29.01.2021, 18:24 Wersja do druku

Bydgoszcz. Gliński: prawie 425 mln zł na kulturę w Bydgoszczy z MKiDN

Inne aktualności

Łącznie zaangażowanie środków publicznych przeznaczonych na kulturę w Bydgoszczy przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wynosi prawie 425 mln zł - napisał w piątek wicepremier Piotr Gliński w liście do prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego.

List wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu jest odpowiedzią na pismo prezydenta Bydgoszczy. "W związku z informacją o wsparciu z budżetu państwa kwotą 60 mln zł opracowania założeń i kompleksowej realizacji wystawy stałej do Muzeum +Pamięć i Tożsamość+ im. Św. Jana Pawła II w Toruniu () zwracam się do Pana Premiera z prośbą o adekwatne wsparcie dla utworzonej w Bydgoszczy w 2019 r. instytucji Park Kultury wraz z propozycją współprowadzenia tej instytucji" - napisał przed dwoma tygodniami Bruski.

Wicepremier Gliński zaznaczył, że list Bruskiego opublikowano w mediach, w związku z tym odpowiedź również zostanie upubliczniona.

"Rozumiem, że celem Pana listu jest rozpoczęcie kampanii wyborczej na łamach życzliwych mediów. () Otóż rzeczywiście skala inwestycji w infrastrukturę Bydgoszczy jest znacząca. Także dzięki zaangażowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które kieruje tam środki nie mniejsze, a nawet większe niż na przywołaną przez Pana inwestycję powstającą w Toruniu" - napisał Gliński w piśmie do Bruskiego, przekazanym PAP przez MKiDN.

Wicepremier zwrócił uwagę, że w rozporządzeniu Rady Ministrów z 28 grudnia 2020 r. w sprawie wydatków budżetu państwa, które nie wygasają z upływem roku budżetowego, w którym figuruje kwota 60 mln zł na opracowanie założeń i kompleksową realizację wystawy w Muzeum "Pamięć i Tożsamość" w Toruniu, znalazły się przedsięwzięcia w Bydgoszczy: program wieloletni budowy kampusu Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego - 51,8 ml zł (łączna wartość programu ponad 290 mln zł), budowa siedziby Archiwum Państwowego 21,9 mln zł (łączna wartość inwestycji 28,3 mln zł).

Decyzją MKiDN realizowane są również w Bydgoszczy projekty dofinansowane ze środków europejskich na łączna kwotę 94,8 mln zł, w tym 63 mln zł ze środków, których operatorem jest ministerstwo, m.in. zakup sprzętu i wyposażenia dla Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego - 15,3 mln zł, remont konserwatorski i rozbudowa Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego - 27,6 mln zł, modernizacja Opery Nova - 14,3 mln zł, Park Kultury - rewitalizacja Młynów Rothera na Wyspie Młyńskiej - 27,8 mln zł, ochrona i zwiększenie wartości kulturowej obszaru Diecezji Bydgoskiej (rewaloryzacja i konserwacja drewnianych zabytków) - 15,7 mln zł.

W piśmie wymieniono też termomodernizację Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy - prawie 6 mln zł. Zaznaczono, że MKiDN współprowadzi Operę Nova (prawie 4 mln zł w 2020 r. na bieżącą działalność) oraz Filharmonię Pomorską (roczna dotacja prawie 2 mln zł).

"Ponadto w latach 2016-2020 podmioty działające w Bydgoszczy, a prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego, otrzymały z MKiDN prawie 3 mln zł na realizację projektów w ramach programów ministra. W sumie MKiDN sfinansowało ponad 90 projektów na terenie Bydgoszczy kwotą blisko 8 mln zł" - podkreślił Gliński.

Wicepremier zaznaczył, że łącznie zaangażowanie publicznych środków przeznaczonych na kulturę w Bydgoszczy przez MKiDN wynosi prawie 425 mln zł.

Źródło:

PAP

Autor:

Jerzy Rausz

Wątki tematyczne