EN

13.10.2020, 08:27 Wersja do druku

Łódź. Jaka będzie kultura po pandemii?

Inne aktualności

Jak zmieni się kultura po epidemii koronawirusa? O tym będziemy rozmawiać w czwartek 15 października w czasie debaty "Gazety Wyborczej" w Monopolis. Tego samego dnia odbędzie się gala nagrody Wiosła Kultury - pisze Małgorzata Szlachetka w Gazecie Wyborczej - Wrocław.

Decyzja o zamknięciu teatrów, muzeów, galerii sztuki, sal koncertowych i kin weszła w życie w połowie marca. Był to jeden z elementów zamrażania gospodarki w związku z epidemią koronawirusa.

Obecnie instytucje kultury powoli się otwierają, ale ograniczenia ciągle obowiązują. Publiczność siada na widowni w maseczkach. Do czasu wprowadzenia żółtej strefy w całej Polsce (poza powiatami, które są czerwone) - co drugie miejsce musiało pozostać wolne.Teraz na sali widowiskowej ze strefy żółtej może być zajętych tylko 25 proc. miejsc.

Zachowanie dystansu obowiązuje również artystów stojących na scenie, nie ma więc mowy o realizacji wielkich widowisk. Ciągle też wiele wydarzeń odbywa się wyłącznie online.

Bywa, że premiery, spektakle i koncerty, muszą być odwoływane z powodu stwierdzenia przypadków koronawirusa w zespole. Tak było ostatnio m.in. w Teatrze Wielkim w Łodzi i w Filharmonii Łódzkiej.

Pandemia koronawirusa dyktuje decyzje repertuarowe

Mniej widzów to również mniejsze dochody z biletów. Jak podaje UMŁ, tylko w przypadku teatrów podlegających miastu (Powszechny, Nowy, Muzyczny, Arlekin, Pinokio) oraz Centrum Nauki i Techniki EC1 straty z tytułu niesprzedanych biletów w ciągu pół roku wyniosły ok. 4,5 mln zł. Te instytucje kultury w związku z koronawirusem zostały wsparte łączną dotacją w wysokości 1,35 mln zł. Zgodę na to wyraziła rada miejska.

– Pandemia dyktuje decyzje repertuarowe. Premierę „Pretty Woman” przełożyliśmy na marzec przyszłego roku. Nie gramy też spektakli wielkoobsadowych, jak „Miss Saigon”, gdzie podniesienie kurtyny to koszt ponad 30 tys. zł – mówi Joanna Karpińska z zespołu prasowego Teatru Muzycznego w Łodzi.

– My musieliśmy zrezygnować z powodu koronawirusa z szeregu wydarzeń, nie tylko tych, które promują nas na zewnątrz, a koszty utrzymania instytucji kultury się nie zmniejszyły – mówi Zbigniew Wdowiak, zastępca prezydenta Kutna. – Dodam, że przeznaczamy ok. 5 proc. budżetu na kulturę, bez inwestycji, co jest górnym pułapem wśród miast do 100 tys. mieszkańców. Na razie nie chcemy oszczędzać na kulturze i mamy nadzieję, że epidemia nas do tego nie zmusi. Kutnowski Dom Kultury dostaje ponad 5 mln zł rocznie, biblioteka – 2,5 mln, a Muzeum Regionalne w Kutnie – prawie 2 mln – wylicza prezydent Kutna.

Co więcej, praktycznie w każdej chwili może się okazać, że koncert lub spektakl zostanie odwołany, a premiera przesunięta. Bo ktoś z zespołu ma dodatni wynik testu na koronawirusa.

Potrzeba kontaktu z drugim człowiekiem

– Tak naprawdę w tej chwili nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jaki wpływ ostatecznie będzie miała epidemia koronawirusa na kulturę, bo nie wiemy, ile jeszcze potrwa – mówi estetyk dr Agnieszka Gralińska-Toborek z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego.

I dodaje: – Prowadząc zajęcia w ramach grantu m.in. dla osób 60+, widzę jednak, jak wielka jest potrzeba kontaktu z drugim człowiekiem. Uczestnicy ostatnich zajęć poprosili nawet, żeby nie były one online. Tak samo może być z publicznością korzystającą z oferty kulturalnej. Czekamy na spotkanie na żywo i wspólne przeżywanie. Liczy się atmosfera, której nie da się przenieść do internetu.
Debata online na profilu facebookowym „Wyborczej” i Monopolis

Jak zmieni się kultura po epidemii koronawirusa? O tym będziemy rozmawiać w czwartek 15 października w czasie debaty „Gazety Wyborczej” i Monopolis.

Zaproszenie na to spotkanie przyjęli: Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi odpowiadająca za kulturę; dr Agnieszka Gralińska-Toborek z Uniwersytetu Łódzkiego; Marcin Polak z portalu Miej Miejsce; Dominika Kawalerowicz, zastępczyni dyrektora – dyrektorka programowa Strefy Kultury Wrocław; Piotr Zaczkowski, dyrektor Miasta Ogrodów – Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek w Katowicach; Zbigniew Wdowiak, zastępca prezydenta Kutna.

Ze względu na epidemię koronawirusa zapraszamy czytelników do śledzenia relacji online, którą będzie można oglądać na profilu facebookowym Monopolis oraz „Gazety Wyborczej Łódź”. Czwartek, 15 października, godz. 13.

Wieczorem, o godz. 18, odbędzie się – również dostępna online – gala nagrody Wiosła Kultury.

Tytuł oryginalny

Jaka będzie kultura po pandemii? Debata "Wyborczej" w Monopolis

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Łódź” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Małgorzata Szlachetka

Data publikacji oryginału:

13.10.2020

Wątki tematyczne