Inne aktualności
- Częstochowa. Teatr zaprasza na Madagaskar 02.02.2023 08:47
- Kraków. „Guppy 13” w listopadzie na Scenie Nowohuckiego Centrum Kultury 02.02.2023 08:39
-
Poznań. „Zapamiętaj. Świadectwo Jana Karskiego" w Auli Artis - 4 lutego 02.02.2023 08:32
-
Kraków. Luk Perceval powraca do Narodowego Starego Teatru ze „Zmierzchem długiego dnia” O'Neilla 02.02.2023 08:26
- Chorzów. Luty w Teatrze Rozrywki. Wracają oczekiwane „Koty” 02.02.2023 08:15
- Rabka-Zdrój. Konkurs na dyrektora Teatru Rabcio 02.02.2023 08:15
- Hiszpania. Sztuczna inteligencja odkryła nieznany dramat Lope de Vegi 01.02.2023 21:38
- Tarnów. Aniołki Solskiego i Przyjaciele dla Teatru 01.02.2023 14:54
- Warszawa. Premiera i powrót kultowego spektaklu na początek lutego w Komunie Warszawa 01.02.2023 14:34
- Słupsk. Luty w Teatrze Lalki Tęcza 01.02.2023 14:23
- Warszawa. Zbliża się premiera „Baśni o Aladynie i o lampie cudownej” w Teatrze Lalka 01.02.2023 13:57
- Warszawa. Scena Relax gra z WOŚP. Wygraj kolację z aktorami 01.02.2023 12:21
- Badów Górny. Spektakl z łódzkiego Teatru Nowego, kolacja i koncert 01.02.2023 10:38
- Kraków. W marcu premiera w Teatrze Ludowym: „Śmierć komiwojażera” w reż. Małgorzaty Bogajewskiej 01.02.2023 10:21
W dniach 18 i 19 października w zabytkowym dworze w Bronicach koło Nałęczowa odbędą się sympozjum i dyskusja panelowa w ramach projektu "Outside of box/ Poza pudełkiem" Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego /ITI/.
Projekt poświęcony jest rozwiązaniom przestrzeni teatralnej poza tradycyjną sceną pudełkową. Chcemy przypomnieć najciekawsze projekty zrealizowane i niezrealizowane na świecie i w Polsce w XX i XXI wieku, by w gronie artystów teatru (reżyserów i scenografów), teoretyków i architektów zastanowić się, jakie są dzisiaj potrzeby i oczekiwania artystów oraz widzów? Czy architekci mogą spełnić ich marzenia? W jakim kierunku rozwija się teatr?
Wydarzenia projektu:
Sympozjum „TEATRY PRZYSZŁOŚCI” i dyskusja panelowa „LABORATORIUM DOSTĘPNEJ PRZESTRZENI” odbędą się w dniach 18 i 19 października w zabytkowym dworze w Bronicach koło Nałęczowa.
18 października
„TEATRY PRZYSZŁOŚCI” Sympozjum
godz. 10.00 – 12.00 – referaty:
• Agnieszka Koecher-Hensel i dr Katarzyna Zawistowska (kuratorki projektu)
Powitanie gości i krótkie wprowadzenie
• Maciej Wojciechowski (Polskie Centrum Międzynarodowej Organizacji Scenografów Techników i Architektów Teatru /PC OISTAT/)
Wizje Teatru Przyszłości z XX wieku
• Dr Maria Napiontkowa (Instytut Sztuki PAN)
Andrzej Pronaszko w walce o Teatr Przyszłości
• Agnieszka Kołodziej-Adamczuk (Centrum Scenografii Polskiej Muzeum Śląskiego)
Pytania o Teatr i odpowiedzi
Jerzy Gurawski i Jan Berdyszak w poszukiwaniu prawdy o istocie teatru
Godz. 12.00 – 12.30 - Przerwa na kawę
Godz. 12.30 – 14.30 – referaty:
• Prof. dr hab. Paweł Dobrzycki (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie)
Dzisiejsze teatry bez sceny pudełkowej – rekonesans
• Dr hab. Piotr Tetlak (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu)
Teatr poza budynkiem teatru – poznańskie doświadczenia
• Magdalena Hajdysz (Gdański Teatr Szekspirowski)
Próby wyjścia z pudełka na przykładzie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
• Dr Barbara Osterloff (Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza)
Polskie projekty przestrzeni teatralnej w ekspozycjach na Praskim Quadriennale Scenografii i Architektury Teatralnej
Godz. 14.30 - 16.00 - Przerwa na obiad
Godz. 16.00 – 18.00 referaty:
• Jerzy Stożek (ASA Stożek Architekci)
Z pracowni architekta
• Dr Mateusz Chaberski (Uniwersytet Jagielloński)
Aktywne zmysły. Poza pudełkiem
• Aleksandra Szempruch (scenografka, graficzka, malarka)
Cisza. Dekonstrukcja. Teatr przyszłości?
19 października
Godz. 10.00 – 14.30
„LABORATORIUM DOSTĘPNEJ PRZESTRZENI” - dyskusja panelowa
W dyskusji panelowej udział biorą zaproszeni reżyserzy: Karolina Kirsz, Justyna Sobczyk, Dariusz Miłkowski, scenografowie: Aleksandra Szempruch, Paweł Dobrzycki, Katarzyna Zawistowska, Piotr Tetlak, architekci: Maria Balawejder-Kantor, Jerzy Stożek oraz ekspert ds. niepełnosprawności z Fundacji Kultury Bez Barier.
Godz. 14.30 – obiad
Autorka projektu „Outside the box/Poza pudełkiem”: dr Martyna Groth
Kuratorki: Agnieszka Koecher-Hensel, dr Katarzyna Zawistowska
Organizator: Polski Ośrodek, Międzynarodowego Instytutu Teatralnego /PO ITI/
we współpracy z Polskim Centrum OISTAT, Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego, Stowarzyszeniem „Dwór w Bronicach”, Fundacją Kultury Bez Barier, Teatr 21, Centrum Sztuki Włączającej.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.