EN

15.01.2025, 19:00 Wersja do druku

Białystok. Doroczne wieczory kolęd prawosławnych w Operze i Filharmonii Podlaskiej

Kolęd i pastorałek w kilku językach można było posłuchać w środę w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Odbył się tam pierwszy z dwóch dorocznych wieczorów kolęd prawosławnych, zorganizowanych po raz 43. przez prawosławną diecezję białostocko-gdańską.

Inne aktualności

W sali koncertowej przy ul. Odeskiej publiczności zaprezentowały się zespoły szkolne i chóry parafialne z Bielska Podlaskiego i Białegostoku, zespół Czeremszyna, chór akademicki Uniwersytetu w Białymstoku i chór duchowieństwa diecezji białostocko-gdańskiej. Można było usłyszeć kolędy nie tylko po polsku, ale też w językach mniejszości narodowych tradycyjnie związanych z Kościołem Wschodnim.

Drugi taki koncert odbędzie się w piątek w sali koncertowej przy ul. Podleśnej; wystąpią wtedy przede wszystkim chóry dziecięce i dziecięco-młodzieżowe parafii z Białegostoku, Topilca, Sokółki i Zaścianek.

Prawosławni z północno-wschodniej Polski obchodzą święta Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego, czyli trzynaście dni po katolikach; kolędują od pierwszego dnia świąt, czyli od 7 stycznia. Tradycje kolędnicze starają się podtrzymywać m.in. członkowie zespołów folklorystycznych, chórów parafialnych czy bractw cerkiewnych. Grupy takie odwiedzają gospodarzy z kolorowymi gwiazdami, bo w prawosławiu nie ma tradycji kolędowania z szopkami.

O kolędach wspomnieli w swoim świątecznym orędziu hierarchowie polskiej Cerkwi. "Śpiewajmy kolędy w naszych domach, kontynuując piękny zwyczaj w celu wzmocnienia wiary i miłości do Chrystusa i siebie nawzajem" - zaapelowali do wiernych i duchowieństwa.

Z tradycją cerkiewnego kolędowania wiąże się zwyczaj tzw. świętych wieczorów, które w Kościele Wschodnim trwają od Bożego Narodzenia do Święta Objawienia Pańskiego (19 stycznia w kalendarzu gregoriańskim).

"Dzisiejszy wieczór w operze to trochę tak, jakby podczas świątecznego spotkania z zacnymi gośćmi do domu zawitali kolędnicy" - mówił ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub, który odebrał podczas koncertu medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". To medal nadawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom szczególnie wyróżniającym się m.in. w dziedzinie działalności kulturalnej lub w ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

Wręczając medal wicemarszałek Senatu Maciej Żywno mówił o arcybiskupie Jakubie, że jest "mecenasem kultury, organizatorem wielu wydarzeń kulturalnych". Na działania hierarchy na rzecz dziedzictwa kulturowego zwracała uwagę rektor Politechniki Białostockiej Marta Kosior-Kazberuk przypominając współpracę Cerkwi i naukowców przy ratowaniu katakumb, które znajdują się przy prawosławnym męskim klasztorze w Supraślu.

Wojewoda podlaski Jacek Brzozowski nawiązał do wieczorów kolęd. "Spotykamy się by pielęgnować piękny, podlaski zwyczaj, wspólnego kolędowania. To wspólne kolędowanie nazwałbym żywym zjawiskiem, bardzo potrzebnym nie tylko w wymiarze religijnym czy kulturowym, ale przede wszystkim w wymiarze społecznym" - mówił.

Prawosławie jest drugim - co do liczby wiernych - wyznaniem w Polsce. Hierarchowie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. W Narodowym Spisie Powszechnym przeprowadzonym w 2021 r. przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało (pytanie o wyznanie było dobrowolne, można było odmówić odpowiedzi na nie ) niecałe 151,7 tys. osób.

Źródło:

PAP