Podczas festiwalu 4. Wieczór Metamorficzny – Ogólnopolskie Spotkania Teatralne we wsi Nowina artyści z całej Polski przedstawili dziewięć spektakli.
Tym razem tematem naszych spotkań w Teatrze Stajnia Metamorficzna było „Królestwo – Cztery Wymiary”. Zaprezentowane spektakle poruszały wątek wewnętrznej podróży, chodziło o ustanowienie wewnętrznego królestwa, które pozwala na zbudowanie spójnej osobowości. Liczba „4” odnosiła się do czwartej edycji festiwalu, natomiast miejsce wydarzenia stało się symbolicznym Królestwem. Program festiwalu obfitował w spektakle o wysokiej wartości artystycznej, wystąpili artyści cenieni i nagradzani. Nie zabrakło teatru o zróżnicowanej formie – teatr lalek, teatr tańca, monodramy, teatr cieni wayang kulit i teatr plastyczny. Jedna z propozycji skierowana była do młodego widza. Mowa tu o produkcji Teatru Stajnia Metamorficzna „Słoneczny Koń”. W tym roku frekwencja przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów – „Stanęliśmy przed dylematem jak pomieścić taką ilość widzów. Goście nie zawiedli i wspólnie ustawiliśmy kolejne rzędy krzesełek, wpuszczając widzów aż na scenę. W ten dzień demografia naszej wsi wzrosła trzykrotnie” – żartują organizatorzy Jacek Wilantewicz i Tamara Yelchaninova.
Zainteresowanie widzów, jak i artystów wzrasta z roku na rok. W tym roku otrzymaliśmy aż 70 zgłoszeń od teatrów, chcących wystąpić na naszej scenie. Po czterech latach możemy śmiało powiedzieć, że udało nam się stworzyć w Nowinie jeden z najciekawszych festiwali w Polsce. Tutaj podczas jednodniowego mitingu teatralnego można przeżyć intensywną i dynamiczną podróż do świata teatralnego offu. Widzowie mają niepowtarzalną okazję podglądać cały proces przygotowań do występów poszczególnych wykonawców, ponieważ bardzo często montaż spektakli odbywa się na ich oczach. Zaskoczeni są ogromem pracy, jaką w swój występ muszą włożyć artyści. Część jednak nie siedzi bezczynnie – pomagają, razem z nami przenoszą scenografię, instruują się wzajemnie, bo publiczności po każdym spektaklu przybywa coraz więcej. Korzystają z uroków wsi: spacerują, przebywają w festiwalowej kuchni, częstują się ciastem i napojami. Atmosfera festiwalu udzieliła się wszystkim, udało się osiągnąć współuczestnictwo, o które nam chodziło. Widzowie zostali wkluczeni w oglądane spektakle, a przez naszą stajnię wręcz pochłonięci. Wszystkiemu towarzyszyły wielkie pozytywne emocje i wiele niezapomnianych chwil, które do dziś wspominają w rozmowach z nami. Przypomnijmy, że na naszej scenie mogliście oglądać doskonałego Wojtka Kowalskiego z monodramem „Kukla”, Adama Walnego z jego teatrem lalek w spektaklu „Król i Błazen”, unikalny w plastycznej formie duży zespół teatralny ze Zbąszynia – Teatr S w reżyserii Ireneusza Solarka, teatr tańca Mariki Kornackiej i Anieli Turkot, a także najmłodsze uczestniczki – Alicję Wojnarowską w spektaklu „Cudawianki” oraz Zuzannę Ślusarczyk w autorskim monodramie „Stan Theta”. Nie zabrakło także spektakli gospodarzy. Teatr Stajnia Metamorficzna zaprezentował monodram „Mięso” oraz spektakl dla dzieci „Słoneczny Koń” i przedstawienie „Dwie godziny przed północą”. Wystąpili: Jacek Wilantewicz, Tamara Yelchaninova, Maria Górska, Katarzyna Witek, Jan Drechny. Bardzo cieszymy się z rezultatów i przebiegu tegorocznego festiwalu i już rozmyślamy o piątej jego edycji!
Festiwal odbył się 24 sierpnia 2024. Organizatorami festiwalu jest Fundacja Studio 27, Teatr Stajnia Metamorficzna. Festiwal zrealizowano jako zadanie publiczne i został dofinansowany ze środków Województwa Dolnośląskiego oraz ze środków Gminy Ziębice. Partnerem festiwalu jest Ziębickie Centrum Kultury, a patronem medialnym Radio Gromnik.
Grudzień jest czasem podsumowań również dla teatru, a organizacja festiwalu była dla nas w tym roku jednym z największych wyzwań, ale nie jedynym. Udało nam się mocno zaznaczyć na mapie offowych teatrów. Zrealizowaliśmy spektakl „To, co straszy”. To przedsięwzięcie pochłonęło bardzo wiele czasu i włożyliśmy w nie najlepsze pokłady naszej kreatywności. Powstał spektakl nietuzinkowy, oparta na ludowych wierzeniach baśń dla dorosłych. Przedstawienie zaprezentowaliśmy sześciokrotnie w Kłodzkim Ośrodku Kultury, Ziębickim Centrum Kultury, Ośrodku Kultury w Miliczu, Zbąszyńskim Centrum Kultury, a także w naszej siedzibie w ramach Kongresu Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska.
Spektakl „To, co straszy” powstał w ramach programu OFF Polska organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Gminy Ziębice.
Poza tym wielokrotnie wystąpiliśmy ze spektaklem „Mięso”, prezentowaliśmy też przedstawienie „Słoneczny Koń” - to także tegoroczna produkcja. Mile wspominamy pracę nad sztuką „Don Kichot” zrealizowaną przez nasz teatr z młodzieżą Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Ziębicach w ramach projektu „Magia Teatru”. W tym sezonie rozpoczęliśmy Teatralne Majówki w naszej siedzibie. Cały czas pracowaliśmy i pracujemy nad dalszym rozwojem ośrodka. Wszystkim tym, którzy przyczynili się do ww. projektów - dziękujemy, widzów serdecznie zapraszamy na kolejne spektakle do Teatru Stajnia Metamorficzna!