EN
5.01.2022, 14:37 Wersja do druku

Włochy. Adwokat ukraińskiego reżysera w areszcie: jest ofiarą prześladowań

Inne aktualności

Aresztowany we Włoszech na wniosek o ekstradycję wystosowany przez Rosję ukraiński reżyser Jewhen Ławrenczuk uważa się za ofiarę prześladowań politycznych. Taką jego opinię przekazał włoski adwokat reżysera Alfonso Tatarano, cytowany w środę przez Ansę. Ławrenczuk przebywa w areszcie w Neapolu.

Były główny reżyser Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu w Odessie został zatrzymany w Neapolu 17 grudnia. Wracał do Lwowa z Tel Awiwu przez Neapol. Jak zaznaczają włoskie media, z powodu opóźnienia lotu musiał zatrzymać się na nocleg we włoskim mieście. Gdy jego dane zgodnie z praktyką trafiły na komendę policji, tam odkryto, że jest poszukiwany. Został aresztowany na czas rozpatrzenia rosyjskiego wniosku o ekstradycję.

Ukraińskie media relacjonują, powołując się na inicjatywę na rzecz uwolnienia reżysera, że w Rosji oskarżono go o nadużycia finansowe, jakich rzekomo miał się dopuścić osiem lat temu, kiedy pracował w tym kraju. Bliscy artysty uważają sprawę za sfabrykowaną i umotywowaną politycznie.

Ławrenczuk, laureat licznych międzynarodowych konkursów i festiwalów, był m.in. założycielem i dyrektorem artystycznym Teatru Polskiego w Moskwie. W 2014 opuścił Rosję, w której pracował przez kilka lat i wrócił na Ukrainę.

Adwokat reżysera, umieszczonego w areszcie neapolitańskiego więzienia Poggioreale, powiedział przed włoskim sądem, gdzie stawił się w związku z wnioskiem ekstradycję do Rosji, że jego klient uważa się za osobę prześladowaną politycznie od czasu rosyjskiej agresji na Krym.

Artysta za pośrednictwem adwokata przekazał swojej matce, że czuje się dobrze.

Włoska agencja informuje o kampanii na rzecz jego uwolnienia.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne