EN

13.07.2021, 14:00 Wersja do druku

Kielce. Ciężarówki wywożące gruz z teatru zagrożeniem dla katedry?

Inne aktualności

"Przejazd po bruku, samochodów ciężarowych, o jednostkowej nośności 32 ton, wykonujących setki kursów, spowoduje mikrowstrząsy, które poważnie zagrożą stabilności gruntu, na którym stoi kielecka katedra" - napisał w liście otwartym Władysław Burzawa, były kielecki radny. Pisze Alina Janusz w Gazecie Wyborczej - Kielce.

"W związku z rozpoczętym remontem Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, a co się z tym wiąże, wywożeniem gruzu i ziemi, z tej inwestycji, zwracam się do Państwa z prośbą o natychmiastowe wprowadzenie zmiany trasy, którą poruszają się samochody ciężarowe wywożące gruz" - pisze Władysław Burzawa, były radny, mieszkaniec Kielc. 

Zwraca uwagę, że kilkudziesięciotonowe samochody, jeżdżąc po kostce brukowej powodują rezonans, który "może mieć negatywny wpływ na stan murów zabytkowej bazyliki".  "Nadmieniam, że samochody te jeżdżą w odległości 15 metrów od murów katedry. Jak powszechnie wiadomo, kondycja tej budowli nie jest w idealnym stanie" - podkreśla. Przypomina, że w prezbiterium bazyliki od strony północnej widoczne jest pęknięcie, które "może świadczyć o złym stanie fundamentów, oraz osuwaniu się wzgórza katedralnego".

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Były radny apeluje, żeby zmienić trasy cieżarówek wywożących gruz z teatru. "Poważnie zagrażają kieleckiej katedrze"

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Kielce” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Alina Janusz

Data publikacji oryginału:

13.07.2021 12:38

Wątki tematyczne