Teatr Lalek Guliwer zrealizował dokumentację filmową opery ekologicznej „Szczur i Drzewo”, która swoją premierę miała 28 września w ramach 14. Festiwalu Muzyki Współczesnej dla Dzieci „Mała Warszawska Jesień”.
Dokumentacja opery została zrealizowana podczas spektaklu z widzami i widzkami, a profesjonalne nagranie tego unikalnego wydarzenia daje szansę na upowszechnienie opery w wersji cyfrowej szerszej publiczności, w szczególności do celów edukacyjnych.
Opera „Szczur i Drzewo” w reżyserii Roberta Drobniucha jest współczesną baśnią zaangażowaną, która podejmuje problemy związane ze zmianami klimatycznymi. Muzykę do tej wyjątkowej produkcji skomponował polski kompozytor Jerzy Kornowicz, a libretto napisała Urszula Zajączkowska – polska botaniczka, eseistka i poetka, nominowana m.in. do Paszportów Polityki. „Szczur i Drzewo” to poetycka opowieść o nadziei i pierwotnej sile przyrody. W zniszczonym krajobrazie, samotne, martwe drzewo i stary szczur walczą o przetrwanie. Ta alegoryczna historia ukazuje siłę natury i jej zdolność do regeneracji, podkreślając, że nawet w najciemniejszych chwilach może zrodzić się nowe życie. Opowieść ta rysuje emocjonalny obraz walki i odnowy, pozostawiając widza z głębokim przesłaniem o trwałości nadziei.
- Mamy świadomość, że edukowanie młodego pokolenia w zakresie ekologii i sztuki współczesnej w przystępny i angażujący sposób może wpłynąć na ich wybory w przyszłości. Poprzez realizację tego projektu chcemy inspirować innych artystów i kuratorów do podejmowania tematyki ekologicznej i tworzenia dzieł, które łączą sztukę z edukacją ekologiczną – mówi reżyser i dyrektor Teatru Guliwer Robert Drobniuch.
Teatr Guliwer zaprasza zainteresowane grupy szkolne, które chciałaby rozmawiać o ekologii poprzez sztukę, do udziału w wyjątkowych warsztatach na podstawie fragmentów nagrania opery oraz komentarzy artystów i artystek. Zgłoszenia można kierować bezpośrednio do Anny Kierkosz - kuratorki ds. edukacji i projektów w Teatrze Guliwer, na adres [email protected]. O udziale w warsztatach decyduje kolejność zgłoszeń.
Więcej informacji na teatrguliwer.pl.
Projekt został realizowany ze środków KPO, w ramach inwestycji A2.5.1: Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju został sfinansowany przez Unię Europejską NextGenerationEU.