Już w najbliższy piątek, 11 kwietnia o 19:00, w Teatrze Łaźnia Nowa odbędzie się premiera najnowszego spektaklu Mateusza Pakuły „Skóra po dziadku”. Jednym z głównych tematów – obok historii rodzinnej – jest temat pogromu kieleckiego. Spektakl jest koprodukcją z Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.
„Skóra po dziadku” jest adaptacją drugiej powieści Mateusza Pakuły, którego debiut prozatorski „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” stał się najpierw literacką, a potem teatralną sensacją. Pakuła ponownie sięga do rodzinnej historii. Tym razem przenosimy się z nim do epicentrum stalinizmu, początku lat 50., gdy jego nastoletni dziadek trafia do kieleckiej katowni. Kto go z niej wyciągnął i dlaczego? Jaki związek z tym wydarzeniem miała wojna, Holokaust i pogrom kielecki, do którego doszło 4 lipca 1946 roku?
– Na początku miała to być po prostu historia o moim dziadku – mówi Mateusz Pakuła. – Nie mogłem jednak pominąć faktu, że został wyciągnięty ze stalinowskiego więzienia dzięki funkcjonariuszowi UB, Żydowi, który chciał się w ten sposób odwdzięczyć za to, że rodzina dziadka ukrywała go podczas wojny. Oczywiście ta historia się potem komplikuje i okazuje się, że nie wszystko jest takie proste, jak się na początku wydawało, ale poczułem, że bardzo chcę opowiedzieć historię o wdzięczności, o ratowaniu sobie życia i o bliskiej mi, lemowskiej filozofii przypadku, która przypomina, jak wiele przypadków musiało się wydarzyć, żebyśmy pojawili się na świecie. Poruszając kwestie żydowskie związane z Kielcami, nie mogłem pominąć tematu pogromu, do którego doszło w lipcu 1946 roku. To wydarzenie stało się ważnym tłem historycznym dla owego ocaleńca i ratownika mojego dziadka, bez którego pomocy dziadek mógłby nie dożyć wieku reprodukcyjnego. Na świecie nie byłoby wówczas mojej mamy, a tym samym mnie i moich synów – dodaje reżyser spektaklu, którego premiera odbędzie się w Teatrze Łaźnia Nowa 11 kwietnia.
Na scenie zobaczymy Andrzeja Platę, Jana Jurkowskiego, Zuzannę Skolias-Pakułę, Ewelinę Gronowską, Wojciecha Niemczyka i Marcina Pakułę. Z offu usłyszymy głos Jana Peszka i Mateusza Pakuły.
Autorką scenografii i kostiumów jest Justyna Elminowska. Wideo przygotowują: Paweł Edelman, Maciej Edelman i Olga Balowska. Za reżyserię światła odpowiada Paulina Góral. Maski: Marta Śniosek-Masacz. Muzyka: Marcin Pakuła, Antonis Skolias, Zuzanna Skolias-Pakuła.
Spektakl jest adaptacją książki „Skóra po dziadku”, wydanej w 2024 r. przez Wydawnictwo Agora.
Set premierowy w Teatrze Łaźnia Nowa: 11-12-13 kwietnia
Kolejne pokazy: 7-8 czerwca
Bilety: laznianowa.pl
Premiera w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach: 26 kwietnia