EN
27.03.2023, 14:39 Wersja do druku

Pomorskie orędzie na Dzień Teatru. Krzysztof Babicki: Życzę nam wszystkim, aby teatr był bezpiecznym miejscem

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, możemy sobie, jako ludzie Teatru, złożyć najlepsze życzenia: abyśmy zawsze stali po stronie wartości – pisze w orędziu do ludzi teatrów Pomorza Krzysztof Babicki.

fot. Roman Jocher

27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. To święto uchwalone w 1961 roku, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 roku.

– Rok temu, 27 marca teatry w Polsce wywiesiły na swoich gmachach napis: „dzieci”. Nie sposób nie docenić tego pięknego politycznego i teatralnego gestu wsparcia dla najbardziej znanego ukraińskiego teatru – teatru w Mariupolu, który został zbombardowany przez Rosjan. Był to symbol wsparcia dla wszystkich Ukraińców. Ubiegły rok dał nam nową wiedzę o teatrze. Dowiedzieliśmy się, że teatr może być też schronem, kryjówką, hostelem, wolontariackim ośrodkiem. Dla mnie osobiście od roku teatr jest domem. Dosłownie, bo od roku mieszkam i pracuję w Teatrze Polskim w Warszawie – napisała w orędziu na tegoroczny Dzień Teatru Switłana Oleszko, reżyserka, scenarzystka, założycielka i dyrektorka niezależnego Teatru Arabesky w Charkowie.

Pomorskie orędzie na Dzień Teatru. Krzysztof Babicki: Życzę nam Wszystkim, aby Teatr był bezpiecznym miejscem

My postanowiliśmy zainicjować pomorską tradycję orędzia na Dzień Teatru. O przesłanie z okazji tego święta do twórców teatralnych Pomorza poprosiliśmy Krzysztofa Babickiego, reżysera, dyrektora Teatru Miejskiego w Gdyni.

Szanowni Państwo

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, możemy sobie, jako ludzie Teatru, złożyć najlepsze życzenia: abyśmy zawsze stali po stronie wartości, aby to wszystko, co pokazujemy na naszych scenach, było profesjonalne i rzetelne, abyśmy naszymi przedstawieniami, rolami wzruszali i bawili Widzów, których brawa i uznanie są najlepszą odpowiedzią na nasze sceniczne poczynania.

W liście do studentów PWST z 1995 roku Zbigniew Herbert pisał:

„Bądźcie w każdej chwili, w każdym wypowiedzianym ze sceny słowie po stronie wartości, za pięknym rzemiosłem, przeciw tandecie, za nieustającym wysiłkiem woli i umysłu, przeciw łatwej manierze, za prawdą, przeciw obłudzie, kłamstwu i przemocy. I nie bądźcie na litość Boską nowocześni. Bądźcie rzetelni”.

W czasach, kiedy kryzys ekonomiczny dotyka nas i naszych Widzów, kiedy mamy coraz większą trudność w identyfikowaniu się ze sprawującymi władzę, kiedy coraz częściej nieufność jest reakcją na otaczający nas świat – życzę nam Wszystkim, aby Teatr był bezpiecznym miejscem dla różnych idei, pomysłów, gdzie odmienny punkt widzenia nie jest punktem widzenia wroga, a Wartością.


Krzysztof Babicki, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Miejskiego w Gdyni

Tytuł oryginalny

Życzę nam Wszystkim, aby Teatr był bezpiecznym miejscem

Źródło:

www.zawszepomorze.pl
Link do źródła

Autor:

Gabriela Pewińska-Jaśniewicz

Data publikacji oryginału:

27.03.2023