W roku 2018 Stowarzyszenie im. Richarda Straussa – dzięki pomysłowi Beaty Dżon-Ozimek – po raz pierwszy zrealizowało unikatowy w skali kraju autorski projekt Kultura – pomimo ciemności i ograniczeń.
W projekcie tym na płaszczyźnie artystycznej i społecznej przenikają się dwa światy, tylko z pozoru mające ze sobą mało wspólnego: świat niewidomych aktorów wkracza do zamkniętej rzeczywistości osadzonych w zakładach karnych i… przesuwa granice, modyfikuje stereotypy, redefiniuje wartości. Wszystkim.
Wspólne spotkania i praca nad spektaklem, który następnie prezentowany jest innym osadzonym, to wspaniały sposób, by łączyć, aktywizować, animować, edukować i przekraczać własne słabości, czasami zawinione, czasami nie.
W grudniu 2024 niewidomi aktorzy z krakowskiego Teatru ITAN pod artystyczną opieką aktora i reżysera Artura Dziurmana ponownie odwiedzili Oddział Zewnętrzny Aresztu Śledczego w Krakowie – Nowej Hucie, by razem z osadzonymi tworzyć sztukę w jej podstawowym ujęciu, blisko drugiego człowieka: kulturę – pomimo ciemności i ograniczeń.
Projekt został sfinansowany przez Unię Europejską NextGenerationEU.