EN

9.10.2020, 19:21 Wersja do druku

Warszawa. Na Żoliborzu odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Andrzejowi Wajdzie

Andrzej Wajda
Inne aktualności

Tablica pamiątkowa poświęcona Andrzejowi Wajdzie została odsłonięta na warszawskim Żoliborzu; uroczystość odbyła się z w piątek inicjatywy Stowarzyszenia Filmowców Polskich (SFP) oraz Rady i Zarządu dzielnicy Żoliborz w czwartą rocznicę śmierci reżysera - podano na Twitterze PISF.

Jak napisano na Twitterze PISF w uroczystości odsłonięcia tablicy u zbiegu ulic Hauke-Bosaka i Śmiałej na warszawskim Żoliborzu (przed domem, w którym żył i pracował Wajda) uczestniczył prezes SFP Jacek Bromski oraz dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF) Radosław Śmigulski.

"Upamiętnienie Andrzeja Wajdy ma postać szklanej steli inskrypcyjnej zaprojektowanej przez artystę rzeźbiarza Marka Moderau" - napisano na stronie SFP. Dodano, że poświęcona reżyserowi tablica "stanie się częścią Żoliborskiego Szlaku Tradycji - czyli pocztu tablic upamiętniających ważne dla dzielnicy postacie, wydarzenia i miejsca".

Andrzej Wajda zmarł 9 października 2016 r. w Warszawie. Był reżyserem filmowym i teatralnym, laureatem Oscara za całokształt twórczości (2000), senatorem I kadencji, kawalerem Orderu Orła Białego.

Cztery filmy artysty - "Ziemia obiecana", "Panny z Wilka", "Człowiek z żelaza" i "Katyń" - nominowano do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Był laureatem Złotej Palmy w Cannes, Cezara, Polskiej Nagrody Filmowej - Orła i wielu innych nagród filmowych.

Zrealizował m.in. takie filmy, jak: "Kanał", "Popiół i diament", "Lotna", "Niewinni czarodzieje", "Popioły", "Wszystko na sprzedaż", "Krajobraz po bitwie", "Brzezina", "Wesele", "Panny z Wilka", "Ziemia obiecana", "Człowiek z marmuru", "Bez znieczulenia", "Człowiek z żelaza", "Kronika wypadków miłosnych", "Korczak", "Pan Tadeusz", "Katyń" i "Wałęsa. Człowiek z nadziei".

Był też prezesem i wieloletnim prezesem honorowym Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Źródło:

PAP