EN

18.03.2025, 18:05 Wersja do druku

Łódź. Dorota Masłowska wygłosi cykl wykładów na Wydziale Filologicznym UŁ

Pisarka, felietonistka i piosenkarka Dorota Masłowska poprowadzi tegoroczny cykl „Łódzkich Wykładów z Poetyki” organizowanych od kilku lat na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwszy – „Gimnastyka duszy i języka. Literatura jako ćwiczenie z bycia człowiekiem” – odbędzie się w środę.

Inne aktualności

Ceniona powieścio- i dramatopisarka, felietonistka i piosenkarka Dorota Masłowska poprowadzi tegoroczną odsłonę "Łódzkich Wykładów z Poetyki". Pierwszy wykład – "Gimnastyka duszy i języka. Literatura jako ćwiczenie z bycia człowiekiem" – odbędzie się w środę o godz. 17 w Auli A5 na Wydziale Filologicznym UŁ przy ul. Pomorskiej 171/173 i będzie miał charakter otwarty.

"Formuła wydarzenia zakłada – oprócz ok. 45-minutowego wystąpienia gościa – półgodzinną rozmowę z osobą prowadzącą spotkanie oraz możliwość zadawania pytań przez publiczność. W rolę moderatorów wcielą się dr Paulina Frankiewicz i dr Piotr Olkusz z Katedry Badań Kulturowych UŁ oraz Marta Zdanowska z Domu Literatury w Łodzi" - poinformowała rzeczniczka UŁ Iwona Ptaszek-Zielińska. 

Kolejne wykłady Doroty Masłowskiej odbędą się: 9 kwietnia - "Osoby mistyczne czy osoby influenserskie? Czy wizerunki i autokreacje pisarek i pisarzy są literaturą tak samo jak pisanie?"; 14 maja - "Zdania, które chciałabym pożreć. Prywatne i uznaniowe oprowadzanie po mojej literaturze".

Początki "Łódzkich Wykładów z Poetyki" sięgają 2018 roku, gdy po raz pierwszy Wydział Filologiczny UŁ odwiedziła Olga Tokarczuk, która tego samego roku otrzymała literacką Nagrodę Nobla. Zapis wygłoszonych wówczas przez pisarkę wykładów został umieszczony w pierwszej książce noblistki, której publikacja nastąpiła już po otrzymaniu przez autorkę wyjątkowego wyróżnienia.

Po przerwie spowodowanej pandemią wykłady powróciły w 2022 roku. Na UŁ goszczono m.in. Andrzeja Stasiuka i Monikę Sznajderman, Mariusza Szczygła czy Joannę Bator. Organizatorzy cenią sobie różnorodność prelegentów i tematyki

Zapraszając na spotkania z Dorotą Masłowską przypomnieli, że jej powieściowy debiut "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną" z 2002 r. stał się jedną z najżywiej dyskutowanych polskich książek pierwszej dekady XXI wieku.

Następne publikacje, m.in. powieści "Paw królowej", "Inni ludzie"; dramaty: "Między nami dobrze jest", "Bowie w Warszawie"; felietony: "Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu" oraz album muzyczny: "Społeczeństwo jest niemiłe" - umocniły wysoką pozycję Masowskiej na polskiej scenie literackiej.

Ostatnia powieść pisarki "Magiczna rana" z 2024 r., wywołała z jednej strony podziw i uznanie, z drugiej – wzbudziła kontrowersje i sprzeciwy, prowokując do dyskusji na tematy nie tylko literackie, lecz także społeczne i światopoglądowe.

Źródło:

PAP