EN

14.01.2025, 13:25 Wersja do druku

Podsumowanie 2024 roku w Nowym Teatrze w Słupsku

To był niezwykle intensywny rok. Przygotowaliśmy 5 premier, zagraliśmy 188 razy (153 razy w Słupsku i 35 razy na wyjeździe), nasze spektakle obejrzało na miejscu blisko 28 tysięcy osób przy frekwencji przekraczającej 79%. Kolejne tysiące widzów to publiczność na naszych pokazach wyjazdowych oraz na imprezach impresaryjnych odbywających się w Nowym Teatrze. Przede wszystkim jednak 2024 rok to ogrom zrealizowanych projektów, działań okołoteatralnych i pozyskanych grantów. Dzięki naszej aktywności przychody Nowego Teatru są równe dotacji podmiotowej, a instytucja stała się ogólnopolskim przykładem sukcesu niewielkich podmiotów kultury w mniejszych miejscowościach.

fot. Kamila Rauf-Guzińska/mat. teatru

Premiery Nowego Teatru w 2024 roku

W 2024 roku przygotowaliśmy dla Państwa 5 premier. Zaczęliśmy od spektaklu muzycznego „Jesteś szalona” autorstwa i w reżyserii Tomasza Mana (10.02.2024). Spektakl opowiada historię „muzyki chodnikowej” i prezentuje największe hity tego gatunku w nowych aranżacjach. Kolejną produkcją (3.05.2024) była klasyczna komedia „Sługa dwóch panów” Carlo Goldoniego w reżyserii Pawła Aignera  - mistrza gatunku dell'arte. Sezon zamknęliśmy premierą spektaklu „Na borg” w reżyserii Marty Streker (28.06.2024). Przedstawienie powstało w ramach wygranego przez Nowy Teatr już po raz czwarty konkursu „Dramatopisanie”, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Spektakl grany jest w Byłym Żydowskim Domu Przedpogrzebowym w Słupsku.

Pierwszą premiera po wakacjach był „Mały Paryż” w reżyserii Dominika Nowaka (11.10.2024). Przedstawienie muzyczne opowiadające historię przedwojennego Słupska powstało dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Rok zamknęliśmy premierą spektaklu inspirowanego postacią najsłynniejszej „słupskiej czarownicy” - „Trina. Niech nie gaśnie nigdy” w reżyserii Iwo Vedrala (21.12.2024). Produkcja połączona była z konkursem dramaturgicznym na scenariusz spektaklu. Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dodatkowo w ostatnich dniach grudnia,  w ramach warsztatów z młodzieżą, teatr przygotował premierę spektaklu „Wyspa Ramen” w reżyserii Jowity Kropiewnickiej (17.12.2024). To przedsięwzięcie z kolei sfinansowaliśmy ze środków Krajowego Planu Odbudowy.

fot. Kamila Rauf-Guzińska/mat. teatru

Działania okołoteatralne

Nasza aktywność, oprócz produkcji i eksploatacji spektakli, to ogromna ilość pozyskanych środków finansowych, zrealizowanych projektów oraz działań edukacyjnych i okołorepertuarowych. Największą imprezą był nasz „flagowy” festiwal Scena Wolności, rozgrywający się co roku pod koniec listopada. Impreza zrealizowana została dzięki wsparciu MKiDN, KPO, spółki Energa i sponsorów prywatnych. Między 21 a 27 marca 2024 zorganizowaliśmy wspólnie z Teatrem Tęcza i Ośrodkiem Teatralnym Rondo przegląd sezonu Trzy Teatry, a w wakacje scenę plenerową na podwórzu słupskiego teatru – Lato z dobrą energią (sponsorowane przez Engie EC Słupsk). Z Engie EC Słupsk przez cały rok realizowaliśmy również cykl czytań i spotkań z gwiazdami – „Czytania z dobrą energią”. Pod koniec roku, dzięki środkom z Krajowego Planu Odbudowy, przeprowadziliśmy dwa duże projekty: „Odwiedź nas” – cykl działań z okazji 20-lecia teatru oraz „AI-pisane” – artystyczne działania edukacyjne z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Oprócz wspomnianych wcześniej grantów z Instytutu Teatralnego („Teatr Polska” i „Dramatopisanie”) oraz MKiDN („Trina Papisten”) udało nam się pozyskać środki ministerialne na zakup sprzętu scenicznego („Efektowniej, głośniej, jaśniej w Nowym”). Wszystkie te środki składają się na kwotę przekraczającą milion złotych spoza budżetu słupskiego ratusza i Nowego Teatru - to 1/3 dotacji podmiotowej naszej instytucji. Warto zwrócić uwagę, że budżet Nowego Teatru składa się mniej więcej w połowie z dotacji podmiotowej i w połowie z wypracowanych przez teatr przychodów (granty, sponsoring, sprzedaż biletów i spektakli). Żadna z naszych aktywności czy wymienionych wyżej imprez nie odbyłaby się bez wsparcia Organizatora instytucji - Miasta Słupska, które, oprócz stałej dotacji, zapewniło nam wymagane wkłady własne do wszystkich realizowanych programów.

fot. Kamila Rauf-Guzińska/mat. teatru

Sukcesy instytucji

Rok 2024 to również sukcesy naszej instytucji – teatr wygrał po raz czwarty wspomniany już wyżej konkurs „Dramatopisanie”. Kolejne triumfy święciła „Mała Piętnastka”. Słuchowisko na podstawie naszego spektaklu zrealizowane we współpracy z Programem I Polskiego Radia otrzymało nagrody Festiwalu „Dwa Teatry” Sopot 2024 za scenariusz oryginalny słuchowiska (Tomasz Man), za muzykę oryginalną (Cezary Reinert) oraz za najlepszą rolę męską (Mariusz Bonaszewski). Spektakl został też zakwalifikowany do XVI edycji programu „Teatr Polska” prowadzonego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, dzięki czemu mogliśmy go pokazać w mniejszych ośrodkach regionu.

Rok zamykaliśmy sukcesami naszych pracowników. Kamila Rauf-Guzińska, grafik Nowego Teatru, zwyciężyła w X Konkursie Fotografii Teatralnej organizowanym przez Instytut Teatralny  w kategorii: najlepsze zdjęcie teatralne sezonu 2023/2024. Dyrektor Nowego Teatru Dominik Nowak został natomiast uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Słupska za osiągnięcia  w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Przed nami kolejny rok i nowe wyzwania. Rozpoczęliśmy próby do spektaklu muzycznego „Niech no tylko zakwitną jabłonie” Agnieszki Osieckiej w reżyserii Wojciecha Kościelniaka (premiera 15.03.2025) a sezon zamkniemy pokazem kolejnej produkcji – będzie to „Mały Książę” w reżyserii Zdenki Pszczołowskiej. Niebawem konkurs na nową dyrekcję naszego teatru i nowa wizja prowadzenia naszej wspólnej instytucji. Do zobaczenia w Nowym Teatrze!

fot. mat. IT

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne