EN
15.10.2021, 12:59 Wersja do druku

Gorzów Wlkp. VIII Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara - od piątku

Inne aktualności

W piątek (15 października br.) w Gorzowie Wlkp. rozpoczyna się VIII Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara – to jedno najważniejszych i największych wydarzeń artystycznych organizowanych przez Filharmonię Gorzowską – poinformowała rzeczniczka Filharmonii Gorzowskiej Urszula Śliwińska.

Koncert inaugurujący festiwal rozpocznie się o godzinie 19. Orkiestrą Filharmonii Gorzowskiej pokieruje w nim gościnnie Wojciech Michniewski, zaś na scenie wystąpią trio jazzowe Piotr Schmidt, Andrzej Święs, Sebastian Kuchczyński oraz śpiewaczka Ewa Tracz. W programie Krauze, Knittel i oczywiście Kilar.

Muzyczne otwarcie festiwalu poprzedzi wernisaż wystawy fotografii Bartka Barczyka pt. „Twarze muzyki współczesnej”. Na ekspozycji we foyer Filharmonii będzie można zobaczyć najsłynniejsze postaci muzyki współczesnej, artystów, którzy ją tworzą i wykonują: kompozytorów, instrumentalistów czy wokalistów.

Na ósmą edycję Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara złoży się sześć koncertów – trzy symfoniczne, dwa koncerty kameralne, jeden familijny oraz spektakl Polskiego Teatru Tańca i pokaz filmu „Maksymiuk. Koncert na dwoje".

„W programie festiwalu są m.in. duże projekty orkiestrowe adresowane do koneserów muzyki współczesnej. W czasie jednego z koncertów będzie miało miejsce prawykonanie kompozycji autorstwa Adama Sztaby, dedykowanej Wojciechowi Kilarowi. W koncercie tym zadyryguje właśnie Adam Sztaba” – dodała rzeczniczka.

Na galę finałową festiwalu, która odbędzie się 29 października zaproszenie przyjął zaś maestro Jerzy Maksymiuk, który poprowadzi Orkiestrę Filharmonii Gorzowskiej, która wykona jego wybrane kompozycje. Podczas gali odbędzie się również prawykonanie jednego z utworów skomponowanych przez maestro - Riff na trzy akordeony.

Pierwsza edycja Festiwalu im. W. Kilara odbyła się w 2013 r. Głównym celem wydarzenia jest propagowanie muzyki współczesnej poprzez różnorodne formy działań artystycznych wśród jak najszerszej rzeszy odbiorców, w tym również wśród młodzieży i dzieci - przekazali organizatorzy.

Źródło:

PAP