EN
21.04.2022, 10:57 Wersja do druku

Katowice. Wkrótce premiera spektaklu Agaty Dudy-Gracz „Odys i świnie, czyli opowieść mitomana"

29 kwietnia na Dużej Scenie Teatru Śląskiego w Katowicach odbędzie się premiera spektaklu „Odys i świnie, czyli opowieść mitomana" w reżyserii Agaty Dudy-Gracz.

fot. Jeremi Astaszow.mat. teatru

Inne aktualności

„Odys i świnie, czyli opowieść mitomana" to opowieść o podróży do domu – nawet jeśli nie do końca wiadomo, gdzie dokładnie się ten dom znajduje i co w nim zastaniemy. O tułaczce i spotkaniach, które chcemy pamiętać, ale i tych, które wolelibyśmy zapomnieć. O bagażu, który musimy nosić bez względu na to, czy mamy na to siłę. O podróży przez historię, a właściwie wiele różnych historii, które chyba nie do końca są rzeczywiste. Ale historia składa się przecież z opowieści… Znacie losy Odysa, który błąkał się przez wiele lat, nie mogąc dotrzeć do ukochanej ojczyzny? Do żony? Do syna? Oczywiście, że znacie. Wszyscy znamy. Ktoś nam to przecież opowiedział. Ktoś, kogo tam nie było. Kto mógł nagiąć historię do swoich potrzeb – coś przemilczeć, coś ubarwić. Ale przecież my kochamy piękne opowieści i szczęśliwe zakończenia. Nawet jeśli wiemy, że rozmijają się z prawdą.

Spektakl dedykowany pamięci Wilmy Dudy-Gracz.

Twórcy spektaklu:

muzyka:     ŁUKASZ WÓJCIK-ZAWIERUCHA
tekst i reżyseria, scenografia oraz kostiumy:     AGATA DUDA-GRACZ
choreografia:     EWELINA ADAMSKA-PORCZYK
reżyseria światła:     KATARZYNA ŁUSZCZYK
projekcje:      SZYMON SUCHOŃ

Występują:
BARTŁOMIEJ BŁASZCZYŃSKI  - Odys, MICHAŁ ROLNICKI  - Telemach, ANNA LEMIESZEK  - Kasandra, ROMAN MICHALSKI - Ojbalos, Priam, Świnia IV, Zalotnik,  Wędrowiec IV, Lotofag IV, EWA LEŚNIAK  - Polykaste, Syrena II, Świnia X,  Wędrowiec X, Lotofag X, ALINA W. CHECHELSKA - Penelopa, Świnia VIII, Wędrowiec VIII,  Lotofag VIII, Syrena V, MAREK RACHOŃ  - Alyseus, Pierwszy Mąż Kirke,  Świnia I, Wędrowiec I, Robotnik I,  Lotofag I, Jezus, ZBIGNIEW WRÓBEL  - Leukadios, Eumajos, Świnia VI, Zalotnik,  Wędrowiec VI, Robotnik II, Lotofag VI, Syrena I, KRZYSZTOF WRONA - Autolykos, Świnia III, Wędrowiec III,  Lotofag CCLXIV, ARTUR ŚWIĘS  - Laertes, Świnia V, Wędrowiec V,  Lotofag V, Kaczor Donald, KATARZYNA BRZOSKA - Antiklea, Świnia VII, Wędrowiec VII, Lotofag VII, KARINA GRABOWSKA - Kirke, Kalipso Wędrowiec IX, Lotofag IX,  Syrena IV, ANDRZEJ KOZAK, SEBASTIAN KRYSIAK, PIOTR SOBOTA, JERZY ŚPIEWAKOWSKI, ROBERT WITKOWSKI - Wędrowcy

Premiera: 29 kwietnia 2022 r. o godz. 19.00.
Kolejne przedstawienia gramy w dniach: 30 kwietnia oraz 1-4 maja 2022.

Źródło:

Materiał nadesłany