EN
10.05.2022, 15:14 Wersja do druku

Warszawa. Noc Muzeów w Centrum Myśli JP2 i Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Inne aktualności

W sobotę w akcję Noc Muzeów włączą się stołeczne Centrum Myśli Jana Pawła II i Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. W programie m.in. przedstawienie kukiełkowe o życiu Stefka Wyszyńskiego dla najmłodszych, koncerty, warsztaty kreatywne i prezentacja repliki auta należącego do bpa Karola Wojtyły.

Pod hasłem wielokulturowości przebiegnie Noc Muzeów w Centrum Myśli Jana Pawła II. W programie znajdą się m.in. instalacja "Wsłuchaj się w myśl". Zwiedzający będą mogli wysłuchać fragmentów nauczania Jana Pawła II w kontekście wielokulturowości, dialogu, solidarności i szacunku wobec innego w specjalnym wyciszonym pokoju.

Oprócz tego w sobotę o godz. 20.00, 21.00 i 22.00 z balkonu kamienicy przy ul. Foksal 11 rozlegnie się koncert na trąbkę i duduk. Muzycy Dokalski i Matys zagrają utwory skomponowane przez dwóch wielkich kompozytorów ormiańskich Sayat-Novy i Komitasa.

W godzinach 19-21.30 i 22.00-23.00 otwarta będzie Żywa Biblioteka. "Tu książkami są prawdziwi ludzie, autentycznie reprezentujący mniejszości i grupy społeczne, które nie są w pełni akceptowane. Czytelnik/Czytelniczka, wypożyczając Żywa? Książkę wsłuchuje się w prawdziwe osobiste historie, których na co dzień nie ma szans usłyszeć, a które mają niesamowitą moc zmiany myślenia, obalania stereotypów i poruszania do głębi" – zaznaczyli autorzy komunikatu.

Ponadto w godzinach 20.00-23.00 dziedziniec Kamienicy Artystycznej zostanie rozświetlony za pomocą wielkoformatowej instalacji graficznej autorstwa Mariusza Libla i Zofii Kusch. Instalacja nawiązuje do naszego hasła Nocy Muzeów – Jeden człowiek, wiele wymiarów.

O godz. 21.30 rozpocznie się koncert chóru Centrum Myśli Jana Pawła II. W Sali Kominkowej będzie również możliwość wysłuchania najciekawszych fragmentów koncertów z ostatnich festiwali Nowe Epifanie i Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju.

Pełny program Nocy Muzeów jest dostępny na stronie: https://www.centrumjp2.pl/noc-muzeow-2022/

W Noc Muzeów włączy się też Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. W programie m.in. zwiedzanie wystawy stałej poświęconej św. Janowi Pawłowi II i kard. Stefanowi Wyszyńskiemu.

"Do zobaczenia są tutaj unikatowe eksponaty, m.in. bezcenna koralowo-perłowa sukienka Matki Bożej Częstochowskiej z Jasnej Góry, kopia papieskiej kapy milenijnej wykonana przez słynną włoską pracownię X Regio oraz kroplówka podana Janowi Pawłowi II po zamachu w 1981 roku" – napisali autorzy komunikatu przekazanego PAP.

Na godz. 12.00 zaplanowane jest zwiedzanie wystawy czasowej "JESTEM. Wejście w nieśmiertelność". Z kolei o godz. 12.00, 13.00 i 14.00 prezentowane będzie przedstawienie kukiełkowe dla najmłodszych o życiu Stefka Wyszyńskiego "Opowieści wiewiórki Nasturcji", realizowane przez artystów z Teatru Lalka.

Na godz. 15.00-20.00 organizatorzy zapraszają na warsztaty kreatywne "Czym są wartości?". "Wspólnie spróbujemy zastanowić się między innymi, jak wygląda dobro i czy istnieje prawdziwa przyjaźń. Przy pomocy drewnianych elementów skonstruujemy symboliczne modele wartości" – dodali.

W sobotę przed siedzibą muzeum stanie replika historycznej warszawy M20, której właścicielem od 1958 roku był bp Karol Wojtyła. "Co prawda) nigdy nie miał prawa jazdy, ale z kierowcą dojeżdżał nim na wizytacje parafii oraz wykłady na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a także na górskie wycieczki i spływy kajakowe. Replikę samochodu wykonał Adam Klimek (TVN Turbo) na zamówienie Mt 5,14" – wyjaśnili autorzy komunikatu.

Źródło:

PAP

Autor:

Iwona Żurek

Wątki tematyczne