EN

24.09.2020, 17:20 Wersja do druku

Austria. Bal w Operze Wiedeńskiej odwołany z powodu koronawirusa

Inne aktualności

Rząd Austrii postanowił odwołać z powodu koronawirusa najbliższy bal w Operze Wiedeńskiej. "W sytuacji pandemii zorganizowanie balu byłoby po prostu nieodpowiedzialne" - powiedział kanclerz Sebastian Kurz, cytowany przez agencję APA.

Decyzja nie należała do łatwych, bo wszyscy wiedzą, jak ważne jest to wydarzenie w życiu kulturalnym Austrii -podkreślił kanclerz. "Jednak mając świadomość, że wspólne świętowanie i masowe uroczystości są głównym powodem wzrostu liczby zakażeń, musieliśmy tę decyzję podjąć" - dodał.

Bal, który miał się odbyć 11 lutego, uważa się za jedno z najważniejszych wydarzeń w Austrii. Opera zostaje wtedy przekształcona w ogromną salę balową. Bilety wstępu są zawsze wyprzedane do ostatniego miejsca, a kosztują od 315 do nawet 23 600 euro (za lożę). Za lampkę szampana podczas balu trzeba zapłacić 17 euro.

Bale w Operze są reklamą Wiednia i każdego roku przyciągają ponad 5 tysięcy gości z całego świata.

Początki tradycji balowej w Wiedniu sięgają czasów kongresu wiedeńskiego w latach 1814-15. Od 1877 r. bal w Operze Wiedeńskiej odbywa się zawsze w ostatni czwartek karnawału.

Organizację tego wydarzenia wznowiono po II wojnie światowej w 1956 roku. Od tego czasu odwołano je tylko raz - w 1991 roku z powodu wojny w Zatoce Perskiej.

Wśród artystów, których występy uświetniały ceremonie otwarcia balu, byli m.in. Anna Netrebko i Jose Carreras.

Kilka innych balów wiedeńskiego sezonu zostało odwołanych już wcześniej. Według Vienna Tourism w okresie od października do marca odbywa się w stolicy Austrii około 450 balów. Dochód z tych imprez obliczany jest na 51 milionów euro rocznie.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne