EN
27.03.2023, 15:21 Wersja do druku

Wrocław. Jan Ptaszyn Wróblewski doktorem honoris causa Akademii Muzycznej

Inne aktualności

Uznany muzyk jazzowy Jan Ptaszyn Wróblewski otrzymał doktorat honoris causa Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Wręczenie doktoratu honoris causa wrocławskiej uczelni odbyło się w poniedziałek w Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego, w dniu 87. urodzin muzyka.

W uchwale senatu Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu podkreślono, że Jan Ptaszyn Wróblewski otrzymał doktorat honoris causa „w uznaniu wybitnego dorobku artystycznego w dziedzinie muzyki jazzowej” oraz za „twórczy wkład i szczególne zasługi dla rozwoju kultury muzycznej i życia artystycznego oraz dla promocji polskiej muzyki jazzowej za granicą”, a także w uznaniu „dla wieloletnich działań na rzecz krzewienia wiedzy o muzyce jazzowej”.

Jan Ptaszyn Wróblewski urodził się w 1936 r. w Kaliszu. Jest muzykiem jazzowym, kompozytorem, aranżerem, dyrygentem, dziennikarzem i krytykiem muzycznym. Gra na saksofonie tenorowym i barytonowym.

Założył kilka zespołów i angażował się w wiele projektów muzycznych. Występował w Stanach Zjednoczonych, a następnie w Europie, Indiach, Afryce i Azji. W latach 1968-78 kierował Studiem Jazzowym Polskiego Radia. Współpraca z Willisem Conoverem - popularyzatorem Jazzu w Radio Music USA zaowocowała powstaniem audycji „Trzy kwadranse jazzu”, którą prowadzi nieprzerwanie od 1970 r. w Programie III Polskiego Radia.

Nagrał kilkanaście albumów autorskich. Brał udział w nagraniu kilkudziesięciu innych płyt. Tworzył koncerty symfoniczne i komponował muzykę filmową. Realizował programy telewizyjne „Jan Ptaszyn Wróblewski prezentuje”.

Źródło:

PAP