EN

16.10.2020, 16:31 Wersja do druku

Internet. Cykl rozmów "Aktorzy/Seniorzy"

Inne aktualności

"Aktorzy/Seniorzy", pięcioodcinkowy cykl autorskich rozmów o teatrze z Seniorami i Seniorkami zawodu aktorskiego, stworzyła Lena Frankiewicz w ramach programu Kultura w sieci. Premiera pierwszego odcinka odbędzie się 23 października na kanale YouTube.

Od początku mojej pracy w teatrze najwięcej radości i satysfakcji sprawiały mi spotkania z Seniorami zawodu aktorskiego – doświadczenie, klasa, niepodrabialny wdzięk, szczególny rodzaj serdeczności, opieki i niekończący się zasób anegdot teatralnych sprawiały, że właśnie za ich sprawą  szybko poczułam się w teatrze jak w domu. Podczas swojej pracy reżyserskiej to właśnie z Seniorami i Seniorkami udawało mi się niemal zawsze nawiązać więź opartą na wzajemnym zaufaniu, a nawet "zakochaniu" lub jeśli ktoś woli- artystycznym zauroczeniu. Te spotkania owocując fantastycznymi rezultatami w pracy na scenie okazały się tak bogate w wymiarze relacji międzyludzkiej, że postanowiłam zarejestrować rozmowy o sprawach ważnych, które złożyły się na cykl "Aktorzy/Seniorzy". Ze wszystkimi rozmówcami i rozmówczyniami (Mirosławą Olbińską, Ireną Rybicką, Barbarą Wrzesińską, Janem Englertem, Dymitrem Hołówko, Niko Niakasem) miałam zaszczyt i okazję spotkać się w pracy na scenie, każde z tych spotkań było dla mnie istotnym przeżyciem zarówno z zawodowej jak i osobistej perspektywy. Pytałam przede wszystkim o teatr - ich początki na scenie, największe przygody i najbardziej spektakularne katastrofy, o to, co jest najbardziej w tym zawodzie istotne z ich perspektywy, ale też na co uważać, czego się strzec. Pytałam o miłość, wolność,  stosunek do natury, o przyszłość, a także o czas obecny, który jest przecież jednym z największych wyzwań dla Teatru. 

Seniorzy i Seniorki opowiadali wspaniale i zupełnie od siebie niezależnie. Na jedne pytania z zupełnie innych perspektyw, na inne z niezwykle podobnych, tak jakby mówili jednym głosem. Pomyślałam sobie, że najciekawiej będzie uporządkować te odpowiedzi pod kątem wybranych zagadnień i tym samym powstał cykl "Aktorzy/Seniorzy". Niemal wszystkich Artystów i Artystki udało się poza rozmowami nakłonić do wykonania swoich ulubionych fragmentów poezji, co okazało się niezwykle poruszające – w przestrzeni pustych teatrów, ogołoconych scen, niekiedy przy jednej lampie, w czasie tego najdłuższego chyba w historii teatru Antraktu 2020, zdawali się być strażnikami tego, co - miejmy nadzieję -  nie odchodzi i wróci kiedyś do podstawowych właściwości teatralnego zdarzenia,  jakimi są bezpośrednia relacja scena/widownia, wymiana energii tu i teraz,   w jednej przestrzeni, we wspólnym zgromadzeniu. Zapraszam na cykl "Aktorzy/Seniorzy". Premiera pierwszego z pięciu odcinków 23 października na kanale YouTube Aktorzy/Seniorzy, stronie Teatru Narodowego, ZASP-u oraz SPATiF-u – honorowych patronów projektu. 

Lena Frankiewicz

Scenariusz, reżyseria i przeprowadzenie rozmów: Lena Frankiewicz

zdjęcia i montaż: Mateusz Zieliński

muzyka: Kamil Pater

postprodukcja dźwięku: Bartosz Grabowski

Materiał dostępny na kanale YouTube Aktorzy/Seniorzy, stronach Teatru Narodowego w Warszawie,  Związku Artystów Scen Polskich oraz SPATiF -  honorowych patronów projektu.

Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Kultura w sieci".

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne