EN

4.01.2022, 12:07 Wersja do druku

Włochy. Ukraiński reżyser zatrzymany w Rzymie na wniosek Rosji

Inne aktualności

Ukraiński reżyser został zatrzymany i aresztowany we Włoszech na wniosek o ekstradycję wystosowany przez Rosję - pisze we wtorek Radio Swoboda.

Jewhen Ławrenczuk, były główny reżyser Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu w Odessie, został zatrzymany w Neapolu 17 grudnia - poinformował rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko. Sąd aresztował artystę na okres rozpatrzenia rosyjskiego wniosku o ekstradycję.

Nikołenko nie sprecyzował, dlaczego Rosja wnioskuje o ekstradycję reżysera. Rosyjska oficjalna agencja TASS podała jednak, że mężczyznę zaocznie aresztowano latem 2020 roku, zarzucając mu "oszustwo na dużą skalę".

Ukraińskie media relacjonują, powołując się na inicjatywę na rzecz uwolnienia reżysera, że w Rosji oskarżono go o nadużycia finansowe, jakich rzekomo miał się dopuścić osiem lat temu, kiedy pracował w tym kraju. Bliscy artysty uważają sprawę za sfabrykowaną i umotywowaną politycznie.

Ławrenczuk, laureat licznych międzynarodowych konkursów i festiwalów, był m.in. założycielem i dyrektorem artystycznym Teatru Polskiego w Moskwie. W 2014 opuścił Rosję, w której pracował przez kilka lat.

"W 2014 roku, kiedy rozpoczęła się wojna na Ukrainie, syn wrócił na Ukrainę na znak braku zgody wobec agresji putinowskiego reżimu" - powiedziała Radiu Swoboda Iryna Ławrenczuk, matka reżysera.

39-letniemu zatrzymanemu udzielana jest pomoc konsularna. Matka urodzonego we Lwowie artysty wyraziła nadzieję, że jej syn nie zostanie wydany przez Włochy stronie rosyjskiej.

Jak powiedziała Radiu Swoboda, Jewhen Ławrenczuk wracał do Lwowa z Tel Awiwu przez Neapol. Po raz ostatni rozmawiała z synem 15 grudnia.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne