EN
25.10.2021, 12:29 Wersja do druku

Dobczyce. Reaktywowany teatr po raz pierwszy wystąpił przed publicznością

Inne aktualności

Historia zatoczyła koło i w Dobczycach znów można oglądać „Zemstę” w wykonaniu dobczycan, a konkretnie dobczyckiego amatorskiego zespołu teatralnego. Ten po reaktywacji przyjął nazwę Teatru pod Zamkiem Dobczyce i właśnie zagrał premierową sztukę.

Jak ważny to powrót dla dobczyckiej (i nie tylko) społeczności świadczyła szczelnie wypełniona widzami aula Regionalnego Centrum Oświatowo-Sportowego, w której to w niedzielne popołudnie Teatr pod Zamkiem Dobczyce zagrał komedię Fredry.
Miejsc nie wystarczyło dla wszystkich chętnych, dlatego sztuka ma wkrótce zostać wystawiona ponownie.

Teatr został reaktywowany po trwającej blisko pół wieku przerwie. Dwiema osobami, które za tym stoją są burmistrz Dobczyc Tomasz Suś i Magdalena Sokołowska – Gawrońska, aktorka kiedyś związana m.in. z Teatrem Juliusza Słowackiego w Krakowie, teraz z Teatrem ITAN, od lat mocno związana z Dobczycami.

Swoistym pomostem pomiędzy tamtym a tym teatrem miał być Stanisław Żuławiński, wielce zasłużony dla dobczyckiej kultury założyciel legendarnej kapeli podwórkowej Werdebusy i współzałożyciel Grupy Kolędniczej Szopka z Lalkami, który w latach 60-tych i 70-tych należał do amatorskiego teatru. Reżyser Magdalena Sokołowska-Gawrońska powierzyła mu rolę Cześnika, niestety zmarł w maju br. nie doczekawszy premiery.

W roli Cześnika zastąpił go Piotr Skóra. Oprócz niego na scenie wystąpili: Adam Ruta (Rejent Milczek), Julka Piwowarczyk (Klara Raptusiewiczówna), Paweł Stoch (Józef Papkin), Arkadiusz Koliński (Dyndalski), Paweł Piwowarczyk (Wacław Milczek), Katarzyna Matoga (Podstolina) i Marek Cieślak (Mularz).

Za scenografię odpowiedzialna była Anita Werner, a nad całością czuwała koordynator Danuta Kasprzyk.

- Z radością obserwuję jak tradycje amatorskiego teatru w Dobczycach na nowo się odradzają. Premierową „Zemstą” Aleksandra Fredy na nowo otwieramy kolejny rozdział w dziejach dobczyckiej sceny teatralnej. Wierzę, że Teatra pod Zamkiem Dobczyce zajmie na niej ważne miejsce, a nam dan będzie zobaczyć wspaniale spektakle, pełen prawdziwych emocji – mówi burmistrz Suś.

Premiera zbiegała się w powołaniem do życia Stowarzyszenia "Teatr pod Zamkiem Dobczyce".

Podczas premiery miała też miejsce prezentacja książki "Kazimierz Kowalski. Aktor Ziemi Dobczyckiej" autorstwa Katarzyny Dominik i Marka Stoszka.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Dobczyce. Reaktywowany teatr po raz pierwszy wystąpił przed publicznością

Źródło:

„Dziennik Polski” online

Link do źródła

Wątki tematyczne