EN

8.10.2024, 17:32 Wersja do druku

Warszawa. Wróblewska: sytuacja młodych artystów i dyrektywa audiowizualna wśród tematów prezydencji w Radzie UE

Polska prezydencja w Radzie UE jest jednym z priorytetów działań rządu w następnym roku. Wśród tematów, które będą podniesione są m.in. sytuacja młodych artystów oraz dyrektywa audiowizualna – powiedziała ministra kultury Hanna Wróblewska podczas wtorkowego posiedzenia komisji senackiej.

Inne aktualności

Na posiedzeniu Komisji Kultury i Środków Przekazu przedstawiono informację resortu kultury i dziedzictwa narodowego na temat stanu przygotowań do przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej – założenia resortu i priorytety działań.

Ministra Hanna Wróblewska podkreśliła, że "prezydencja jest jednym z priorytetów działań naszego rządu w następnym roku". Wskazała, że w ramach działań planowane są m.in. te o "charakterze strategicznym", przypominając, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odpowiada za Radę ds. Edukacji, Młodzieży, Kultury i Sportu w części dotyczącej kultury i mediów. "W strukturze naszej rady funkcjonują dwie grupy robocze, w których uczestniczą przedstawiciele MKiDN. Jest to Komitet ds. Kultury oraz grupa robocza ds. audiowizualnych" – wyjaśniła Wróblewska.

Szefowa MKiDN poinformowała, że oprócz działań o charakterze strategicznym, planowane są też działania o charakterze operacyjnym. "W większości będą toczyły się one w kwietniu 2025 r." – dodała.

"Realizujemy działania wraz z ministerstwem edukacji, nauki oraz ministerstwem sportu. Wczoraj mieliśmy spotkanie z Sekretariatem Generalnym i wszystko idzie w bardzo dobrym kierunku. Jako ministerstwo kultury jesteśmy zaawansowani w pracach nad konkluzjami, które będziemy przedstawiać podczas naszej prezydencji" - powiedziała podsekretarz stanu w resorcie kultury Marta Cienkowska.

Jak tłumaczyła, "pracujemy w dwóch obszarach". "Pierwszy z nich to Komitet do spraw Kultury, który zajmuje się współpracą kulturalną i inicjatywami kulturalnymi. Głównym zadaniem Komitetu podczas naszej prezydencji będzie wypracowanie i przyjęcie konkluzji Rady, które dotyczyć będą wspierania młodych twórców w rozpoczynaniu kariery zawodowej" - wskazała.

"Postanowiliśmy zaproponować dyskusję na ten temat dlatego, że Parlament Europejski przyjął 21 listopada zeszłego roku obszerne sprawozdanie określające działanie ustawodawcze niezbędne do wprowadzenia nowych europejskich ram, mających na celu poprawę warunków życia i pracy artystów oraz osób zawodowo związanych z kulturą w całej Unii Europejskiej" - powiedziała. "Jesteśmy po pierwszych konsultacjach z KE, po wprowadzeniu pierwszych poprawek" - dodała.

"Podczas rady nieformalnej chcielibyśmy poruszyć kwestie ochrony dziedzictwa narodowego i odbudowy Ukrainy po wojnie" - przekazała.

Drugim obszarem, jak kontynuowała, w jakim intensywnie prowadzone są działania jest grupa robocza do spraw audiowizualnych. Zdecydowaliśmy się na pracę nad rewizją dyrektywy audiowizualnej. Prace nad nią trwały w 2018 r., więc nie tak dawno, natomiast w dynamicznie zmieniające się sytuacji, związanej z mediami społecznościowymi, postanowiliśmy raz jeszcze pochylić się nad tą dyrektywą (...) Pracę nad dyrektywą skończy Dania. To nie jest szybki proces, ale te zmiany są pilne do wykonania" - przypomniała.

"25 kwietnia 2025 r. będziemy dyskutować na temat zmian tej dyrektywy i w ogóle na temat sztucznej inteligencji i tego, w jaki sposób wpływa na sektory kreatywne, ale też na media publiczne. Podczas konferencji eksperckiej w Łodzi w EC1 (...) planujemy kontynuację negocjacji, prowadzonych w Światowej Organizacji Własności Intelektualnej. Będą dotyczyć traktatu o nadawcach (...) Ma on na celu aktualizację standardów ochrony praw nadawców radiowych i telewizyjnych w stosunku do standardu, wyznaczonego przez konwencję rzymską z 1961 r. W szczególności chodzi o zapewnienie nadawcom ochrony ich nadań w internecie" - zaznaczyła wiceminister kultury.

W czasie dyskusji senator Barbara Zdrojewska (KO) przypomniała, że 15 października minie rok od wyborów parlamentarnych. Zastanawiała się, czy szefowa MKiDN mogłaby się spotkać z senacką Komisją Kultury i Środków Przekazów, aby przedstawić plany oraz to, co udało się zrobić w obszarach, które obejmuje ministerstwo kultury.

"Jesteśmy gotowi spotkać się całym zarządem, aby porozmawiać o tym, co do tej pory się stało. Myślę, że ta rocznica, okolice 15 października, to najlepszy czas na pewnego rodzaju podsumowania, ale także na przekazanie państwu, jakie kierunki sobie wytyczyliśmy, także od strony legislacyjnej" – powiedziała Wróblewska.

"W momencie, kiedy rozmawialiśmy wewnętrznie, czym się zajmiemy w czasie prezydencji, wyszła sprawa konkluzji dotyczącej młodych artystów" - wskazała. "My to bardzo mocno wiążemy z ustawą, która jest przygotowywana i która niedługo powinna wejść w proces legislacyjny, ona jest na ostatniej prostej, chcemy jej treść uzgodnić z Ministerstwem, Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Czyli ustawą o zabezpieczeniu socjalnym artystów" – wyjaśniła, dodając, że "nie wyobraża sobie, żeby mówić o młodych artystach, nie mając tej ustawy w ścisłym procesie legislacyjnym".

Źródło:

PAP