EN
18.12.2021, 11:24 Wersja do druku

Poznań. „Wigilia ze Smoleniem”: wspólne kolędowanie, występy kabaretowe i świątecznie ucztowanie

Inne aktualności

Wspólne kolędowanie, występy kabaretowe, a także świąteczne ucztowanie złożą się na sobotnią „Wigilię ze Smoleniem”. Spotkanie, na które zaproszeni są mieszkańcy miasta, odbędzie się przy pomniku Bohdana Smolenia, na skwerze między ulicami Rybaki i Strzałową.

„Wigilia ze Smoleniem” to świąteczna inicjatywa Stowarzyszenia Zostań Gwiazdą Kabaretu. Wydarzenie – na które zaproszeni są wszyscy mieszkańcy miasta - rozpocznie się w sobotnie południe od tradycyjnego dzielenia się opłatkiem. Następnie Jadłodajnie Caritas, Sióstr Elżbietanek i Sióstr Urszulanek, będą wydawać wigilijne potrawy dla potrzebujących.

Na godz. 14 zaplanowano natomiast „kabaretowe strojenie Bohdana Smolenia”, czyli ubranie go w czapkę i szalik zrobione specjalnie na tę okazję przez Agnieszkę Litwin z Kabaretu Jurki. Pomnik stroić będą Lech Faron i Marcin Samolczyk. Następnie poznańscy restauratorzy będą wydawali dania wigilijne - polskie oraz włoskie.

Sobotnie wydarzenie odbywać się będzie przy akompaniamencie kolęd, pastorałek oraz piosenek świątecznych. Wystąpią poznańskie zespoły: Chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego, Chór Dziewczęcy Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego, Chór Komendy Wojewódzkiej Policji, Vocalart junior Towarzystwa Muzycznego Schola Cantorum Posnaniensis, Prywatne Policealne Studium Sztuki Wokalnej w Poznaniu, Jazz Ensamble Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki, oraz Zespół Folklorystyczny Wielkopolanie. Na scenie pojawią się także Lech Faron oraz Marcin Samolczyk.

Bohdan Smoleń należał do artystów najmocniej kojarzonych ze stolicą Wielkopolski. Największą popularność zdobył, występując wraz z Zenonem Laskowikiem w poznańskim kabarecie Tey. Kabaret ten był w latach 70. i 80. ub. wieku jednym z symboli miasta.

Artysta urodził się 9 czerwca 1947 r. w Bielsku. Ukończył Wydział Zootechniki Akademii Rolniczej w Krakowie. Występował w filmach i na estradzie. Zobaczyć go można m.in. w filmach "Filip z konopi" Józefa Gębskiego, "Kochankowie mojej mamy" Radosława Piwowarskiego czy "Pan Kleks w kosmosie" Krzysztofa Gradowskiego. Młodsze pokolenia kojarzą go z rolą listonosza Edzia w serialu "Świat według Kiepskich".

W 2007 roku w Baranówku pod Mosiną (Wielkopolskie) stworzył Fundację Stworzenia Pana Smolenia, prowadzącą hipoterapię dla osób niepełnosprawnych. Zmarł po długiej chorobie 15 grudnia 2016 roku.

Pomnik Bohdana Smolenia, przedstawiający artystę siedzącego na krześle przy stoliku, znajduje się na skwerze między ulicami Rybaki i Strzałową. Pomnik powstał z inicjatywy długoletniego przyjaciela Smolenia - Krzysztofa Deszczyńskiego. Odsłonięcie pomnika, przesuwane ze względu na pandemię, odbyło się w czerwcu tego roku.

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Jowsa