EN

3.09.2020, 19:05 Wersja do druku

Warszawa. Minister kultury Piotr Gliński spotkał się z Pawłem Łatuszką

Inne aktualności

Minister Piotr Gliński rozmawiał w czwartek z Pawłem Łatuszką, b. dyrektorem Narodowego Teatru Akademickiego Białorusi im. Janki Kupały w Mińsku, o możliwości systemowego wsparcia przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego artystów białoruskich - podał MKiDN.

Przebywający od środy w Polsce na zaproszenie organizatorów Forum Ekonomicznego Paweł Łatuszka, członek prezydium Rady Koordynacyjnej mającej na celu pokojowe rozwiązanie kryzysu na Białorusi, spotkał się z wicepremierem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim.

Jak poinformowano w przesłanym PAP komunikacie, "przedmiotem spotkania były możliwości systemowego wsparcia przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego artystów białoruskich w ramach istniejących i planowanych mechanizmów i programów współpracy międzynarodowej".

Przypomniano, że obecnie twórcy i przedstawiciele środowisk twórczych z Białorusi mogą korzystać z programu stypendialnego Gaude Polonia, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury.

Program służy budowaniu płaszczyzny zrozumienia i dobrych kontaktów na gruncie współpracy kulturalnej pomiędzy Polską a jej bliskimi sąsiadami. O półroczne stypendium w Polsce mogą ubiegać się twórcy reprezentujący dziedziny takie jak film, fotografia, konserwacja zabytków, literatura, przekład, muzyka, sztuki wizualne, teatr, krytyka sztuki, teatru i filmu. Stypendyści pracują pod kierunkiem wybitnych, polskich twórców związanych ośrodkami akademickimi i środowiskami artystycznymi w całej Polsce.

Do tej pory stypendia Gaude Polonia otrzymało 125 przedstawicieli Białorusi. Obecnie trwa nabór stypendystów na rok 2021, wnioski można składać do 15 października.

Paweł Łatuszka w latach 2002-08 był ambasadorem Białorusi w Polsce, w latach 2009-12 był ministrem kultury Białorusi, a następnie, w latach 2012-13 ambasadorem we Francji, a od 2013 do 2019 - w Hiszpanii i Portugalii. Ostatnio był dyrektorem Narodowego Teatru Akademickiego Białorusi im. Janki Kupały w Mińsku, z której to funkcji został zwolniony, gdy poparł białoruską opozycję - 17 sierpnia Łatuszka nie zabronił aktorom wywieszenia flag narodowych. W akcie solidarności, z pracy odeszło 56 pracowników artystycznych i administracyjnych, w tym 36 aktorów.

mat. MKiDN

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne