EN

18.05.2021, 19:53 Wersja do druku

Wrocław. Ryszard Krynicki laureatem Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości

Ryszard Krynicki został tegorocznym laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt pracy twórczej. Gala wręczenia nagrody, podczas której zostaną ogłoszeni również zwycięzcy w kategoriach książka roku i debiut roku, odbędzie się 16 października.

Inne aktualności

W drugim dniu 6. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius jury ogłosiło nazwisko tegorocznego laureata nagrody za całokształt twórczości. Podano również tytuły pięciu książek nominowanych w kategorii książka roku oraz trzech w kategorii debiut roku.

Wręczenie Silesiusa, podobnie jak rok temu, zostanie połączone w czasie z ceremonią przyznania innego ufundowanego przez Wrocław wyróżnienia literackiego – Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i odbędzie się w październiku. To połączenie po raz pierwszy nastąpiło rok temu, a decyzja o nim została podjęta z powodu pandemii. W tym roku organizatorzy zdecydowali się pozostać przy tej formule, jednak sam Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius powrócił do tradycyjnego majowego terminu.

Jak poinformowała we wtorek PAP Aleksandra Konopko z Wrocławskiego Domu Literatury, jury Nagrody wybrało pięć tomów, które konkurować będą o Silesiusa w kategorii książka roku oraz trzy, których autorzy ubiegać się będą o Silesiusa za najlepszy debiut.

Do miana najlepszej książki roku pretendują: „Psińco” Jana Barona, „Zakaz rozmów z osobami nieobecnymi fizycznie” Kamili Janiak, „Zakłady holenderskie” Radosława Jurczaka, „Na próbę” Aldony Kopkiewicz, oraz „Karapaks” Natalii Malek.

Z kolei w kategorii debiut roku nominowane zostały: „Czarna skrzynka” Jarosława Dudycza, „Bosorka” Katarzyny Szwedy i „Parkingi podziemne jako miasta spotkań” Aleksandra Trojanowskiego.

Tegorocznym laureatem nagrody za całokształt pracy twórczej został Ryszard Krynicki. „Ten urodzony w 1943 roku w austriackim St. Valentin poeta jest jednym z najwybitniejszych twórców współczesnej poezji polskiej. Obok Adama Zagajewskiego, Stanisława Barańczaka i Juliana Kornhausera jest wymieniany wśród czołowych poetów Nowej Fali. Był zaangażowany w działalność opozycyjną, sygnował List 59, w efekcie czego jego twórczość została objęta zakazem druku w latach 1977-81” – podkreśliła Konopko.

Krynicki jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. niezależnej Nagrody Poetów (1975), Nagrody im. Kościelskich (1976), Nagrody Fundacji Jurzykowskiego (1989) i Nagrody Friedricha Gundolfa (2000). W 2018 otrzymał honorowe obywatelstwo Poznania.

Jest autorem kilkunastu książek poetyckich, m.in. „Organizm zbiorowy”, „Ocalenie z nicości” „Kamień, szron”, „Przekreślony początek”, czy „Haiku. Haiku mistrzów”. Krynicki jest także wydawcą i tłumaczem, zasiada w jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

Ostatniego dnia festiwalu, w niedzielę, odbędzie się spotkanie z laureatem. Transmisję na żywo będzie można obejrzeć na Facebooku oraz na ekranie w ogródku Prozy Wrocławskiego Domu Literatury.

Laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości otrzymuje nagrodę w wysokości 100 tys. zł. Laureat Silesiusa w kategorii książka roku otrzymuje 50 tys. zł, a zwycięzca w kategorii debiut może liczyć na wyróżnienie w wysokości 15 tys. zł. Od 2020 r. wszyscy autorzy nominowani w obu tych kategoriach otrzymują również wyróżnienia finansowe po 5 tys. zł.

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius, wręczana od 2008 roku, ma na celu wyróżnienie i promocję najważniejszych dzieł i twórców rodzimej poezji. Fundatorem nagrody jest miasto Wrocław, a jej nazwa pochodzi od śląskiego poety barokowego Angelusa Silesiusa. Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach: za całokształt twórczości, książkę roku i debiut roku.

Operatorem Nagrody Silesius od 2018 roku jest Wrocławski Dom Literatury. Od 2016 roku Nagrodzie towarzyszy Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius. Patronem tegorocznego wydarzenia jest Tadeusz Różewicz, a gościem honorowym – Litwa. Festiwal potrwa do niedzieli.

Źródło:

PAP