EN

18.11.2020, 12:26 Wersja do druku

Warszawa. Prezydent złożył życzenia jubileuszowe barytonowi prof. Jerzemu Artyszowi

Inne aktualności

W dniu pana 90. urodzin pragnę złożyć panu najserdeczniejsze życzenia oraz przekazać wyrazy uznania, dziękując za wszystkie lata pana dotychczasowej pracy artystycznej i pedagogicznej - napisał w liście do jubilata prof. Jerzego Artysza prezydent Andrzej Duda.

W swoich życzeniach prezydent zwrócił uwagę, że na "wspaniały dorobek" artysty składają się "wykonania najpiękniejszych arii barytonowych, śpiewanych na deskach najsłynniejszych teatrów operowych, a także występy i nagrania z najlepszymi dyrygentami i muzykami".

"Należy pan do najwybitniejszych postaci świata operowego i uznawany jest za autorytet nie tylko w Polsce, ale także w Europie i świecie. Tym bardziej cieszy fakt, że w Pana bogatym dorobku ważne miejsce zajmują opery Stanisława Moniuszki czy utwory współczesnych polskich kompozytorów" - napisał Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał, że w wykonaniu Artysza "zabrzmiały między innymi dzieła Krzysztofa Pendereckiego i Pawła Mykietyna, a także pieśni Franciszka Szuberta z oryginalnymi tekstami Stanisława Barańczaka". "To wielki twórczy wkład trwale wzbogacający polską kulturę" - ocenił.

"Nie sposób także pominąć pana osiągnięć jako pedagoga i wychowawcy kolejnych pokoleń śpiewaków" - czytamy w liście.

"Dowodem uznania dla Pana talentu i zasług są przyznane Panu nagrody i odznaczenia, w tym przyznany w dwusetną rocznicę istnienia Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis" - podkreślił Duda.

"Dzisiaj w imieniu Rzeczypospolitej pragnę podziękować za wszystko, czego dokonał pan w ciągu wielu lat swojej artystycznej działalności" - napisał prezydent.

"Raz jeszcze proszę o przyjęcie serdecznych życzeń urodzinowych, dobrego zdrowia oraz wszelkiej osobistej pomyślności" - zakończył swój list Andrzej Duda.

Źródło:

PAP