EN

29.02.2024, 16:40 Wersja do druku

Warszawa. Pierwszy Sezon Kulturalny Rumunia-Polska 2024 – 2025 odbędzie się pod hasłem „Mamy wspólny język”

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Od czerwca 2024 przez 17 miesięcy w obu krajach odbędzie się szereg wydarzeń kulturalnych pod hasłem "Mamy wspólny język".

Inne aktualności

"Rumunia w Polsce, chociaż jesteśmy tak blisko, jest jeszcze nadal do odkrycia" – powiedziała PAP Sabra Daici, koordynatorka projektów kulturalnych w Rumuńskim Instytucie Kultury w Warszawie. "Chcemy pokazać Polakom wszystkie dziedziny kultury rumuńskiej – film, muzykę, taniec, literaturę, teatr, malarstwo. We wszystkich dużych miastach w Polsce odbywać się będą nasze wydarzenia. Sezon potrwa 17 miesięcy" – dodała.

"Sezon odbywać się będzie pod znakiem solidarności obu narodów. W tym roku przypadają ważne rocznice, między innymi – roku 1939, gdy Rumunia dała schronienie polskim uchodźcom wojennym czy rok 1989, gdy Polacy pomagali Rumunom" – podkreśliła Daici.

Sezon Kulturalny Rumunia-Polska 2024 – 2025 rozpocznie się w czerwcu 2024 r., a zakończy w październiku 2025 r. Za jego przygotowanie i realizację programu odpowiadają rumuńskie Ministerstwo Kultury i Rumuński Instytut Kultury oraz polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytut Adama Mickiewicza, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie.

Wydarzenia rumuńskie w ramach sezonu rozpocznie wystawa "Nicolae Grigorescu, malarz rumuńskiego etosu" w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Retrospektywa dzieł jednego z czołowych malarzy rumuńskiego modernizmu pochodzi ze zbiorów Narodowego Muzeum Sztuki Rumunii w Bukareszcie.

Polski sezon w Rumunii rozpocznie się otwarciem wystawy "Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski" w Muzeum im. Brukenthala w Sybinie. Przygotowana przez Fundację im. Wróblewskiego wystawa składać się będzie z prac malarskich, grafik i fotografii, inspirowanych pięknem karpackich pejzaży.

Jednymi z najważniejszych wydarzeń sezonu w Polsce będą wystawy: "Dacja, królestwo złota i srebra" w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz "Skarby i rytuały w rumuńskim średniowieczu" w Muzeum Narodowym w Gdańsku, obie organizowane przez Narodowe Muzeum Historii Rumunii, a także wystawa monograficzna Losifa Király’ego prezentowana w ramach łódzkiego Fotofestiwalu oraz "Rumuński wiek XX. Kolekcja sztuki Ovidiu ?andora" w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, przegląd historii zeszłego wieku poprzez sztukę.

Rumuńska publiczność będzie miała okazję zobaczyć w Narodowym Muzeum Sztuki w Bukareszcie prace Tadeusza Kantora z kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, w Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce – dzieła Wojciecha Fangora z zasobów Muzeum Narodowego w Gdańsku. W Pałacu Kultury w Jassach oglądać będzie można natomiast obrazy Jerzego Nowosielskiego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.

Sezon przyniesie również wiele wydarzeń teatralnych, filmowych i muzycznych. Polscy i rumuńscy twórcy wezmą udział w ważnych festiwalach w obu krajach, m.in. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Sybinie oraz Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy.

W programie największych wydarzeń filmowych nie zabraknie polskich i rumuńskich produkcji, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Transilvania TIFF oraz Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Polscy i rumuńscy instrumentaliści wystąpią m.in. w ramach festiwali George Enescu Festival, Warszawska Jesień, Gărâna Jazz Festival, Balkanik Festival. Polskie wzornictwo prezentowane będzie podczas Romanian Design Week, a rumuńskie – w czasie Łódź Design Festival. Polscy i Rumuńscy pisarze wezmą udział w Festiwalu Literatury FILIT w Jassach oraz Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie.

Sezon Kulturalny Rumunia-Polska 2024 – 2025 zapowiadała konferencja prasowa, która odbyła się w czwartek w Warszawie. Data tego wydarzenia była związana z przypadającym 3 marca świętem polsko-rumuńskiej solidarności. Jest ono nawiązaniem do podpisanego 3 marca 1921 r. sojuszem obronnym obu krajów. Sygnatariuszami tego dokument byli Józef Piłsudski i rumuńska rodzina królewska – król Ferdynand i jego małżonka Maria.

W warszawskiej konferencji wzięli udział: prezes globalnej sieci Rumuńskich Instytutów Kultury Liviu Sebastian Jicman, sekretarz stanu rumuńskiego Ministerstwa Kultury Diana-?tefana Baciuna, zastępczyni dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza Barbara Krzeska, dyrektor Rumuńskiego Instytutu Kultury w Warszawie Ovidiu Dajbog-Miron.

W Rumunii, w ramach zapowiedzi sezony, w Muzeum Narodowym Chłopa Rumuńskiego w Bukareszcie, 2 marca rozpocznie się wystawa fotografii Justyny Mielnikiewicz pod tytułem "Były trzy siostry, ale tylko dwie koszule", reporterska podróż przez wielokulturowość rumuńskiej Bukowiny, a 3 marca w Ateneum Rumuńskim w Bukareszcie wystąpi pianista jazzowy Leszek Możdżer.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne