowej Dwójce 21.02.2025 13:32
"Aktorzy/Seniorzy", pięcioodcinkowy cykl autorskich rozmów o teatrze z Seniorami i Seniorkami zawodu aktorskiego, stworzyła Lena Frankiewicz w ramach programu Kultura w sieci. Premiera pierwszego odcinka odbędzie się 23 października na kanale YouTube.
Od początku mojej pracy w teatrze najwięcej radości i satysfakcji sprawiały mi spotkania z Seniorami zawodu aktorskiego – doświadczenie, klasa, niepodrabialny wdzięk, szczególny rodzaj serdeczności, opieki i niekończący się zasób anegdot teatralnych sprawiały, że właśnie za ich sprawą szybko poczułam się w teatrze jak w domu. Podczas swojej pracy reżyserskiej to właśnie z Seniorami i Seniorkami udawało mi się niemal zawsze nawiązać więź opartą na wzajemnym zaufaniu, a nawet "zakochaniu" lub jeśli ktoś woli- artystycznym zauroczeniu. Te spotkania owocując fantastycznymi rezultatami w pracy na scenie okazały się tak bogate w wymiarze relacji międzyludzkiej, że postanowiłam zarejestrować rozmowy o sprawach ważnych, które złożyły się na cykl "Aktorzy/Seniorzy". Ze wszystkimi rozmówcami i rozmówczyniami (Mirosławą Olbińską, Ireną Rybicką, Barbarą Wrzesińską, Janem Englertem, Dymitrem Hołówko, Niko Niakasem) miałam zaszczyt i okazję spotkać się w pracy na scenie, każde z tych spotkań było dla mnie istotnym przeżyciem zarówno z zawodowej jak i osobistej perspektywy. Pytałam przede wszystkim o teatr - ich początki na scenie, największe przygody i najbardziej spektakularne katastrofy, o to, co jest najbardziej w tym zawodzie istotne z ich perspektywy, ale też na co uważać, czego się strzec. Pytałam o miłość, wolność, stosunek do natury, o przyszłość, a także o czas obecny, który jest przecież jednym z największych wyzwań dla Teatru.
Seniorzy i Seniorki opowiadali wspaniale i zupełnie od siebie niezależnie. Na jedne pytania z zupełnie innych perspektyw, na inne z niezwykle podobnych, tak jakby mówili jednym głosem. Pomyślałam sobie, że najciekawiej będzie uporządkować te odpowiedzi pod kątem wybranych zagadnień i tym samym powstał cykl "Aktorzy/Seniorzy". Niemal wszystkich Artystów i Artystki udało się poza rozmowami nakłonić do wykonania swoich ulubionych fragmentów poezji, co okazało się niezwykle poruszające – w przestrzeni pustych teatrów, ogołoconych scen, niekiedy przy jednej lampie, w czasie tego najdłuższego chyba w historii teatru Antraktu 2020, zdawali się być strażnikami tego, co - miejmy nadzieję - nie odchodzi i wróci kiedyś do podstawowych właściwości teatralnego zdarzenia, jakimi są bezpośrednia relacja scena/widownia, wymiana energii tu i teraz, w jednej przestrzeni, we wspólnym zgromadzeniu. Zapraszam na cykl "Aktorzy/Seniorzy". Premiera pierwszego z pięciu odcinków 23 października na kanale YouTube Aktorzy/Seniorzy, stronie Teatru Narodowego, ZASP-u oraz SPATiF-u – honorowych patronów projektu.
Lena Frankiewicz
Scenariusz, reżyseria i przeprowadzenie rozmów: Lena Frankiewicz
zdjęcia i montaż: Mateusz Zieliński
muzyka: Kamil Pater
postprodukcja dźwięku: Bartosz Grabowski
Materiał dostępny na kanale YouTube Aktorzy/Seniorzy, stronach Teatru Narodowego w Warszawie, Związku Artystów Scen Polskich oraz SPATiF - honorowych patronów projektu.
Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Kultura w sieci".