25.09.2021, 10:32 Wersja do druku

Lubuskie. 200 tys. zł samorządowego wsparcia dla Filharmonii Gorzowskiej

Inne aktualności

Samorząd województwa przekazał 200 tys. zł dla Filharmonii Gorzowskiej na wsparcie organizacji VIII Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara oraz na przygotowanie premiery opery „Salija” – poinformował Urząd Marszałkowski Woj. Lubuskiego.

- Samorząd wspiera wysoką kulturę i jest to nie tylko nasze zadanie, ale też potrzeba wynikająca z tego, jak bardzo jest ona niedoszacowana. Zwłaszcza teraz, w dobie pandemii, nasze instytucje kultury utraciły dochody, które stanowiły o ich budżecie, stąd wychodzimy z taką formą rekompensaty – powiedziała marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.

Dodała, że samorząd regionu wspiera wiele innych sfer życia społecznego, począwszy od sportu i sportowców, przez turystykę po kulturę. - W ten sposób budujemy renomę, markę Lubuskiego – zaznaczyła marszałek.

Filharmonia otrzymała dotację na organizację tegorocznej edycji Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara, który odbędzie się 15-29 października br. oraz na przygotowanie premiery opery „Salija”, będącej jej autorskim projektem. Premiera opery zaplanowana została na 19 listopada br.

- Dotychczasowe edycje Festiwalu cieszyły się dużym zainteresowaniem i rosnącą z roku na rok sympatią publiczności. Nasze badania pokazały, że przyciąga on melomanów z całej zachodniej Polski. Chcielibyśmy, aby za sprawą coraz atrakcyjniejszego repertuaru, stał się marką rozpoznawalną w całym kraju – powiedziała cytowana w komunikacie dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanna Pisarewicz.

Opera "Salija" jest adresowana do starszych dzieci i młodzieży; to opowieść o dorastającej dziewczynce, którą poznajemy w dniu jej trzynastych urodzin. Premiera opery miała odbyć się jesienią 2020 r., ale została odwołana z powodu pandemii COVID-19.

- Opera "Salija" doskonale wpisuje się w obraz świata po pandemii i izolacji młodych ludzi. Bardzo się cieszymy z tego finansowego wsparcia, gdyż bez tych pieniędzy tych wydarzeń nie udałoby się zorganizować – oceniła Pisarewicz.

Filharmonia Gorzowska jest instytucją kultury miasta Gorzowa Wlkp. i to na nim spoczywa główny ciężar jej utrzymania.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne